°C
      2024 03 28 Ketvirtadienis

      Tyrimas: užgesintos cigaretės dar kelias dienas skleidžia kenksmingas chemines medžiagas

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2020-02-06 08:00:00

      Nauji JAV maisto ir vaistų administracijos (FDA) atlikti tyrimai rodo, kad cigarečių filtrai į orą išmeta  kenksmingas chemines medžiagas daug ilgiau, nei galima įsivaizduoti.

      Net tuomet, kai cigaretė užgesta ir nebedega, filtras vis tiek išskiria kenksmingus junginius; per pirmąsias 24 valandas filtras išskiria 14 procentų nikotino, kurį išskirtų deganti cigaretė.

      Nors daugelis žinos apie antrinio ir tretinio rūkymo pavojus (kai cigarečių išskiriamų junginių likučiai susikaupia ant drabužių ir išlieka ant sienų bei baldų), tačiau iki šiol nebuvo atkreiptas dėmesys į toksinus, kuriuos skleidžia užgesintos cigaretės filtras.

      Pavyzdžiui, šio naujo FDA tyrimo metu maždaug 50 procentų nikotino ir triacetino, junginių, esančių cigarečių filtruose, išliko mažiausiai penkias dienas.

      „Buvau be galo nustebęs“, - sako aplinkos inžinierius Dustin Poppendieck iš JAV nacionalinio standartų ir technologijos instituto (NIST). „Skaičiai yra reikšmingi ir gali daryti įtaką sveikatai, kai cigaretės yra užgesinamos patalpose arba automobiliuose“.

      Tyrimo metu tyrėjai į kamerą, pagamintą iš nerūdijančio plieno, įdėjo 2100 neseniai užgesintų cigarečių. Cigaretes „rūkė“ mašina, kuri iš vienos cigaretės įtraukdavo 6 „dūmus“, kad imituotų rūkančio žmogaus elgesį.

      Tuomet cigarečių likučiams buvo leista lėtai užgesti, prieš juos įdedant į kamerą. Vėliau komanda išmatavo aštuonių toksinų kiekį, kuriuos, esant skirtingoms drėgmės ir temperatūros sąlygoms, išskiria filtrai. Kuo aukštesnė temperatūra kambaryje, tuo daugiau chemikalų filtrai išsiskiria.

      Kitaip tariant, tiek rūkantieji, tiek nerūkantieji gali smarkiai nuvertinti chemikalų, kurie sukelia uždegimą, grėsmę.

      Manoma, kad kiekvienais metais visame pasaulyje pagaminama penki trilijonai filtrų, iš kurių daugelis yra netinkamai utilizuojami, todėl kenksmingi junginiai patenka į orą ir žemę. 

      Skaityti komentarus

      Kazimieras 2020 08 02 08:32

      Rūkymas - smirdi neišmanymu. Absoliučiu. Produktai neišmanyme nekvepia, kartais net dvokia. Kokiu kvailu turi būti geriantis, rūkantis ar kitas nesąmones krečiantis žmogus, kuris griebiasi tokių iliuzinių priemonių, kad palengvintų savo "'sunkią dalią" ? Arba iš gero gyvenimo moka lengvai paimtus pinigus ir juos išsikeičia į sveikatą naikinančius kvaišalus. Todėl ir sakau: - nebūtina už nuodus "arti kaip asilui", kad lėtai nusinuodytum. Tą galima padaryti greitai ir nesikankinant !

      0
      0
      Atsakyti

      Komentuoti gali tik registruoti vartotojai