°C
      2024 04 20 Šeštadienis

      Vyno taurės kaina – 30 minučių gyvenimo

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2018-04-21 13:00:00

      Studiją atlikusi medikų komanda aiškiai pabrėžia, kad alkoholio vartojimas negali atnešti jokios naudos sveikatai.

      Tiems kurie tiki, kad kasdienė taurė raudono vyno padeda palaikyti sveiką širdies veiklą, teks nusivilti. Naujas straipsnis Lancet žurnale, rašančiame apie mediciną bei sveikatos sektorių, pateikia duomenų analizę iš tyrimų apie alkoholinių medžiagų sukeliamus rizikos faktorius ir teigia, kad jo vartojimas tiesiogiai trumpina mūsų gyvenimus.

      Kiekviena papildoma taurė vyno ar bokalas alaus pasiglemžia papildomą pusę valandos jūsų likusio  gyvenimo, jei jums per keturiasdešimt metų. Aukščiausia, mediciniškai laikoma saugi, alkoholio norma suaugusiam asmeniui yra apie 100 g gryno alkoholio, ar 12.5 vieneto, per savaitę. Ši norma atitinka maždaug penkias 175 ml taures vyno ar penkis bokalus alaus. Daugiau nei tai didina insulto, mirtinos aneurismos (arterijos plyšimas krūtinėje), širdies nepakankamumo ir mirties riziką.

      Žurnale aptarta studija tyrė beveik 600 tūkstančių alkoholį vartojančių vidutinio amžiaus asmenų, iš 83 tyrimų atliktų 19-oje skirtingų šalių. Beveik pusė tiriamųjų nurodė išgeriantys daugiau nei 100 g per savaitę, beveik dešimtadalis jų (8,4%) išgeria daugiau nei 350 gramų kiekvieną savaitę. Ankstyvų mirčių skaičius augo tarp tų, kurie išgeria daugiau nei 100 gramų per savaitę, net jei tai buvo tik viena ar dvi papildomos taurės.

      Perteklinis alkoholio suvartojimas 40-ies metų asmeniui yra prilyginamas rūkymui. O vienas pagrindinių studiją rašiusių mokslininkų, Kembridžo universiteto profesorius David Spiegelhalter, aiškiai pabrėžė jų skaičiavimų tendencijas: kasdien suvartojant daugiau nei 2 alkoholinio gėrimo vienus, mirčių dažnis ima stabiliai augti. Jų skaičiavimais, keturiasdešimtmečio, kasdien išgeriančio keturis alkoholinio gėrimo vienetus (arba tris taures vyno), tikėtina gyvenimo trukmė yra beveik 2 metais trumpesnė nei alkoholio nevartojančio. O tie, kurie suvartojo daugiau nei 350 gramų alkoholio per savaitę, prarado daugiau nei penkerius metus gyvenimo. Ir tuo atveju, kai išgeriama daugiau nei nurodyta medikų normose, kiekvienas alkoholinio gėrimo vienetas pasiglemžia 15 minučių jūsų gyvenimo, maždaug tiek pat kiek kiekviena cigaretė.

      Žinoma, viskas priklauso nuo visuomenės ir žmonių požiūrio, ar jiems ši studija pasirodys verta dėmesio. Bet D. Spiegelhalter teigia, jog tai buvo milžiniška ir įspūdinga studija, kuri palygino labai mažai ar iš viso negeriančius su tais, kurie geria. Ir nepaisant didžiulio ankstyvų mirčių dažnio skirtumo tarp grupių, atsakingai alkoholį vartojančios ar jo atsisakiusios grupės tarpe buvo 20% mažiau širdies smūgių. Studiją atlikusi medikų komanda aiškiai pabrėžia, kad alkoholio vartojimas negali atnešti jokios naudos sveikatai. Kad tai viena iš situacijų, kurios skamba per gerai, kad būtų tiesa. Kembridžo universiteto mokslų daktarė Angela Wood pridėjo, kad, nors ir teigiama, jog alkoholis gali atnešti šiek tiek naudos mažinant širdies smūgio riziką, apie tai visuomenėje buvo kalbama per daug garsiai. Nepaisant šios mažytės tariamos naudingosios pusės, ji turėtų būti palyginta su neigiamąja: alkoholis taip pat sukelia daug daugiau kitų, pavojingesnių bei mirtinų širdies ir kraujagyslių sistemos ligų. Tad mokslininkai tikisi, kad ši didžiulė studija su akivaizdžiais rezultatais pažadins visuomenę, privers susimąstyti ir padės formuoti sveikesnį požiūrį į gyvenimą.

       

      Skaityti komentarus