°C
   2024 06 17 Pirmadienis

   JAV Olimpinis komitetas pritarė Rusijos dalyvavimui 2024 m. Olimpinėse žaidynėse

   Nuotrauka: wsj.com nuotr.

   Autorius: respublika.lt
   2022-12-14 21:00:00

   JAV olimpinis ir parolimpinis komitetas (USOPC) pritarė Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) siūlymui leisti 2024 metų Paryžiuje vyksiančiose vasaros žaidynėse dalyvauti Rusijos ir Baltarusijos sportininkams. Tiesa, yra viena sąlyga - sportininkai pasirodys be nacionalinių vėliavų. Tai pareiškė USOPC direktorių tarybos pirmininkė Siuzana Lajons (Susanne Lyons), informuoja „The Wall Street Journal" (WSJ).

   Pasak S.Lajons, leidimas 2024 metų Olimpiadoje dalyvauti rusų ir baltarusių sportininkams gali tapti rimtu žingsniu į olimpiniu idealų išsaugojimą. Ji paaiškino, kad sportininkai gali būti priimti nepaisant to, kad jų šalių vyriausybės elgiasi netinkamai. „Nors gali kilti nemalonios asociacijos esą mes stengiamės nepastebėti problemos, svarbu palaikyti judėjimą šia kryptimi", - pabrėžė pirmininkė.

   Ji taip pat pridūrė, kad USOCP ir toliau remia ukrainiečių tautą bei ukrainiečių sportininkus.

   S.Lajons patikino, kad labiausiai JAV rūpi jog visą gyvenimą tam ruošęsi sportininkai vėl galėtų dalyvauti varžybose.

   „Visgi mes griežtai pasisakome prieš tai, kad sportininkai grįžtų į jas su nacionalinėmis tų šalių, kurių vadovybei taikomos sankcijos, vėliavomis", - akcentavo ji.

   Taip pat ji nurodė, kad draudimai 2024 metų Olimpiadoje bus griežtesni negu per 2022-ų žaidynes Pekine.

   S.Lajons patikslino, kad bus griežtai vertinama bet kokia atributika, įskaitant vėliavas, himnus bei atitinkamas drabužių spalvas, kuri signalizuos apie atletų priklausomybę Rusijai ar Baltarusijai.

   Pasak USOPC pirmininkės, jie taip pat supranta, kad planuojantiems dalyvauti Olimpiadoje sportininkams jų šalys gali neišduoti vizų arba jie gali susidurti su spaudimu nesivaržyti su tam tikrų valstybių atstovais.

   „Tai galima vertinti kaip Olimpinės chartijos pažeidimą. Nenorime, kad politiniais motyvais besivadovaujančios atskiros šalys spręstų, su kuo joms ar jų sportininkams galima kontaktuoti", - sakė S.Lajons.

   WJS atkreipė dėmesį į tai, kad USOPC paviešinta pozicija ženkliai skiriasi nuo ankstesnės komiteto vadovybės retorikos, kuri negailėjo kritikos Rusijai po to, kai per Pekino žaidynes kilo dopingo skandalas. Tuomet čiuožimo varžybose amerikiečiai, į priekį praleidę rusus, liko antri.

   Gruodžio 9 d. Tarptautinis olimpinis komitetas aptarė Rusijos ir Baltarusijos sportininkams taikomas sankcijas. Absoliučia balsų dauguma buvo nutarta, kad visi ribojimai, įskaitant sportininkų nušalinimą ir draudimą pasirodyti jiems su nacionalinėmis spalvomis, turi galioti toliau. Tuo pat metu buvo sutarta, kad bus siekiama rasti būdu, kaip rusų ir baltarusių atletai galėtų dalyvauti varžybose turėdami neutralų statusą.

   Susitikimo metu TOK buvo paragintas peržiūrėti Olimpinės chartijos normų besilaikančių sportininkų galimybes pasirodyti varžybose. TOK pritarė idėjai, kad rusų atletai galės dalyvauti Azijos Olimpinio komiteto organizuojamose atrankinėse varžybose į 2024 metų Olimpiadą.

   Kiek anksčiau TOK prezidentas Tomas Bahas (Thomas Bach) teigė, kad, net jei karas Ukrainoje ir tebevyktų, jis norėtų matyti Paryžiuje rusų ir baltarusių sportininkus.

   WSJ pabrėžė, kad šis pareiškimas taip pat ženkliai skyrėsi nuo komiteto retorikos metų pradžioje, kai organizacija ragino federacijas neleisti Rusijos ir Baltarusijos atstovams pasirodyti tarptautinėse varžybose.

   Apie tai, kad Rusijos bei Baltarusijos sportininkams bus leista grįžti į didįjį sportą, pranešė ir Pasaulinė bokso asociacija WBA. Jie vėl galės kautis dėl titulų, bet jeigu kuris nors sportininkas išreikš palaikymą Rusijos prieš Ukrainą vykdomai agresijai, jis nedelsiant „atsidurs už borto".

   Skaityti komentarus