°C
   2021 01 24 Sekmadienis

   ES: Už skirtingą tų pačių produktų sudėtį grės baudos

   Nuotrauka: Irma Gudžiūnaitė | BNS nuotr.

   Autorius: BNS informacija
   2019-04-26 10:00:00

   Už Europos Sąjungos (ES) rinkoje parduodamas tas pačias, tačiau skirtingos kokybės prekes bus taikomos sankcijos. Tokių produktų pardavimas bus pripažintas nesąžininga komercine veikla, o baudos sieks iki 4 proc. metinės pardavėjo  apyvartos kiekvienoje nukentėjusioje šalyje.

   Priėmus naują ES direktyvą, valstybės narės per dvejus metus jos nuostatas turės perkelti į nacionalinę teisę, pranešė Teisingumo ministerija. 

   „ES oficialiai pripažino, kad jos rinkoje egzistuoja dvigubi prekių kokybės standartai (...). Vieni pirmųjų pradėjome kelti šį klausimą, kai tyrimų metu nustatėme, jog kai kurie mūsų šalyje parduodami produktai yra prastesnės kokybės nei, pavyzdžiui, Vokietijoje ir Belgijoje. Už pirkėjų klaidinimą gamintojams numatoma taikyti baudas", – pranešime sakė teisingumo viceministrė Irma Gudžiūnaitė.

   Teisingumo ministerija parengs Nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymo pakeitimus, o Vartotojų teisių apsaugos tarnyba tirs skirtingos kokybės prekių pardavimo atvejus ir galės skirti baudas nesąžiningiems pardavėjams, teigia ministerija. 

   Jeigu tokie pat pažeidimai bus įrodyti keliose valstybėse narėse, sankcijas koordinuos ES. 

   Iki šiol gamintojai, skirtingos sudėties produktus pateikdami kaip vienodus, tai pateisino neva skirtingais pirkėjų poreikiais, gamybos aplinkybėmis ar teisės aktais. Įsigaliojus naujoms taisyklėms, tai daryti bus galima tik aiškiai nurodžius priežastis – pavyzdžiui, jei šalyje priimtas įstatymas dėl cukraus kiekio mažinimo produktuose ar dėl sezoninio jų trūkumo. Bet kokiu atveju apie skirtumus reikės aiškiai informuoti pirkėjus.

   Vartotojų teisių apsaugos tarnyba šiuo metu atlieka tyrimą, kad įvertintų pirkėjų požiūrį į tuo pačiu prekės ženklu pažymėtus, tačiau skirtingos sudėties produktus. Tyrimą iš dalies finansuoja Europos Komisija.

   Maisto produktų sudėties klausimas Europos Sąjungos darbotvarkėje atsidūrė 2017 metais, kai Slovakija, Vengrija ir Čekija paviešino tyrimus, jog šiose šalyse parduodami maisto produktai yra prastesnės kokybės, nei tuo pačiu prekės ženklu parduodami produktai Vakarų Europoje. Lietuvos institucijų savarankiškai atliktas 33-ių tų pačių produktų sudėties tyrimas tuomet taip pat atskleidė, kas du trečdaliai Lietuvoje ir Vokietijoje parduodamų prekių sudėtys skiriasi.

   Maisto produktų gamintojai tvirtino, jog produktų sudėtys skiriasi ne mažinant jų kokybę, o taikantis prie skirtingų šalių vartotojų skonių.

   Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude'as-Junckeris (Žanas Klodas Junkeris) yra pareiškęs, kad „lygiųjų sąjungoje negali būti antrarūšių vartotojų“.

   Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

   Skaityti komentarus