°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Ekonomistas R. Rudzkis prognozuoja recesiją Europos Sąjungoje: dar iki pandemijos kai kurių šalių būklė nebuvo gera

      Nuotrauka: Pixabay.com nuotr.

      2022-05-09 10:00:00

      Europos Sąjungos bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas šiemet bus neigiamas, prognozuoja Vilniaus universiteto profesorius Rimantas Rudzkis, o tai, jo vertinimu, neišvengiamai paveiks ir Lietuvos ūkio raidos galimybes.

      „Lietuva daug priklauso nuo Europos Sąjungos ekonomikos būklės, kadangi mūsų ekonomika yra vienareikšmiškai orientuota į eksportą, pagrindinė mūsų rinka – Europos Sąjunga. Taigi, jeigu Europos Sąjungoje prasidės recesija, kritimas, neišvengiamai tai atsilieps ir mums“, – pirmadienį „Žinių radijui“ kalbėjo R. Rudzkis.

      Nors Lietuvoje metinio BVP augimo rodiklis sudarys maždaug 0 proc., tačiau ekonomistas mano, kad kitose ES šalyse bus fiksuojami neigiami augimo rodikliai, kadangi Vakarų Europos valstybės jau ilgą laiką susiduria su problemomis.

      „Europos Sąjungos būklė ir šiaip nebuvo gera 2018 ar 2019 metais. Ji visą laiką prastėjo. O po to atėjo tokios problemos, kaip pandemija, kuri labai sumažino turistų srautus, kas atsiliepė pietinėms valstybėms. Toliau neigiami reiškiniai pramonėje, ypač automobilių, dabar yra tik sustiprėję“, – aiškino jis.

      Be to, pasak R. Rudzkio, žemos žaliavų kainos sudarydavo palankias sąlygas ES ekonomikos augimui, o jų brangimas, – priešingai, augimo galimybes apsunkindavo.

      „Atėjo visai kitos žaliavų kainos. Tai reiškia, kad pakankamai didelis papildomas pinigų kiekis iškeliauja iš Europos. O jeigu pinigų kiekis mažėja, tai automatiškai ir gamybos rodikliai, ir vartojimo rodikliai mažėja“, – teigia VU profesorius.

      Ekonomistas taip pat atkreipia dėmesį, kad euro zonos šalių ekonomikos augimo galimybes pristabdys ir pinigų politikos sprendimų priėmėjų noras prislopinti spartaus kainų augimo tempus.

      „Kadangi yra tokia didžiulė infliacija, kokios seniai nebuvo, Europos centrinis bankas pradės griežtinti pinigų politiką. Jeigu jis dar keli mėnesiai atgal dievagojosi, kad šiais metais palūkanų nekels, tai šiuo metu jau niekas neabejoja, kad palūkanų kėlimo ciklas prasidės jau šiais metais, o piniginio skatinimo politika pasibaigs jau maždaug birželio pradžioje. Labai daug šansų, kad prasidės atvirkščias procesas – centrinis bankas pradės išsiurbti pinigus iš rinkos. Tai bus stiprus neigiamas veiksnys“, – tvirtino R. Rudzkis.

      ELTA primena, kad pirmą 2022 metų ketvirtį sulėtėjo euro zonos ekonomikos augimas, o infliacija ir toliau buvo rekordiškai aukšta, rodo balandžio pabaigoje paskelbti oficialūs duomenys.

      Pasak ES oficialios statistikos agentūros Eurostato, pirmą ketvirtį, palyginti su ankstesniu trijų mėnesių laikotarpiu, bendrasis vidaus produktas (BVP) paaugo 0,2 proc. Ketvirtą 2021 metų ketvirtį ekonomika augo 0,3 proc.

      Eurostatas pridūrė, kad balandį infliacija euro zonoje siekė rekordinius 7,5 proc., palyginti su 7,4 proc. kovą.

      Skaityti komentarus