°C
   2024 06 17 Pirmadienis

   Dovanos vaikučiams – jų lepinimas ar mažų širdelių džiuginimas?

   Nuotrauka: Pixabay.com nuotr.

   2022-07-12 12:00:00

   Kiekvieną vaiką džiugina dovanos, staigmenėlės, siurprizai. Ypatingai dovanų laukiama per didžiąsias ir laukiamiausias metų šventes – Šv. Velykas, Šv. Kalėdas, Naujuosius Metus, gimtadienius ir t.t. Tad kaip atskirti ir nubrėžti tą ribą, kuomet dovanomis vaikas yra pernelyg lepinamas, o kada – išties vertas dovanėlės? Kad ir smulkmenėlė – vis tiek apgalvota ir nuoširdžiai rinkta dovanėlė. Žinoma, pamačius vaiko akeles jam įteikiant dovaną, o po to išpakuojant ją – tada mažų mažiausiai salsta širdis, juk vaikai – tikri dovanų „fanai“, dovanų jiems niekada nebus per daug. Kam gi nepatinka dovanos? Gi ir suaugusiajam malonu jų gauti! 

   Svarbu suprasti, kad vaikučiui pirmoje vietoje yra jam skiriamas ir rodomas dėmesys, bei laikas, leidžiamas kartu su juo. Dar geriau, kai dovana tarsi paskatina susiburti visą šeimą – įdomus stalo žaidimas, lego konstruktorius ar daug detalių turinti dėlionė… Šie žaidimai išties sudomina kone visus šeimos narius. Taip ir turėtų būti. Visi kartu, visi susiburia draugėn. Lavinamieji žaislai – taipogi pravartūs ir  naudingi, ir tokių tikrai reikia. Nes ugdomas nuo pat mažų dienų vaikutis tikrai daug pasiekia, stebina ir džiugina savo išmintimi, o ir patiems tėveliams smagu žiūrėti, kaip ir būtent kur jų mažylis tobulėja.

   Galima dovanas dovanoti ir nebūtinai šventinę dieną. Dovanojimui kartais nė progos nereikia. Iš tiesų. Ar tai būtų knyga, ar spalvinimo knygelė, ar naujas turimos lipdukų kolekcijos papildymas – ir vaiko akys vėl nušvinta. Smagiausia, kai vaikas jaučia dėkingumą, švelniai apkabindamas mamytę, tėvelį, močiutę ar senelį. Tad padėkos jausmas turėtų būti irgi ugdomas. Dar gi svarbu vaikutį mokyti ir dalintis žaisliukais tiek su sese, su mažuoju broliuku ar kiemo draugais. Tai nebūtinai turi reikšti, kad vaikas bus visiems tiesiog geras atlapaširdis žmogeliukas. Tai tik reikš, kad vaikutis puikiai socializuosis gyvenime, turės draugų, bus malonus ir draugiškas. Kaip teigė V. Hugo, „Pradmenys, žmogaus atsinešti iš vaikystės, panašūs į jauno medžio žievėje išpjaustytas raides, kurios auga, keičiasi su juo, sudaro neatskiriamą jo dalį.“ Jei nuo pat vaikystės ugdomas dalijimosi, dėkingumo, gerumo jausmas, visa tai vaikas nešasi ir toliau: augdamas, bręsdamas, mokydamasis, dirbdamas, tiesiog gyvendamas.

   Taigi, galima sakyti, kad dovana - tai nebūtinai tik besaikis ar bereikalingas lepinimas. Tai – tiesiog natūralus poreikis matyti laimingą, viskuo aprūpintą vaiką. Vaiko akys pasako viską. Jos švyti laime ir džiaugsmu, tai kodėl gi jo kartais taip ir nepalepinus? Be priežasties. Už tai, kad jis tiesiog yra. Čia ir dabar. Su mumis drauge. Vertinkime laiką, praleistą mokant vaikus gyvenimo subtilybių, nes juk kas daugiau, jei ne mylimi tėveliai ir kiti artimieji suteiks vaikams tai, kas gyvenime yra svarbiausia – meilė, dėmesys, atjauta ir nuolatinis palaikymas kiekviename gyvenimo žingsnyje?!

   “Kai būdami laimingi, pasidalijame laime su kitais – tai pati geriausia vieno žmogaus dovana kitam.” (David Baird, “1000 priežasčių būti laimingam”)

   Skaityti komentarus