°C
   2020 02 23 Sekmadienis

   SVARBU! Kur ir kaip galima ištirti šulinių, kitų vandens telkinių bei dirvožemyje esančių sunkiųjų metalų kiekį?

   Autorius: Daiva Aušra Earle
   2019-10-26 09:00:00

   Pradžia, arba kodėl skęstančiųjų gelbėjimas – pačių skęstančiųjų reikalas 

   Spalio 16 dieną Alytuje esančioje padangų perdirbimo gamykloje kilo gaisras. Jis pilnai užgesintas tik spalio 25 dieną. Apie tokio mąsto katastrofos poveikį gamtai ir žmonių sveikatai jau nemažai buvo rašyta, todėl nesiplėsiu.  Maisto ir veterinarijos tarnyba jau nustatė, kad  piene, kurio mėginiai buvo atrinkti iš gaisro paveiktoje teritorijoje esančių ūkių, rasta dioksinų suma viršija didžiausią leistiną koncentraciją.

   Gyvendama Prienų rajone jau pirmomis gaisro dienomis jutau, kad ir čia kvėpuojam užterštu oru. Nenuostabu, nes tomis dienomis vėjo kryptis buvo nuo Alytaus link Birštono, Prienų. Padidėjusi tarša fiksuota ir Kaune.

   Natūralu, kad tiek man, tiek Alksnėnų bendruomenės žmonėms (esu šios bendruomenės pirmininkė) kilo klausimų dėl vandens ir dirvožemio užterštumo sunkiaisiais metalais. Deja, jokia oficiali informacija apie tai, kur ir kaip tokius tyrimus galima atlikti, nebuvo ir iki šiol nėra skelbiama. Spalio 25 dieną kreipiausi į kelis aukščiausius šalies valdžios atstovus, tačiau atsakymo apie galimybę ištirti vandenį ir dirvožemį nesulaukiau. Tačiau man ne tas pats, kokį vandenį geria kaimynai ir kiek užteršta apylinkių žemė, todėl ir toliau atkakliai ieškojau, kas galėtų patarti, kaip galima juos ištirti. Surinkti žemiau pateiktai informacijai man prireikė nei daug, nei mažai – beveik 5 valandų. Įdėjau nemažai pastangų, prireikė ir kantrybės, nes tiek laiko skambinau, aiškinausi, buvau siuntinėjama iš vienos tarnybos į kitą. Tačiau gana apie tai, kad patys turime ieškoti to, ką valstybinės institucijos turėjo kuo plačiau viešinti. Informacija gauta, noriu ja pasidalyti su visais Lietuvos žmonėmis, kad jiems nereiktų eiti tų pačių kryžiaus kelių.

   Kokių sunkiųjų metalų tyrimus vertėtų atlikti?

   Arseno As Švino Pb Nikelio Ni Aliuminiu Cu Alavo Sn

   Šiuos metalus man išvardijo laboratorijose dirbantys chemikai. Tai medžiagos, kurios labiausiai kenkia žmonėms ir gali sukelti pačias sunkiausias ligas (tame tarpe onkologines).

   Kadangi pati dirbu Kaune, domėjausi, kur šiame mieste galima atlikti tyrimus. Radau dvi vietas.

   1. Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (Kauno padalinys)

   NVSPL kontaktus galite rasti čia. Adresas Kaune: Aušros g. 44, tel. 8 37 331699. Mėginiai priimami darbo dienomis 9-13 val.

   Svarbu: čia neatliekami arseno tyrimai dirvožemyje. Mėginiai surenkami ir vežami tirti į Vilnių.

   2. Agrocheminių tyrimų laboratorija Kaune

   Jos kontaktus galite rasti čia. Adresas: Kaunas, Savanorių pr. 287-215, tel. 8 37 312412. Čia atliekami visi sunkiųjų metalų tyrimai.

   Darbo laikas I-IV 8:00 – 17:00 V 8:00 – 15:45 Pietų pertrauka: 12:00 – 12:45

   Kaip teisingai paimti mėginius pridavimui, jei tai darote patys?

