°C
      2024 04 24 Trečiadienis

      Kaip patiriamos emocijos tiesiogiai veikia mūsų sveikatos būklę?

      Nuotrauka: Pixabay

      Autorius: Tautvilė Merkevičiūtė
      2019-07-24 17:00:00

      Emocijų ir ligų ryšys yra sekamas ir žinomas jau nuo labai seniai. Dažnai apie kūną ir protą svarstome kaip apie atskirus dalykus, nors iš tikrųjų jie yra itin glaudžiai susiję. Mūsų fizinė sveikata labai veikia mūsų emocijas, o emocijos itin daug įtakos turi mūsų fizinei sveikatai. Nors žinome tai, tačiau vis tiek dažnai pakankamai nesugebame tausoti savo sveikatos, per mažai dėmesio kreipdami į tam tikrus fizinius veiksnius arba tinkamai nemokėdami kontroliuoti savo emocijų.

      Psichosomatika – ką apie tai sako mokslas?

      Atlikta nemažai tyrimų, parodančių, kad lėtinis, pastovus stresas, nerimo būsena ir neigiamos nuotaikos tiesiogiai veikia mūsų sveikatą. Psichosomatinė medicina tiria reiškinius, kai psichologiniai poveikiai ir procesai tiesiogiai veikia organizmo fiziologinius procesus. Arba paprasčiau – ryšiai tarp kūno ir proto. Visas šis ryšys mūsų organizmuose vyksta per mažas molekulines struktūras, vadinamas neuropeptidais (baltymų bitai, gaminami visame kūne). Šie yra randami hormonuose, tokiuose kaip insulinas, serotoninas, endorfinai. Neuropeptidai atveria kelią tarp smegenų-emocijų ir kūno. Ir tuo momentu, kai mintys iššaukia emocijas, neuropeptidai perduoda jausmus per ekstraląstelinį skystį. Galų gale peptidai susijungia su ląstelių receptoriais visame kūne kur tiesiogiai turės įtaką kūno organų veikimui visuose lygmenyse. Taigi, negalima atmesti fakto, kad emocijos tiesiogiai veikia mūsų kūną ir sveikatą.

      Teigiamos emocijos – stipresnei imuninei sistemai ir emociniam atsparumui

      Teigiamos emocijos turi mokslinį tikslą - padėti organizmui atsigauti nuo blogų nuolatinių neigiamų emocijų poveikio. Tokiu būdu, pozityvumo auginimas laikui bėgant gali padėti mums tapti atsparesniems krizės ar streso akivaizdoje. Atsparūs žmonės neneigia skausmo ar momentinio nusivylimo, neslepia tikrųjų emocijų ir geba jas valdyti, tačiau jie greičiau su tuo susitaiko ir išmoksta pažvelgti į tai pozityviau. Neigiamoms emocijoms atsparesni asmenys gali lengviau išgyventi sunkesnius momentus, suprasdami, kad tai laikina ir kad pasilikimas toje pačioje neigiamoje būsenoje jiems neduos jokios naudos, o ieškojimas pozityvių išeičių leis pasiekti asmenį augimą ir išsaugoti sveikatą.

      Vienas tyrimas, kurį atliko Pensilvanijos valstybinio universiteto specialistai valstybinėje kolegijoje, nustatė, kad neigiamos nuotaikos gali pakeisti imuninio atsako veikimo būdą ir yra susijusios su padidėjusia uždegimo padidėjimo rizika - imuniteto susilpnėjimu. Visa tai tiesiogiai paveikia mūsų sveikatą, mes pradedame daugiau ir sunkiau sirgti, iš pirmo žvilgsnio ne tokiomis pavojingomis, bet lėtinėmis ligomis, kurios laikui bėgant tik stiprėja. Taip pat įrodyta, kad baimės jausmas gali padidinti širdies ir kraujagyslių ligas. Lėtinis stresas gali sumažinti mūsų gyvenimo trukmę, o prastai valdomas pyktis yra glaudžiai susijęs su hipertenzija, taip gali paskatinti kai kurias širdies ir kraujagyslių ligas, virškinimo sutrikimus.

      Pozityvus mąstymas – raktas sėkmei ir ilgaamžiškumui

      Principas, į kurį turėtume sutelkti daugiau savo dėmesio – pozityvus mąstymas. Išgyventos teigiamos emocijos virsta į pozityvų mąstymą ir nuostatas, kurios padeda tinkamai priimti gyvenimo iššūkius ir kuo įmanoma adekvačiau reaguoti ir į nepalankias situacijas. Čia galima išskirti ir atleidimo vaidmenį, kadangi tyrimais buvo įrodyta, jog atleidimo praktika turi daugiau nei tik metaforinį poveikį širdžiai: jis gali sumažinti mūsų kraujospūdį ir pagerinti širdies ir kraujagyslių sveikatą.  O kur dar ir nauda mūsų psichikai, kuomet savo galvos „neužkemšame“ neigiamomis emocijomis. Taip pat mūsų sveikatai daug naudos turi ir padėkos galia, kadangi gerų gyvenimo aspektų pripažinimas ir dėkingumas turi didelį poveikį emocinei gerovei. Taip pat dėkingumas užkerta kelią negatyvioms emocijoms: pavydui, pasipiktinimui, savigraužai ir kitoms, kurios gali nuodyti mūsų gyvenimą ir paskatinti ligas. Naujausiais duomenimis, aukštesnėms jėgoms dėkingi žmonės atsparesni stresui, juos kur kas rečiau užklumpa liūdesys. Daugybė tyrimų rodo, kad užklupus nelaimei ar ištikus rimtai traumai, asmenys, kurie yra nusiteikę pozityviai ir jaučia dėkingumą, pasveiksta daug greičiau. Dažnai  neturime galimybių pakeisti aplinkybes, kurios mus supa, tačiau svarbu nepamiršti, kad turim visas galimybes rinktis, kaip norime sureaguoti į kiekvieną situaciją. Artimo supratimas, dėkingumas ir pozityvus mąstymas – tiesus kelias į sėkmingą ir darnų gyvenimą tiek su savimi, tiek su aplinkiniais. Mes patys renkamės, kaip sureaguosime, ir tikrai galime pastebėti, kad žmonės į tuos pačius įvykius reaguoja visiškai skirtingai. Taigi, kokį gyvenimo ir mąstysenos kelią pasirinksime, priklauso tik mūsų įgūdžių ir įpročių pasirinkimo bei tikslo, kurio mes siekiame. 

      Skaityti komentarus