°C
      2024 03 28 Ketvirtadienis

      Žolelės – gamtos dovanos, stiprinančios sveikatą

      Nuotrauka: Asmeninis archyvas

      Autorius:
      2018-09-24 18:00:00

      Rima Šimaitė, kuri jau ne vienerius metus augina ir renka žoleles, domisi jų naudingosiomis savybėmis, kuria arbatas, pokalbio pradžioje pabrėžia: „Žolelių nerekomenduoju vartoti vietoj vaistų. Vaistiniai ir aromatiniai augalai – gamtos dovana, praturtinanti skonį ir natūraliai stiprinanti sveikatą, todėl gerti žolelių arbatas ir taip stiprinti imunitetą reikia dar tada, kai esame sveiki.“

      Ruduo – darganų sezonas. Kokias arbatas geriausia gerti norint sustiprinti imunitetą?

      Geriausiai veikia naminė – savomis rankomis užauginta arbata, ji šviežesnė ir turi stipresnį poveikį, nes surinkta ir paruošta su meile (šypsosi). Labai svarbu, kad arbata būtų skani, o ne geriama kaip vaistas. Todėl eksperimentuoju, kuriu įvairius derinukus, atsižvelgdama į naudingąsias savybes ir kvapą bei skonį.

      Pavyzdžiui, ežiuolės ir gaurometis stiprina imunitetą, raudonėlis turi malonų stiprų aromatą ir taip pat stiprina imunitetą, tai lyg naminis čiobrelis. Jeigu mėgstate grybauti, miške galima prisirinkti viržių žiedų ir miško aviečių lapų (pravers peršalus). Kartu su žolelėmis galima sumaišyti džiovintų šermukšnio uogų, juodųjų serbentų, šaltalankio ar erškėtuogių dėl vitamino C. Dėl skonio ir aromato tiks keli mėtų arba pankolinės kinmėtės lapeliai. Skaninkite ne cukrumi, o medumi. Ypač tinka tamsus grikių arba miško medus.

      Vienas iš naujausių mano atradimų – arbata iš šalavijo, diemedžio lapelių arba žiomenės ir trupučio aitriųjų pipirų, geriama su grikių medumi. Šalavijas stiprina imuninę sistemą ir turi daugybę nuo seno žinomų gydomųjų savybių, tikras sveikatos augalas. Diemedis maloniai kvepia ir dezinfekuoja, o aitrieji pipiriukai stimuliuoja, gerina kraujotaką. Žiomenė dėl kvapo ir nuo peršalimo. Tokia arbata sušildo, pakelia nuotaiką ir stiprina organizmą – naudinga ir skanu.

      Kokios arbatos tinkamiausios, jei kamuoja peršalimas?

      Vaistinis čiobrelis, aviečių lapai, šalavijai, raktažolės. Ypatingai vertinga vingiorykštė, ji turi natūralaus aspirino, o žiedai kvepia kaip liepžiedžiai. Be daugybės kitų susirgimų, gydo slogą, peršalimą, anginą. Žinoma, liepų žiedų arbata su medumi tiesiog nepakeičiama. Dar labai veiksminga priemonė – putino uogų sultys. Uogas reikia išspausti ir gautą tyrę sumaišius su medumi laikyti šaldytuve, gerti su arbata. Putino kauliukuose gausu naudingų medžiagų, todėl likusias išspaudas galima sudžiovinti ir įmaišyti į žolelių arbatą.

      Kokią arbatą rekomenduojate gerti, kad miegas ir poilsis būtų ramus?

      Rekomenduoju gerti skanią ir maloniai kvepiančią arbatą iš melisų, pankolinių kinmėčių ir levandų. Po tokios arbatėlės – ramus miegas garantuotas (šypsosi).

      Kaip taisyklingai paruošti žolelių arbatą?

      Sakoma, kad žoleles, kurios vartojamos kaip vaistas, reikia plikyti verdančiu vandeniu (1-2 a. š. puodeliui), tada vėsinti ir gerti po kelis šaukštus per dieną. Aš to niekada nedarau (šypsosi). Visada turiu šviežių, t. y. šio sezono žolelių, jos labai aromatingos, todėl užtenka mažyčio žiupsnelio. Man gražu matyti puodelyje besiskleidžiantį lapą ar žiedą ir patinka mėgautis skoniu. Žolelių negalima perdozuoti, todėl geriau mažiau ir kuo įvairesnės arbatos. Žoleles užpilu karštu, bet ne verdančiu vandeniu. O pats nuostabiausias dalykas vasarą – nuskinti kelis žiedus ir lapelius, įmesti tiesiai į puodelį ir džiaugtis šviežumu.

      Kaip tinkamai pasirūpinti žolelių atsargomis?

      Tai labai paprasta. Svarbu, kad žolelės būtų surinktos giedrą dieną, geriau po pietų, kai rasos jau nebėra, kad neliktų drėgmės. Džiovinti sausoje tamsioje patalpoje, plonai paskleidus, geriau tinklelyje ar specialioje džiovyklėje. O sudžiovinus galima sudėti į popierinius arba natūralaus audinio maišelius ir saugoti sausoje patalpoje. Žolelių nereikėtų labai suspausti ir trinti, kad išliktų lapelių ir žiedų forma.

      Prasitarėte, kad prieskonius auginate dėl grožio kartu su gėlėmis. Išduokite paslaptį, kokie prieskoniai – gražuoliai it gėlės puikuojasi jūsų namuose?

      Prieskonius auginu ne darže, o matomiausioje vietoje – gėlyne. Šalavijas nuostabiai žydi, o jo pilkšvai žali lapai puošia gėlyną visą sezoną. Šalia auga raudonėlis, juozažolė (Izopas), kalninis dašis, įvairios mėtos, pankolinė kinmėtė, melisa, čiobrelis, viržiai, ežiuolės, monardos, ir žinoma, levandos. Tarp šių ir kitų nuostabių gėlyčių puikuojasi putinas, aronija, diemedis, šermukšnis. Tai toks mano želdynų dizainas – visas „arsenalas“ po ranka.

       

      Skaityti komentarus