Nuo rugsėjo veiklą laikinai sustabdžiusi azoto trąšų gamintoja „Achema“ privalėjo imtis tokio „ypač sunkaus“ sprendimo, kad sumažintų nuostolius ir ilgainiui išsaugotų kuo daugiau darbo vietų, skelbiama įmonės pranešime.
Įmonei laikinai sustabdžius veiklą dalis darbuotojų bus išleisti į prastovas pusei mėnesio, likę jose bus mėnesį, žadama jiems mokėti Darbo kodekse numatyto dydžio išmokas. 5 proc. iš 1,25 tūkst. darbuotojų bendrovė planuoja atleisti.
„Darbuotojai yra ypatingai svarbūs, deja, priimti sprendimai yra neišvengiami. Neatlikę šių skaudžių veiksmų pakenktume pirmiausia būtent žmonėms – neveiklumas ar ryžto stoka greitu metu pareikalautų kur kas didesnio masto etatų mažinimo. Pramonės įmonės tiesiog neturi jokio kito pasirinkimo ir privalo mažinti kaštus visomis įmanomomis priemonėmis“, – pranešime cituojamas „Achemos“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas.
Įmonė argumentuoja, kad gamtinės dujos yra pagrindinė jos gaminamų azoto trąšų sudedamoji dalis, todėl itin aukštos gamtinių jų kainos lemia bendrovės produkcijos savikainą ir konkurencingumą. „Achema“ negali varžytis su nuosavus dujų šaltinius turinčiais JAV ir Rusijos gamintojais, kurių gamybos kaštai mažesni „ne procentais, o kartais“, teigiama pranešime.
„Šiuo metu į Europą plūsta trąšos iš šių pigių gamintojų. Preliminariai planuojama, kad įmonė nedirbs iki gruodžio, tačiau galimi greiti pokyčiai, priklausantys nuo dujų ir trąšų rinkų tendencijų“, – tikinama pranešime.
Anot koncerno „Achemos grupė“ valdybos pirmininkės Lidijos Liubienės, viešumoje pareikštos nuomonės dėl „Achemos“ sprendimo sustabdyti gamybą yra nepagrįstos, turinčios politinių motyvų.
„Gerbiame visas viešai išsakytas nuomones apie susidariusią padėtį bendrovės „Achema“ gamykloje. Tačiau kol kas šios nuomonės pagrįstos vien jausmais ir, manyčiau, yra išsakytos vaikantis pigių politinių dividendų, juk artėjantis rinkimų ciklas jau visai netoliese. Ypač lengva viešai reikšti nuomonę ir dalintis beprasmiais patarimais, kai visiškai neišmanai chemijos pramonės ir „Achemos“ veiklos procesų. Palyginimui, kiekvienas mūsų verslo priimtas sprendimas privalomai grindžiamas išsamiai apsvarstytais faktais ir skaičiais. Sprendimai priimami ieškant tinkamiausių veiksmų, kurie užtikrintų ilgalaikę sėkmingą veiklą“, – pranešime teigia L. Liubienė.
Pasak jos, šiuo „sudėtingos krizės metu“ įmonei reikia palaikymo.
„Dabar tikrai ne laikas klaidinti visuomenę ir vaikytis populizmo. Didžioji dalis šalies gyventojų dar pilnai nejaučia, su kokia didžiule ir precedento neturinčia energetine krize šiuo metu susidūrė tiek Lietuva, tiek visa Vakarų Europa. Šio laikotarpio pasekmes mes visi jusime dar ilgą laiką. Todėl reikalingas supratingumas ir palaikymas ieškant sunkių, tačiau privalomų sprendimų“, - sakė L. Lubienė.
„Achemos“ teigimu, įmonė buvo viena iš paskutiniųjų Europos trąšų gamintojų, sustabdžiusių didžiąją dalį gamybos. Dėl aukštų dujų kainų veiklos apimtis radikaliai sumažino arba apskritai sustabdė Norvegijos, Vokietijos, Lenkijos, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės (JK) ir Vengrijos trąšų gamybos įmonės.
Skaityti komentarus