°C
      2024 12 22 Sekmadienis

      Nugaros skausmai – profilaktika ir būdai sau padėti

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2018-09-05 15:00:00

      Nugaros skausmas yra vienas iš dažniausiai pajaučiamų judėjimo sistemos sutrikimų. Neretai, neaktyvus gyvenimo būdas tampa viena iš nugaros skausmus lemiančių priežasčių. Nenuostabu, kadangi gyvename nuolat skubančiame pasaulyje, kuomet dienotvarkei užsipildžius darbu, buities rūpesčiams, mankštai ar sportui – visai nebelieka laiko. Specialistai pataria, norint išvengti nugaros skausmų, būtina pradėti mankštinti savo kūną ir puoselėti taisyklingą laikyseną – siūlo pradėti nuo pozityvių minčių ir kineziterapijos.

      Moksliniais tyrimais nustatyta, kad nugaros skausmus per visą savo gyvenimą patiria beveik 70-80 proc. asmenų visame pasaulyje. O kineziterapeutas Sergėj Sosunkevič pastebi, kad dar prieš 30-40 metų nugaros skausmai buvo solidaus amžiaus rodiklis, o štai šiuolaikinių žmonių stuburo problemos atsiranda ganėtinai anksti.

      Anot specialisto, dažniausiai, prasidėjusius nugaros skausmus lemia ne viena priežastis, tačiau visos jos yra susijusios su netinkamu gyvenimo būdu: „tai žalingi įpročiai, nuolat sėdimas arba stovimas darbas (statinė padėtis), netaisyklinga mityba, nutukimas, netaisyklingas sportavimas ir begalė daug kitų faktorių.  Sakoma, kad dažnai nugaros skausmų atsiradimo priežastys yra psichosocialinės“, – sako S. Sosunkevič. 

       Tenka pripažinti, kad didžioji dalis žmonių didžiąją savo dienos dalį tiesiog prasėdi, taip visą savo laiką praleisdami ne natūralioje padėtyje ir apkraudami savo stuburo raumenis. Žmogaus skeletas pritaikytas vertikaliai padėčiai – stovėjimui ar vaikščiojimui, todėl sėdint formuojasi raumenų disbalansas, kas vėliau ir lemia nugaros skausmus ir kartu suprastėjusią gyvenimo kokybę. Nugaros skausmas ilgainiui, gali tapti ir neįgalumo priežastimi, todėl labai svarbu jį laiku pastebėti, tinkamai gydyti ir išsiugdyti įpročius, kurie padėtų išvengti ar sumažinti skausmus.

      Jau 23-is metus dirbantis kineziterapeutu S. Sosunkevič sako, kad maži nugaros skausmai, gali virsti kur kas rimtesnėmis problemomis ir peraugti į išties rimtas ligas: „  pavyzdžiui į skoliozę šoninį stuburo iškrypimą, išlinkimą į šoną; osteochondrozę – kuri pažeidžia stuburo kremzlinius tarpslankstelinius audinius; tarpslankstelinio disko išvaržą - kada fibrozinis tarpslankstelinio disko žiedas, arba minkštoji pulpozinė jo dalis prasiveržia į stuburo kanalą, ar tarpslankstelines angas ir siaurina jų spindį, spaudžia nervine šaknele; stuburo kanalo stenozę – tai įvairių stuburo ligų sukeltas lėtinis stuburo kanalo susiaurėjimas, kuris pasireiškia nervinių šaknelių spaudimo simptomais“, – vardija specialistas ir priduria, kad visos tos problemos sukelia ne tik skausmą, bet dėl nuolatinio skausmo gali sukelti depresiją.

      Kineziterapeutas S. Sosunkevič pataria, jeigu norima išvengti problemos stiprėjimo ir progresavimo, būtina sveikatos gerinimo priemonių imtis iš anksto.

      Tiesa, sveika gyvensena ir nuolatinis tobulėjimas šioje srityje – neišsenkanti tema tiek šios srities specialistų terpėje, tiek pačių žmonių, susirūpinusių savo savijauta ir gerove. Todėl pateikiame keletą principų, kuriais anot specialistų, vertėtų vadovautis, norint išvengti ar sumažinti jaučiamus nugaros skausmus:

      Išlikite pozityvūs – tai sėkmės garantas. Gerai žinoma, kad įvairūs skausmai neigiamai veikia ne tik fizinę, tačiau ir emocinę žmogaus būklę. Neretai, nugaros skausmas subrandina negatyvias mintis ir padeda susiformuoti nieko gero nežadančiam ateities vaizdiniui, taip išsaukdamas nerimo ar depresijos protrūkius, kurie tik dar labiau silpnina savijautą. Ar esate girdėję apie  daugumos specialistų minimą minties galios ir pozityvaus mąstymo poveikį žmogaus gyvenimui? Nedvejokite, įsileiskite pozityvias mintis ir tikėkite savimi, teigiami pokyčiai ateis patys savaime.

      Suraskite laiko judėjimui. Užgriuvus nugaros skausmams, neskubėkite ilsėtis lovoje, priešingai, ieškokite būdų, kaip išlikti aktyviems. Judėjimas padeda mobilizuoti nugaros raumenis ir atpalaiduoja skausmingus raumenų spazmus nugaroje. Net ir atlikti keli trumpi, tačiau teisingi mankštos pratimai, padės sumažinti jaučiamą skausmą.

      Naudokite šilumą

      Moksliškai įrodyta, kad prasidėjus pirmiesiems nugaros skausmams, juos prislopinti ar visai numalšinti padeda šiluma. Todėl, tik pajutus pirmuosius skausmus derėtų nedelsiant rasti šilumos šaltinį. Tai galėtų būti šildantis vėjelis, šilto vandens butelis ar tiesiog šiltu vandeniu pamirkytas rankšluostis.

      Išmėginkite kineziterapiją

      Suskaudus nugarą, greičiausiai daugelis nenorėtų griebtis cheminių medikamentų, jeigu žinotų, kad yra kita išeitis, padėsianti atsikratyti nugaros skausmų. Tiesa, ji iš tiesų yra. Nustatyta, kad veiksmingiausia priemonė, padedanti ne tik numalšinti, bet ir visiškai išgydyti nugaros skausmus yra kineziterapija. Kvalifikuotas kineziterapeutas padės rasti priežastį, kodėl atsiranda nugaros skausmas ir parinks tinkamą gydymą. Tinkamai parinkti pratimai padės treniruoti organizmo raumenų jėgą, ištvermę, stabilizuos stuburo juosmeninę dalį bei lavins kūno širdies raumenis, taip sumažins traumų ir stuburo pažeidimo tikimybę. Sveikos gyvensenos specialistai teigia, individualiai pritaikyta mankšta ir atliekama reguliariai tampa puikiu gydymo metodu.

      Skaityti komentarus