°C
   2021 09 24 Penktadienis

   Rusija kaltina JAV antivyriausybinių protestų rengimu Kuboje

   Nuotrauka: NBC News nuotr.

   2021-07-23 09:00:00

   Praėjusią savaitę Kubos respubliką sukrėtė plataus masto protestai ir riaušės. Pasak Rusijos užsienio reikalų ministerijos, tai dalis Amerikos pareigūnų organizuotos kampanijos, kurios tikslas nuversti šalies socialistinę vyriausybę.

   Ketvirtadienį išplatintame pranešime spaudai Maskvos diplomatė Maria Zakharova pasmerkė amerikiečių „įžūlumą“ po to, kai šie pareiškė, jog demonstracijos įvyko dėl pačios Kubos vyriausybės klaidų. Tokius Amerikos atstovų teiginius M. Zakharova įvardijo kaip dalį „dar vienos politinės inscenizacijos“.

   „Vašingtono cinizmą puikiai parodo tai, kad per visą Kubos revoliucinį laikotarpį jie tikslingai vykdė šalies nustekenimo, Kubos žmonių diskriminavimo ir ekonomikos naikinimo strategiją“, - tęsė ji.

   „Jų mąstymas čia paprastas, Vašingtonas jau ne kartą jį pritaikė skirtingose situacijose. Bet kiekvienu atveju tikslas išlieka tas pats - provokuoti „spalvingas revoliucijas“ reaguojant į nepageidaujamus režimus“.  Diplomatė pridūrė, kad požiūris priklauso nuo sankcijų taikymo ir įtampos sukėlimo pabloginant socialinę ir ekonominę situaciją šalyje.

   M. Zakharova teigė, kad pasakymas, jog vien tik Havanos valdžia yra kalta dėl kilusio žmonių nepasitenkinimo, akivaizdžiai yra neteisingas. „Nepaisant visų priemonių, kurių ėmėsi centrinės Kubos valdžios institucijos, siekdami paremti šalies ekonomiką ir teikti pagalbą gyventojams, Vašingtonas juos kaltina dėl dabartinės krizės”, - sakė ji.  „Tuo tarpu amerikiečiai, kaip visada, nutyli apie savo pačių indėlį į esamą situaciją ir savo oportunistinius siekius”.

   Toliau ji lygino dabartinius įvykius Kuboje su protestais Vašingtone sausio mėnesį, kai tuometinio prezidento Donaldo Trumpo šalininkai rinkosi ant Kapitolijaus kalvos. „Kur buvo jų susirūpinimas humanitarinėmis vertybėmis, politiniu pliuralizmu ir demokratinėmis laisvėmis, - klausė ji, - kai tie, kurie šturmavo Kapitolijų... buvo sulaikyti, kaltinami „vidaus terorizmu“ ir dabar yra baudžiami?“

   Anksčiau šią savaitę JAV valstybės departamento atstovas Ned’as Price’as sakė, kad aplinkybės, dėl kurių dešimtys tūkstančių protestuotojų išėjo į gatves, buvo „Kubos režimo neveiksnumas, netinkamas valdymas, korupcija“, o ne „JAV veiksmų pasekmė“.

   „Mes visada apsvarstome prieinamas galimybes, kurios leistų mums paremti Kubos žmones, paremti jų humanitarinius poreikius, kurie iš tikrųjų yra gilūs”, - žurnalistams sakė N. Price.

   Ketvirtadienį Kubos valdžia pareiškė, kad, reaguodama į reikšmingiausius pastarųjų dešimtmečių antivyriausybinius protestus, jie sumažins mokesčius už maistą, vaistus ir kitus būtiniausius daiktus. Gyvybiškai svarbių prekių trūkumas buvo pagrindinis demonstrantų priekaištas. Nuo 1958 m. Kuba susidūrė su milžiniškais Vašingtono embargais, sankcijomis ir blokadomis.

   Skaityti komentarus