°C
   2022 08 15 Pirmadienis

   Vasara - metas sveikatinti organizmą

   Nuotrauka: Pixabay nuotr.

   2018-06-13 18:00:00

   Pagaliau atėjo Lietuvių laukiamiausias metų laikas – vasara! Nors šiais metais šiltesni orai jau džiugino ir gegužės mėnesį, tačiau vasaros laukimas dėl to nesumažėjo.

   O laukiama ji Lietuvoje dėl įvairių priežasčių: atostogų, šiltų orų, išvykų į gamtą, festivalių, maudynių ir daugelio kitų priežasčių. Juk gyvename šalyje, kur saulės spinduliais galime pasimėgauti ganėtinai retai, todėl didžioji dalis šalies gyventojų patiria D vitamino trūkumą. O jis gyvybiškai svarbus kaulams, odai ir psichikai, nuo kurios priklauso, kiek žmonės jaučia vidinės laimės. 

   Vasaros sezono dar laukiame,kad  galėtume nusimesti rūbus ir pasirodyti, jog šaltuoju metų laiku plušėjome sporto salėje. O jeigu nespėjote pasiruošti paplūdimio “sezonui”, sveikatą galite sustiprinti vasaros teikiamų privalumų dėka. 

    Mentalinė sveikata 

   Lietuva vis dar pirmauja pagal savižudybes Europoje. Pagrindinės to priežastys: alkoholis, nesubalansuota mityba, žemas psichologinis ir finansinis raštingumas.  Visos tos priežastys daro įtaką tam, kad žmonės ryžtasi atimti sau gyvybę anksčiau laiko. 

   Vasara yra pats puikiausias metų laikas, kuomet galime atstatyti vidinę harmoniją. Būtina kuo daugiau laiko praleisti gryname ore, džiaugtis nuostabia Lietuvos gamta ir mėgautis saulės spinduliais. 

   Savaitgaliais organizuokite išvykas į gamtą, jų metu atsijunkite nuo interneto. Leiskite sau tiesiog pabūti su artimais žmonėmis ir džiaukitės tomis akimirkomis. Gamtoje ramiai kvėpuokite ir žvalgykitės: kiek daug grožio jus supa! Leiskite sau tiesiog būti. O rūpesčius palikite toli toli, nes apie juos pastoviai galvojant jie neišsispręs, o tik sukels dar didesnį stresą. Pradėkite dažniau šypsotis ir pastebėsite, kaip žmonės jums atsakys tuo pačiu. Atminkite, jog kiekvienas jūsų gyvenime sutiktas žmogus, siekia to paties – būti laimingu!

   Fizinė sveikata 

   Vasara - tai tobulas laikas didinti fizinį aktyvumą, nes tam sukurtos puikios sąlygos. Jeigu nemėgstate sportuoti ir tai jums asocijuojasi su kančia, galite rasti pilna kitų fizinio aktyvumo rūšių. 

   Pradėkite daugiau vaikščioti. Žmogaus kūnas pritaikytas judėti, o gyvenant šiais moderniais laikais judama per mažai, iš to kyla begalės sveikatos problemų. Jeigu jūsų darbas nėra labai toli nuo namų, rinkitės ėjimą pėsčiomis, taip išvengsite piko meto kamščių ir sudeginsite papildomų kalorijų. 

   Vaikščiojimas dažnai yra nuvertinamas, nors jo teikiama nauda didžiulė. Todėl, jeigu turite antsvorio, geriau rinkitės nueiti ilgesnį atstumą, vietoje bėgimo, kuris traumuoja sąnarius. 

   Vasaros metu galite lengvai rasti ir kitų fizinių veiklų: važiavimas dviračiu, maudynės, įvairūs sodo darbai. Jeigu sportas jums prie širdies, fizinės veiklos pasirinkimas dar labiau išauga: lauke vyksta įvairūs užsiėmimai, galite žaisti krepšinį, futbolą, tenisą, tinklinį, bėgioti, plaukioti, daryti jogos pratimus ir t.t.  Pasistenkite nesportuoti saulės atokaitoje, nes tai gali būti pavojinga, ir nepamirškite gerti daugiau skysčių, nes vasarą daugiau prakaituojama. 

   Sporto klubus pamirškite iki rudens sezono, nes sportuoti lauke šviečiant saulei ir pučiant vasariškam vėjui daug didesnis malonumas! 

   Mityba

   Daug žmonių vasaros laukia dėl galimybės organizuoti išvykas į gamtą ir ten mėgautis įvairiais lauke gamintais patiekalais: juk tuomet ir pats maistas tampa daug skanesnis. 

   Kada paskutinį kartą lankėtės turguje ir pirkote Lietuvoje užaugintų daržovių iš ūkininkų? Jeigu nepamenate, tai artimiausiu metu nuvykite ten ir įsigykite daržovių, uogų kurie auga mūsų šalyje. Jų maistinė vertė bus didesnė, nes jiems užauginti naudojama mažiau chemikalų. 

   Lietuviai savo mityboje suvartoja per mažai vaisių ir daržovių, nors vasarą į priekį irgi neprivalgysite. Tačiau pasistenkite kuo daugiau jų įtraukti į savo racioną, nes tai pats optimaliausias vitaminų, mineralų, skaidulinių medžiagų šaltinis! Jeigu vis dar valgote mėsą ir planuojate kepti šašlykus, venkite raudonos mėsos, kuri kaip teigia PSO ir moksliniai tyrimai, yra vėžio sukėlėja. Verčiau rinkitės liesą mėsą arba žuvį ir prie jos valgykite daug daržovių, nes tai sunkiai virškinamas ir organizmą rūgštinantis maistas. 

   Socialinė aplinka

   Bendraukite, aplankykite gimines ir draugus, kurių senai nematėte. Depresija ir vienišumo jausmas kyla dėl užsidarymo savyje. O juk mes, žmonės, socialios būtybės. Mums reikia,kad kas nors išklausytų ir pakalbėtų. Dauguma problemų šeimoje, santykiuose, darbovietėse, kyla dėl per mažo ir neatviro bendravimo. Nebijokite išsakyti savo nuomonę ir būti savimi. Nes kaip kitaip pasaulis galės priimti ir pamilti jus tokius, kokie esate?

   Vasara - tai nuostabus metas daugiau bendrauti ir būti tarp žmonių. Jeigu neturite su kuo nueiti į renginius, nenusiminkite ir eikite ten vienas/-a. Jeigu nedrįstate pirmas užkalbinti nepažįstamo, būkite kantrus ir jus tikrai kas nors užkalbins, o iš to gal gims draugystė.  Galite vykti į festivalius, gamtą, paplūdimį, keliones: visur jus sups pilna žmonių, kurie yra ištroškę bendrauti, dalytis savo jausmais, džiaugsmais su jumis. Būkite nusiteikęs atsakyti tuo pačiu ir per vasarą tikrai uždmegsite naujas pažintis. O juk niekada negalite žinote, kaip nauja pažintis gali pakeisti jūsų gyvenimą! 

   Išgyvenkite pilnai kiekvieną vasaros dieną - jos turime tik 3 mėnesius! Tai pats palankiausias metų laikas grąžinti į gyvenimą harmoniją.  Nusiteikite, jog iš šios vasaros pasiimsite kuo daugiau. 

   Pasižadėkite sau: daugiau judėti, praleisti laiko gamtoje, būti tarp žmonių, sveikiau valgyti, mėgautis šiluma ir džiaugtis kiekviena akimirka. Pagaliau atėjo sezono metas kuomet lengvai galite sugrąžinti balansą - nepaleiskite šio šanso!

   Skaityti komentarus