°C
   2021 05 09 Sekmadienis

   „The National Interest“: Kaip Rusija atsakys į Vakarų veiksmus?

   Nuotrauka: RIA

   2021-04-29 13:00:00

   Maskva mano, kad yra apsuptyje, tad aiškiai leido suprasti, jog yra pasirengusi atsakyti į Vakarų veiksmus, nes mano, jog tai – būtina, kad būtų apginti pagrindiniai Rusijos interesai. 

   Rusijos ir Vakarų santykiams vis prastėjant, Maskva pareiškė apie „asimetrinį“ atsaką į naujas „grėsmes“ ir „provokacijas“ iš savo priešininkų pusės.

   Šią savaitę Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas tradiciškai kreipėsi į šalies gyventojus dėl padidėjusios įtampos besitęsiančiame konflikte Ukrainos Donbaso regione, taip pat dėl naujos protestų dėl Aleksejaus Navalno bangos.

   Savo pranešime V. Putinas apkaltino Vakarų vyriausybes organizuojant sąmokslą norint nužudyti Baltarusijos prezidentą Aleksandrą Lukašenką ir nuversti šalyje valdžią: „Vakaruose niekas tarsi nieko nepastebi, visi apsimeta, kad nieko nevyksta... Galima įvairiai vertinti Baltarusijos prezidento A. Lukašenkos politiką, tačiau perversmas ir bandymas nužudyti, - to jau per daug, čia peržengtos visos ribos.“

   Kremlius patvirtino, kad V. Putinas atkreipė Joe Bideno dėmesį į galimą bandymą nužudyti A. Lukašenką pokalbyje telefonu, tačiau daugiau detalių nebuvo atskleista. JAV Vyriausybės departamentas kategoriškai paneigė kaltinimus ir pavadino juos melu.

   V. Putinas kalbėjo ir apie santykius tarp JAV ir sąjungininkių: „Aplink juos, kaip aplink Šerchaną, sukiojasi visokie smulkūs šakalai, kad tik įtiktų savo suverenui.“ Jis įspėjo Vakarus neperžengti raudonos linijos Rusijos atžvilgiu ir pabrėžė, kad priešingu atveju „Rusijos atsakas bus asimetrinis, greitas ir griežtas“. Tai rodo, jog Kremliaus reakcija yra kiek netradicinė.

   Rusijos prezidento pranešimo išvakarėse Ukrainos vadovas Volodymyras Zelenskis pasiūlė V. Putinui susitikti Donbase. V. Putinas iš pradžių atsisakė, tačiau netrukus pridūrė, kad sutinka aptarti dvišalius santykius su V. Zelenskiu Maskvoje. Kitą dieną Kremlius pareiškė, kad siūlo daugiašalį susitikimą dėl Donbaso kartu su Prancūzijos, Vokietijos, Ukrainos, Rusijos ir Donbaso separatistų atstovais. Kijevas vargu ar sutiks, nes tiesioginiai kontaktai su Donbaso separatistais gali susilpninti V. Zelenskio pozicijas Ukrainoje.

   Nors artimiausiu metu derybų tarp Rusijos ir Ukrainos greičiausiai nebus, vis dėlto jų konflikto eskalavimas mažėja. Rusų kariai po kelių savaičių buvimo Ukrainos pasienyje grįžta į savo bazes. Tuo pat metu Maskva buvo įvelta į naują diplomatinę krizę. Čekija išsiuntė 18 Rusijos atstovybės darbuotojų ir apkaltino Maskvą organizavus dvi čekų gyvybes nusinešusį sprogimą 2014 metais Čekijoje. Rusija apkaltino Prahą JAV ir Čekijos santykių sabotavimu „įsakius Vakarų sponsoriams“.

   Maskvos ir Prahos santykiams pakibus ore, Rusijos ir Vakarų santykiai patiria naujus iššūkius.

   Šaltinis

   Skaityti komentarus