°C
      2024 03 28 Ketvirtadienis

      Rūko tik nelaimingi žmonės?

      Nuotrauka: Pixabay

      2018-04-25 13:00:00
      Tokia intriguojančia antrašte Facebook`o socialiniame tinkle žmonės kviečiami į renginį, kuriame kartą per mėnesį dr. Viktorija Andrejevaitė veda grupės susitikimus Mažvydo bibliotekoje, Vilniuje.

      Artimiausias susitikimas vyks 2018 m. gegužės 14 d. 18:00 val. 204 susitikimų kambaryje.

      Šeimos gydytoja Viktorija Andrejevaitė feisbuko socialiniame tinkle yra sukūrus puslapį „Planas NeRūkau“. Jame provokuojančiai teigia „Rūko tik nelaimingi žmonės“.

      Mitas ar tiesa? Moksliniai tyrimai rodo, kad nuotaikos sutrikimų (nerimo ar depresijos) turintys žmonės rūko daugiau ir yra labiau priklausomi nuo nikotino. Tai galima paaiškinti tuo, kad nikotinas stimuliuoja dopamino ,,malonumo” molekulės išskyrimą smegenyse, todėl rūkydami jie tarsi trumpam pagerina nuotaiką.

      Renginio aprašyme gydytoja rašo, kad susitikime suaugę asmenys gaus nemokamą konsultaciją apie medikamentinį priklausomybės nuo tabako gydymą,  kognityvinės elgesio terapijos ir dėmesingumu grįsto streso valdymo pratimus. 

      Minfo.lt užklausta į dr. Viktorija Andrejevaitė atsakė, kad ją tokios veiklos paskatino imtis tai, kad 50 proc. žmonių, kurie nemeta rūkyti, miršta nuo tabako sukeltu ligų (vėžio, plaučių ir širdies kraujagyslių ligų). Iki 2018 m. Vilniaus visuomenės sveikatos biure vykdavo metančių rūkyti grupiniai susirinkimai. Susikūrusi sėkmingai metusių rūkyti asmenų grupė šiuo metu padeda mesti rūkyti kitiems. Žinoma, kad užsiėmimai grupėje ir medikamentinis rūkymo nutraukimo gydymas net 4 kartus padidina šansus neberūkyti. 

      Pasak Viktorijos,  nikotinas sukelia stiprią psichologinę ir fizinę priklausomybę, todėl metus rūkyti vargina nutraukimo simptomai – nerimas, bloga nuotaika, irzlumas, vidurių užkietėjimas ir kiti. Žinoma, kad net 70 proc. sėkmingai metusių rūkyti po trijų metų vėl grįžta prie senų įpročių, todėl metant rūkyti reikalingos pakartotinės tiek gydytojų, tiek rūkančiųjų pastangos.
      Jei norite mesti rūkyti ar turite artimųjų, kurie planuoja tai daryti – pasidalykite šia informacija su artimaisiais, nes vienam atsisakyti priklausomybės yra labai sunku, valios pastangomis meta tik 5 proc. rūkančiųjų.

      Metusieji rūkyti teigia, kad tapo laimingesni, sveikesni ir labiau mėgaujasi gyvenimu. 

      Skaityti komentarus