°C
   2024 05 28 Antradienis

   Vokietija: ar turėtumėte kaupti jodo atsargas arba vartoti jį profilaktiškai

   Nuotrauka: mknews.de nuotr.

   2022-10-12 09:00:00

   Dėl naujienų, susijusių su Černobylio ir Zaporožės atominėmis elektrinėmis Ukrainoje, tinkluose plinta pranešimai, kad būtina skubiai apsirūpinti jodo turinčiais vaistais, kad būtų galima apsisaugoti radiacijos nuotėkio atveju. Jodo vartojimas be gydytojo paskyrimo profilaktiškai gali būti visiškai nenaudingas ir dažnai net turėti gana pavojingų pasekmių sveikatai. 

   Pirkti jodo tablečių vaistinėje ir vartoti jas profilaktiškai nuo radiacijos yra beprasmiška. O gerti jodo tinktūras netgi pavojinga. Apie tai įspėja Federalinės radiacinės saugos tarnybos ekspertai. Atlikdami tyrimą jie modeliavo riziką Vokietijai dėl galimų incidentų Ukrainos branduolinėse elektrinėse ir nustatė, kad ši grėsmė yra "nereikšminga". 

   Tačiau socialinėje žiniasklaidoje sklando daug informacijos, kurioje aprašomi blogiausi scenarijai. Dėl to susirūpinę vokiečiai pirko jodo tablečių. Specialistai primygtinai nerekomenduoja savigydos ir tokios profilaktikos.

   Jodas gali padėti tik nuo radioaktyviojo jodo, bet ne nuo bet kokios radiacijos. Taip, radioaktyvusis jodas atsiranda branduolinio sprogimo atveju. Tačiau tuo pat metu jodas taip pat veikia daugelį izotopų, nuo kurių jodas negali apsaugoti.

   Taip pat svarbu suprasti, kiek jodo vartojama kritiniais atvejais ir kokia yra vaistinėse ir galanterijos skyriuose parduodamų tablečių dozė. Neatidėliotina dozė suaugusiam žmogui yra 130 mg kalio jodido. Vaistininkai dažniausiai turi 150 mcg. Tai reiškia, kad žmogus vienu metu turėtų išgerti daugiau kaip 600 tablečių.  

   Kita vertus, jodo tinktūros vartojimas gali sukelti rimtų sveikatos problemų, įskaitant skydliaukės sutrikimus. Jis taip pat gali sukelti aritmiją. Nereikėtų pamiršti, kad kai kurie žmonės yra alergiški jodui, o tai gali sukelti rimtų pasekmių.

   Apibendrinimas: išorinės situacijos atveju 130 mg dozė išgeriama vieną kartą ir suteikia skydliaukei pakankamą apsaugą nuo radioaktyviojo jodo 24 valandas. Kasdien gerti tokią dozę yra pavojinga. Atkreipkite dėmesį, kad 130 mg kalio jodido atitinka maždaug 100 mg jodo. Ir jau galite perdozuoti vieną ar du mililitrus.

   Krizės atveju jodo preparatai gyventojams bus dalijami centralizuotai. 

   Šaltinis

   Skaityti komentarus