°C
   2020 07 05 Sekmadienis

   Arbatos pakeliai paskleidžia milijonus plastiko dalelių arbatoje

   Nuotrauka: Pixabay nuotr.

   2019-10-02 08:00:00

   Arbatos mėgėjai buvo įspėti negerti arbatos iš pakelių, nes atliktas tyrimas parodė, kad vienas arbatos pakelis puodelyje paskleidžia milijonus mikroskopinio dydžio plastiko dalelių. 

   Mokslininkų iš Kanados komanda rado, jog įdėjus arbatos pakelį į 95°C vandenį, jis paskleis apie apie 11.6 mlrd. mikro plastiko dalelių - smulkias plastiko daleles, kurių dydis siekia nuo 100 nanometrų iki 5 milimetrų. Tai kelis kartus daugiau nei kituose maisto produktuose ar gėrimuose. 

   “Mes manome, kad tai, lyginant su kitais produktais, yra labai daug”, - sako Nathalie Tufenkji. “Stalo druskos, kur mikro plastiko yra reliatyviai daug, sudėtyje randama apie 0.005 mikrogramus plastiko 1-ame grame druskos. Puodelyje arbatos aptinkama tūkstančius kartų didesnis kiekis plastiko - 16 mikro gramų per puodelį. 

   Galimas toksiškumas 

   N. Tufenkji komanda nusipirko keturis skirtingus arbatos pakelius iš Montrealio parduotuvių bei kavinių, atidarė, išplovė juos, patalpino verdančiame vandenyje ir išanalizavo vandenį, naudodami elektroninius mikroskopus bei spektroskopiją. Kontrolinis arbatos pakelis buvo paliktas neatidarytas tam, kad įrodytų, jog perkirpimas neturi nieko bendro su plastiko patekimu į arbatą. 

   Nors mikro plastiko dalelių koncentracija geriamajame vandenyje vis didėja, Pasaulio sveikatos organizacija teigia, jog nėra įrodymų, kad jos kenkia žmogui. Norėdami ištirti galimus tokio vandens padarinius, mokslininkų komanda į vandenį, kuriame buvo įdėtas arbatos pakelis, patalpino šakotaūsius. 

   “Dalelės nenužudė šakotaūsių, bet sukėlė ryškius elgesio pokyčius bei paskatino malformacijų vystymąsi”, - teigė tyrimo autorė. Visgi, jos teigimu, vertėtų atlikti daugiau tyrimų tam, kad sužinotume galimus padarinius žmogaus sveikatos būklei. 

   Tuo tarpu, N. Tufenkji  pataria vengti arbatos pakeliuose. “arbatą galima įsigyti popieriniuose pakeliuose arba paprasčiausiai be jokių pakelių. Tai taip pat sumažintų vienkartinių plastikinių pakuočių poreikį.” 

   Skaityti komentarus