°C
   2020 12 03 Ketvirtadienis

   Sveikiausia ir ilgiausiai pragyvenanti tauta dalinasi savo sėkmės receptu – gyvensite ilgiau nei 120 metų

   Nuotrauka: readtheunread.com portalo nuotr.

   2020-01-10 13:00:00

   Kalnuotame šiaurinio Pakistano regione yra Hunzos slėnis - izoliuota Himalajų sritis, kurioje gyvena žmonių bendruomenė, vadinamoji Hunza tauta, kuri visus stebina savo ilgaamžiškumu ir itin sveiku gyvenimo būdu. Sklando gandai, kad šios genties vidutinė pragyvenimo trukmė yra apie 120 metų, o kai kurių gyventojų amžius siekia netgi 150 metų. Tuo tarpu vidutinė gyvenimo trukmė Pakistane yra tik 67 metai.

   Hunzakuto (hunų žmonių) istorija yra kilusi iš pačių hunų. Jie tvirtina, kad jie yra daugelio Aleksandro Didžiojo armijos kareivių palikuonys, kai šie atvyko į Indiją. Buvo atlikti DNR tyrimai, tačiau įtikinamų rezultatų nepavyko gauti. Hunzakuto teiginį palaiko tai, kad jie kalba Burushaski. Ši kalba yra senovės Makedonijos ir helenistinių kalbų, kuriomis buvo kalbama Persijos imperijoje, derinys, tačiau kalbotyros specialistai iki šiol turi neatsakytų klausimų dėl šios kalbos kilmės.


   Hunzos slėnis yra atokioje, šiaurinio Pakistano vietoje, kur vietiniai maisto ruošimui, gėrimui ir maudynėms naudoja šviežią ledyninį vandenį. Būdami nutolę nuo kitų miestų ir neturėdami tinkamos infrastruktūros su jais susisiekti, hunai nevartoja jokio perdirbto maisto, o jų kasdienis maisto racionas yra pilnas šviežių daržovių, pieno, grūdų ir vaisių, taip pat – labai daug abrikosų. Teigiama, kad hunai visiškai neserga vėžiu dėl gausiai gaunamo vitamino B17, dar žinomo kaip amygdalinas, kuris gaunamas būtent dėl gausaus abrikosų vartojimo.

   Įdomu tai, kad Hunza dieta yra labai panaši į dietas, kurias šiandien nustato mitybos mokslo ekspertai. Taigi, naujas mokslas atitinka arba patvirtina senovės - jogų, vietinių Hunzų ir Vilcabambų - praktiką ir gyvenimo būdą. Šis senosios ir naujos išminties susitikimas patvirtina, kad dieta, kurioje gausu vaisių ir daržovių bei mažai mėsos ir cukraus, yra geriausia sveikatai ir ilgaamžiškumui, kadangi hunzai beveik neserga ir neturi jokių lėtinių ligų, kurios vakarietiškame pasaulyje kankina didžiulį kiekį žmonių. Pateikiame šešis pagrindinius jų dietos principus, kuriuos kiekvienas galime pritaikyti sau:

   1. Dieta, kurioje yra daug sudėtingų angliavandenių, bet mažai kalorijų - maždaug 1600–1800 kalorijų per dieną, priešingai nei dauguma amerikiečių, kurie valgo 2500–3000 kalorijų per dieną, daugiausia iš rafinuotų angliavandenių ir cukraus.
   2. Kiekvieną dieną – kažkoks pasirinktas probiotinis maistas, kuris gali būti ir  kefyro arba raugintų daržovių pavidalu.
   3. Mėsa ir žuvis valgoma, tačiau saikingai ir gana retai. Daugiausiai – augalinis maistas.
   4. Jų baltymų, dažniausiai gaunamų iš augalinių šaltinių, suvartojimas yra gana mažas - 20–50 gramų per dieną.
   5. Nulinis procentas cukraus ar rafinuotų angliavandenių vartojimo. Taip, teisingai: Nulis!
   6. Daug šviežių, dažnai žalių, vaisių ir daržovių.

   Be šių mitybos įpročių, šie mums paslaptingi žmonės taip pat pasižymi stipriais socialiniais ryšiais, tuo, kad yra vieni laimingiausių žmonių, taip pat aktyviai mankštinasi, visiškai nerūko ir saikingai geria, arba visiškai nevartoja alkoholio. Pėsčiomis nueiti kelis šimtus kilometrų hunams - juokų darbas. Jie puikiai lipa į kalnus, nuolat juokiasi ir visuomet yra gerai nusiteikę, net tada, kai reikia kęsti maisto stygių ir šaltį.

   Kitas svarbus momentas – hunzai aktyviai užsiiminėja joga, įskaitant kvėpavimo praktikas ir meditaciją. Teigiama, jog jie puikia supranta, atsipalaidavimo ir energijos valdymo svarbą, moka tinkamu metu ilsėtis ir svarbiausiai sąmoningai geba sušvelninti viską, kas galėtų sukelti emocinį stresą.

   Visiems šiems hunzų gyvenimo būdo pavyzdžiams galima pritaikyti seną ajurvedinę patarlę: „Kai gyvenimo būdas neteisingas, medicina nenaudinga. Kai gyvenimo būdas tinkamas, vaistų nereikia. “. Patys hunai savo sėkmės istoriją ir sveikatos paslaptis apibrėžia šiais trimis punktais:

   1. Būk vegetaras
   2. Dirbk fizinį darbą
   3. Nuolat judėk ir nekeisk gyvenimo ritmo, tada ir nugyvensi 120-160 metų.

    

   Skaityti komentarus