°C
   2021 08 03 Antradienis

   Rusija ir Kinija užmezgė glaudžią partnerystę, tačiau NATO pobūdžio aljanso formuoti neketina

   Nuotrauka: Begin-Sadat Center for Strategic Studies nuotr.

   2021-06-07 15:00:00

   Rusijos ir Kinijos ryšiai yra vertinami kaip „istoriškai vertingi“, tačiau, pasak aukščiausio Maskvos diplomato Pekine, nėra pagrindo tikėtis, kad draugiški santykiai artimiausiu metu taps oficialiu kariniu aljansu.

   Rusijos ambasadorius Rytų Azijoje, Andrejus Denisovas, savo naujausiame esė rinkinyje, paskelbtame antradienį, rašė, kad per tokį trumpą laiką pakanka ir ekonominės partnerystės bei teigiamų politinių santykių. „Manau, kad oficialus aljansas, ypač karinis ir politinis, nėra pati optimaliausia santykių schema tarp tokių dviejų galiūnių, kaip Rusija ir Kinija“, - sakė jis.

   Jis pridūrė, kad jų „sąveika nėra nukreipta prieš trečiąsias šalis“, kaip kartais pasitaiko su politinėmis frakcijomis pasaulyje. „Mūsų valstybių užsienio politika nėra pagrįsta frakciniu požiūriu ar konfrontacijos su kuo nors kitu logika“, - sakė jis.

   Kaip pavyzdį jis nurodė JAV vadovaujamą NATO karinį bloką. A. Denisovas rašė, kad tokiems aljansams „dažnai būdingas skirtingų šalių įtakos disbalansas ir vadovaujančiųjų bei paklūstančiųjų asmenų atsiradimas“.

   Pasak jo, „tai visiškai neatitinka Rusijos ir Kinijos santykių dvasios ir abiejų valstybių interesų“.

   Kinijos užsienio reikalų ministras Wangas Yi sausio mėnesį sakė, kad „Kinijos ir Rusijos santykius išbandė kartą per šimtmetį vykstanti pandemija ir beprecedentės pasaulinės permainos, tačiau visais atžvilgiais jie pasiekė istorinę aukštumą“. Jis pažadėjo, kad „2021 metai yra ypač svarbūs ... santykiams, nes abi šalys žengs į naują vystymosi etapą“.

   Daugiau nei pusė praėjusiais metais apklaustų kinų teigė, kad Maskva yra svarbiausias jų sąjungininkas, o prezidentas Xi Jinpingas savo kolegą iš Rusijos, prezidentą Vladimirą Putiną, apibūdino kaip „artimiausią draugą“.

   Nors kai kurie Vakarų komentatoriai gudriai sužaidė „nedoro aljanso“ tarp Rusijos ir Kinijos perspektyva, kiti analitikai įspėjo, kad, nepaisant šiltų žodžių, šių šalių bendradarbiavimas yra ribotesnis nei Vakarų blokų, tokių kaip NATO, ypač gynybos srityje. 

   Skaityti komentarus