   Vandens pakanka 1 litro, jei imama iš atviro vandens telkinio: šulinio, tvenkinio, ežero, upės. Šiuo metu aktualu tirti tik atvirus telkinius, nes gręžinių vandens tarša dar nepasiekė: nebuvo lietaus, kenksmingos medžiagos negalėjo taip giliai įsiskverbti į žemę.  Žinoma, jei gyvenate prie pat gaisro židinio, verta tirti ir gruntinius vandenis. Tolesnėms vietovėms gręžinių vandenį verta tirti kiek vėliau, gal net pavasarį, kai tarša pasieks gilesnius sluoksnius.

   Vandenį reikia paimti tiesiai iš telkinio. Geriausia – į stiklinę talpą.

   Su dirvožemio mėginiu truputį sudėtingesnė situacija. Agrocheminių tyrimų laboratorijos chemikai rekomenduoja tyrimui atvežti nuo 0,5 iki 1 kg dirvožemio, paimto iš ne mažiau kaip 20 vietų. Dirva imama iš sluoksnio, esančio iki 20 cm gylyje (gali būti visai iš paviršiaus paimta). Pavyzdžiui, jei norima ištirti lauką, reiktų vizualiai jį padalinti linijomis ir eiti jo vienu kraštu, viduriu ir kitu kraštu. Einant vis iš kitos vietos semti dirvožemio ir jį visą sumaišyti.

   Tyrimų kainos

   Agrocheminių tyrimų laboratorijoje varis, švinas ir nikelis tiriami viename mėginyje – kaina 27 €. Atskirai arseno, aliuminio ir alavo tyrimai ~18 € kiekvienas. Tuo tarpu NVSPL, kur mėginiai vežami į Vilnių, vieno sunkiojo metalo mėginio kaina nuo 26 €.

   Pabaigai: Kaip sau padėti nors kiek išsivalyti nuo sunkiųjų metalų?

   Šiai dienai aš nežinau (ir moksliniuose straipsniuose geresnio būdo nesu aptikusi) kito tokio veiksmingo sunkiuosius metalus surišančio ir iš organizmo išvedančio būdo kaip biochlorela ir spirulina. Yra atlikti tyrimai, kurie rodo, kad šie dumbliai iš suriša ir iš organizmo išveda mums kenksmingus sunkiuosius metalus.

   Kaip papildomą detosikuojančią priemonę galiu rekomenduoti homeopatinį preparatą Nux Vomica. Šis preparatas padės išvalyti organizmą nuo kenksmingų cheminių medžiagų, kurios galėjo patekti į organizmą kvėpuojant užterštu oru. Panašiai veikia ir Detox Kit rinkinys (sudaro trys dalys), skirtas organizmo valymui.

   Galima pavartoti ir seleną. Tai stiprus antioksidantas. Teko skaityti mokslinių straipsnių, kuriuose minima, kad šis mikroelementas taip pat gali iš organizmo išvesti dalį sunkiųjų metalų.

   Visiems linkiu kuo geriausios sveikatos!

   Nuoširdžiai,

   Daiva Aušra Earle Alksniakiemio krašto bendruomenės pirmininkė, Biologinės medicinos ir diagnostikos centro Natura Munda vadovė

   Straipsnio šaltinis: Natura Munda

   Skaityti komentarus

   neantanas 2019 28 10 05:24

   GAL UŽMIRŠOTE KAS VALDO VISAS INFORMACIJOS PRIEMONES? Leidžiu prišikti abi kelnių kišenes, Lietuvos laboratorijose bus rasta ir nustatyta tik tai, kas valdžios, joms bus geranoriškai patarta, neįkyriai paprašyta, ne be užuominų... liepta nustatyti. 20-30 metų Alytus – pasmerktas. 20 cm. grunto iš Alytaus niekas niekus išvežti nesiruošia. O gal yra tokių durnių, kurie tą gruntą savo rajonuose priglaus?.. Per jį į geriamą vandenį toliau eis visas brudas. Nauja alytiškių karta – augs patrešta padangų substratais. Šampano sostinės teritorijoje nekilnojamo turto kainos turėtų nukristi.

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai