°C
   2021 06 14 Pirmadienis

   Paaiškėjo, kad prie koronaviruso pandemijos atsiradimo Vuhanyje prisidėjo Kinijos kariškiai

   Nuotrauka: Ng Han Guan/AP Photo

   2021-05-06 13:00:00

   Kinijos režimas tvirtino, kad Vuhanio virusologijos institutas (VVI) neturi nieko bendra su kariškiais, tačiau nauji duomenys patvirtina ką kita: paaiškėjo, kad jau apie dešimtmetį VVI yra vyriausybės remiama institucija, dirbanti išvien su Kinijos armija. 

   2012-2018 metais VVI dalyvavo projekte, remtame vyriausybinio Kinijos mokslo fondo. Projekto komandoje buvo penki ekspertai iš Kinijos armijos, vykdę tyrimus VVI laboratorijose. Tyrimų tikslas buvo rasti laukinių gyvūnų patogenus (ligų sukėlėjus). 

   VVI laboratorija nuo 2015 metų pirmoji Kinijoje turi aukščiausio P4 saugumo lygio laboratoriją, kurioje – didžiausios Azijoje koronavirusų atsargos. 2020 metų vasarį Kinijos mokslininkų publikuotame straipsnyje teigiama, kad naujasis koronavirusas 96 procentais sutampa su šikšnosparnio koronavirusu.

   Neseniai Kinijos užsienio reikalų ministerija bei pagrindinė šikšnosparnių koronavirusų tyrimus atlikusi mokslininkė virusologė Shi Zhengli paneigė savo ryšį su VVI ir kariškiais, tačiau JAV Valstybės departamento tyrimas atskleidė, kad 2019 metų rudenį keli VVI mokslininkai užsikrėtė minėtu virusu. Taip nutiko VVI atliekant slaptus tyrimus su gyvūnais kartu su Kinijos kariškiais, kurie vykdyti ne vėliau kaip nuo 2017 metų. Kovo 23 dieną Shi Zhengli paneigė esanti susijusi su Kinijos kariškiais, tačiau ji nepaminėjo, jog Kinijos armija 2020 metų pradžioje naudojosi VVI, kad sukurtų vakciną nuo koronaviruso.  

   Minėto projekto, tyrusio gyvūnų patogenus, 2018 metais paskelbtais duomenimis, buvo atrasta per 1640 naujų virusų naudojant metagenomikos technologiją, kai genų pavyzdžiai imami iš aplinkos, o tyrimus civiliai atliko kartu su kariškiais.

   Projekto narys epidemiologas Cao Wuchunas yra pulkininkas, daugiau nei du dešimtmečius dirbęs Kinijos Karo medicinos mokslų akademijoje, o 2007-2017 metais šiai akademijai ir vadovavęs. 2020 metų sausį jis atvyko į VVI vadovauti vakcinos nuo koronaviruso kūrimo grupei. Jis taip pat dirbo kartu su Shi Zengli. Kiti trys komandos nariai, be Shi Zhengli ir Cao Wuchuno, buvo Kinijos Ligų kontrolės ir prevencijos centro mokslininkai.

   Šaltinis

    

   Skaityti komentarus