°C
      2024 11 23 Šeštadienis

      Tikrasis alavijas – augalas, kuris turėtų rasti vietą ir Jūsų namuose

      Nuotrauka: Pixabay

      Autorius: Laura Rimgailė
      2018-04-12 15:00:00
      Pirmoji mano pažintis su alaviju prasidėjo dar vaikystėje, kuomet slogą mama gydydavo ne kuo kitu, bet su tikruoju alaviju. Seniau, tie nemalonūs alavijo sulčių lašeliai, kurie buvo lašinami tiesiai į nosį, buvo pats didžiausias siaubas, tačiau dabar, manau, kad ir pati savo vaikus ateityje gydysiu būtent tokiomis, natūraliomis priemonėmis. Antroji pažintis su alaviju įvyko visai neseniai, atostogaujant Lansarotėje. Ten alavijų auginamos ištisos plantacijos. Kadangi peršalimo ligos ir sloga Kanarų salose retą kurį kamuoja, tai alavijas ten yra naudojamas kaip odos gydymo priemonė, dažnai padeda tiems, kurie kenčia nuo saulės nudegimų. Galų gale, alavijas puošia miesto gatves ir vietinių žmonių namus.

      Tikrasis alavijas ir  jo nauda sveikatai

      Ir nors tikrasis alavijas yra kilęs iš tolimųjų kraštų – Šiaurės Afrikos  ir Viduržemio jūros pakrančių (kilmės šalis – Kanarų salos), visgi jis paplito ir po kitas Europos šalis. Tiesa, svarbu paminėti, jog alavijas, kuris yra auginamas Lietuvoje (vadinamas alijošiumi), yra kiek kitokios rūšies nei tas, kuris auga Šiaurės Afrikos ir Viduržemio jūros pakrantėse. Tačiau gydomosios savybės šių abiejų alavijų yra labai panašios.

      Jei nuskinsite alavijo lapelį ir jį prapjausite, nesistebėkite, kaip iš lapo šerdies ims bėgti gelis. Tai ne šiaip sau gelis – tai gydomasis gelis!

      Jau nuo senų laikų žmonės žinojo apie tokio žalio gelio naudą: juo buvo gydomos įvairios žaizdos, nudegimai, mažinamas infekcijos pavojus. Seniau žolininkai alavijų sultis skirdavo ir tiems, kuriuos vargindavo nemiga, įvairūs virškinimo sutrikimai. Be to, alavijo gelyje buvo randama aktyvių junginių, kurie malšino skausmą, stimuliavo odos regeneraciją. Iki šių dienų žmonės vis dar plačiai naudoja alaviją gydant įvairias ligas, sveikatos sutrikimus.

      Alavijas gali būti naudojamas tiek išoriškai, tepant ant pažeistos kūno vietos, tiek geriant jo sultis. Alavijo sultimis rekomenduojama gydyti dirgliosios žarnos sindromą, skrandžio opas, astmą. Atlikti tyrimai rodo, jog alavijų sultys, reguliariai jas naudojant, netgi gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje.

      Knyga, kuri yra skirta tiems, kurie nori daugiau sužinoti apie alavijo gydomąsias savybes

      Apie medicininį alavijo poveikį yra  rašoma Lidijos Kostinos knygoje „Gydantis alijošius“. Knygoje aptariama alijošiaus biocheminis poveikis, kuris yra paremtas medžiagomis, esančiomis tikrojo alijošiaus sudėtyje, rašoma: „Antrachinonai – gerai žinomi dėl savo laisvinamojo poveikio. <...> Alijošiaus antrachinonų kompleksas pasižymi skausmą malšinančiu poveikiu. Alijošių sulčių sudėtyje yra medžiagų, efektyvių sergant chroniškomis odos ligomis ir skatinančių virškinimą. <...>Saponinai – glikozidai, pasižymi valomuoju ir antiseptiniu poveikiu. Manoma, kad jie blokuoja chininus, įskaitant ir bradikininą – hormoną, laikomą atsakingą už visų uždegimo reakcijų sukėlimą. Šis mechanizmas leidžia paaiškinti nuostabų uždegimą slopinančio alijošiaus efektą.“

      O štai jei nusipirksite alavijų sulčių su aloinu, tuomet šis gėrimas gali veikti kaip laisvinamasis preparatas, kuris dirgins žarnas ir jį vartojant ilgą laiką rizikuojama netekti elektrolitų. Tad būkite atsargūs.

      Taigi, jei vis dar dvejojate, koks augalas turėtų atsirasti Jūsų namuose – įsigykite alaviją:  šis augalas bus tikra namų puošmena ir puikus vaistas. 

      Skaityti komentarus