°C
      2024 04 19 Penktadienis

      Ekonomistas R. Rudzkis: visiems nepriklausomiems elektros tiekėjams gali iškilti problemų

      Nuotrauka: Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

      2022-08-22 11:00:00

      Biržoje esant tokioms aukštoms kainoms, su problemomis susidurs ne tik apie nutraukiamą veiklą paskelbusi „Perlas Energija“, bet ir kiti nepriklausomi elektros tiekėjai, mano ekonomistas Rimantas Rudzkis.

      Ekonomistas pastebėjo, kad, lyginant su 2019 metais, elektros kaina biržoje šiuo metu yra brangesnė apie dešimt kartų, o per metus pabrango keliskart.

      „Visoms iškils problemų, net ir pačioms didžiausioms, nes šuolis (elektros kainų – ELTA) yra tiesiog nesuvokiamas“, – pirmadienį „Žinių radijui“ sakė jis.

      R. Rudzkio teigimu, dar pradedant elektros rinkos liberalizavimą, derėjo užtikrinti, kad tarp visų elektrą tiekiančių įmonių viena būtų stambi, kontroliuojama valstybės, užtikrinanti elektros tiekimą gyventojams ir pramonei esant bet kokioms kainoms.

      „Reikia suvokti, kad elektros energija yra nepaprastos svarbos produktas tiek gyventojams, tiek pramonei, tai netgi savotiškai šalies saugumo klausimas. Tad geriausia buvo, kad šitoje elektros tiekėjų rinkoje vyrautų vienas stambus tiekėjas, kuris būtų valstybinė įmonė“, – teigė jis.

      „Jei būtų viena valstybinė įmonė, tie, kam, tegul ne pats pigiausias, bet garantuotas, daugmaž suvidurkintos kainos elektros tiekimas gyvybiškai svarbus, rinktųsi didžiausią tiekėją, jei tai būtų valstybinė įmonė, tas pats „Ignitis“. O kas norėjo dalyvauti loterijoje, gali rinktis kitas bendroves, kurios siūlo mažesnes kainas. Bet bent visada būtų garantuota užuovėja. Dabar net tos garantuotos užuovėjos nėra“, – aiškino ekonomistas.

      Ekonomistas pabrėžė, kad Lietuva skiriasi nuo kitų ES valstybių, kuriose liberalizavimas pavyko sklandžiau, kadangi Lietuva tik nedidelę dalį reikiamo elektros kiekio pasigamina pati, o esanti generacija yra gana brangi.

      „O kai maždaug 2015 metais mums atsirado tiltas į šiaurės šalių rinką, priėjome prie pačios pigiausios elektros tuo metu. Žinoma, tokioje situacijoje gamyba buvo neplėtojama. Ką plėtosi, jei gerokai pigiau gali nusipirkti ir importuoti“, – teigė R. Rudzkis.

      Tuo metu „Perlas Energija“ pasitraukimo iš nepriklausomų elektros tiekėjų rinkos, ekonomisto teigimu, stebėtis nereiktų, kadangi panašių smulkesnių energijos pardavėjų bankrotų būta ir anksčiau.

      „Kada Lietuva pradėjo liberalizuoti elektros tiekimo rinką, vadovaudamasi ES direktyvomis, bet galbūt pernelyg tiesmukiškai, faktiškai bankrotai buvo užprogramuoti“, – kalbėjo R. Rudzkis.

      Pasak jo, jei visi nepriklausomi tiekėjai siūlo labai panašias kainas, vartotojai labiau rinkę pasirinkti didžiausią ir žinomiausią, Lietuvoje – „Ignitis“.

      Dėl to tokie gamybos pajėgumų neturintys tiekėjai kaip „Perlas Energija“, norėdami konkuruoti, turi siūlyti gerokai mažesnes kainas, nors elektra visų tiekėjų perkama toje pačioje „Nord Pool“ biržoje, svarsto ekonomistas.

      „Jei perkama vienoje rinkoje, tie kurie pasižadėjo mažiausias kainas, kai ateina kainų kilimo laikotarpis, jiems pradeda grėsti bankrotas. O prie dabartinio stulbinančio elektros kainų šuolio bankrotai tiesiog neišvengiami“, – sakė R. Rudzkis.

      ELTA primena, kad antras didžiausias nepriklausomas elektros tiekėjas „Perlas Energija“ jau rugpjūčio pradžioje pranešė, kad itin aukštų kainų biržoje yra priverstas atsisakyti fiksuotos kainos planų ir visus klientus perkelti į planą „Birža“. Ketvirtadienį tiekėjas paskelbė, kad ketina nutraukti veiklą.
      Tuo metu „Ignitis“ penktadienį paskelbė, kad daliai verslo klientų nuo spalio 1 d. nutrauks biržinės kainodaros neterminuotas sutartis.

      Skaityti komentarus