°C
   2024 06 17 Pirmadienis

   PricerLT fiksuoja rekordines prekių krepšelių kainas ir tik 1 pingančią prekę

   Nuotrauka: Pixabay.com nuotr.

   2022-07-05 10:00:00

   Kai kurių ekonomikos analitikų viltys, kad vasara atneš mažesnę infliaciją dėl pingančių pieno produktų ir sezoninių vaisių ir daržovių nepasitvirtino. Statistikos departamentas fiksuoja rekordinę 20,5 procento infliaciją, o PricerLT – rekordines prekių krepšelių kainas ir tik 1 pingančią prekę.

   Birželio mėnesio Pricer.LT fiksuojamo vidutinio pigiausių maisto produktų krepšelio kainų analizė rodo, kad pigiausių maisto produktų vidutinis krepšelis šalies parduotuvėse palyginti su geguže brango 2,11 Eur (3,1 proc.), ir buvo 16.11 EUR (30 proc.) brangesnis, nei praėjusių metų birželio mėnesį.

   Birželio mėnesio Pricer.lt pigiausių maisto prekių krepšelio kainų reitingas

   „Maxima“ didina krepšelio kainą 3,22 EUR ir lieka pirmoje reitingo vietoje. RIMI mažina kainą 2,18 EUR ir atsistoja į antrą vietą. e.Rimi mažina kainas 0,25 Eur atsistoja į trečią. Beje, tai vieni RIMI aukščiausių rodiklių per visą stebėjimo istoriją, ko gero, krintanti pyvarta privertė konkuruoti kaina. „Norfa“ didina krepšelio kainą 2,39 EUR ir ritasi į ketvirtą vietą. „Barbora“ didina kainas 5,91 EUR ir atsistoja penktojeje vietoje.IKI didina krepšelio kainą 5,30 EUR ir krinta į šeštą vietą. „Lidl“ didina krepšelio kainą +1,80 EUR ir krinta į septintą vietą – dar vienas pats prasčiausias rodiklis per visą stebėjimo laikotarpį. LastMile (IKI internetinė parduotuvė) padidina kainas 0,65 Eur ir lieka paskutinėje, aštuntoje, vietoje. Skirtumas tarp pigiausio (Maxima) ir brangiausio (Lastmile) krepšelio yra 18,5 procento, arba 11,58 Eur.

   Populiarių ir gerai žinomų Pricer.lt produktų vidutinio krepšelio kainų birželio mėnesio analizė rodo, kad lyginant su gegužės mėnesiu kainos kyla 2,90 EUR (5,5 proc.), birželio mėnesio žinomų produktų vidutinio krepšelio kaina buvo 14,25 EUR (34,6 proc.) didesnė už 2021 birželio mėnesio krepšelį.

   Birželio mėnesio Pricer.lt žinomų prekių ženklų krepšelio kainų reitingas

   Reitinge pigiausiu lieka „Norfa“, kuris krepšelio kainą didina 1,31 Eur. RIMI kainą didino 0,83 Eur ir kyla į antrą vietą. LastMile (IKI internetinė parduotuvė) didina kainas 3,35 EUR ir atsistoja į trečią vietą. „Maxima“ didina krepšelio kainą 5,20 Eur ir atsistoja ketvirtoje vietoje. „Barbora“ didina kainas 3,51 EUR atsistoja penktoje vietoje. IKI didina kainas 3,89 Eur ir lieka penktoje vietoje. e-Rimi kainą didino 2,19 Eur ir lieka šeštoje vietoje. Skirtumas tarp pigiausio ir brangiausio krepšelių – 12 procentų, arba 6,33 Eur.

   Iš Pricer.LT stebimų 52 prekių kainų brango 51 prekės, pigo 1 prekė.

   Iš viso reikšmingai (10 procentų ir daugiau) brangsta 47 prekės iš 52 stebimų. Labiausiai brangusios prekės –  saulėgrąžų aliejus, malta kava „Jacobs“, grietinė, kiaušiniai, pigiausi – makaronai, avižiniai dribsniai.
   Labiausiai, 10 proc. ir daugiau, pigusių prekių, lyginant su praėjusių metų geguže, nėra – nereikšmingai pigo tik kava.

   Kiauliena

   Kiaulienos kaina auga 12,6 proc. lyginant su praėjusiais metais, arba 43 proc. lyginant su žemiausia šių metų kaina, kol kas kaina aukščiau nekyla, bet neaišku, kaip bus antroje vasaros pusėje.

   Vištiena

   Vištienos kainos 26,6 proc. didesnės nei pernai. Belieka guostis, kad kaina Lietuvoje dar mažesnė už ES vidurkį.

   Ko galima tikėtis?

   Kol kas lūkesčiai nėra geri. Dviejų dešimčių infliaciją matysime visą vasarą – rudeniop ji matematiškai gali mažėti tik dėl to, kad praėjusių metų rudenį ji pradėjo šuoliuoti virš 5 ir daugiau procentų, bet bendrai kainos dėl brangaus kuro ir nuo vasaros vidurio brangstančios elektros ir energetikos kainos toliau augs.

   Gali būti atskirų prekių kainų, kurios buvo užaugusios dėl gandų, sumažėjimai - tai grūdinės prekės, aliejinės prekės, bet didelių teigiamų pokyčių nenumatoma.

   Vertinant pagal PricerLT krepšelių kainų augimą ir Statistikos departamento duomenis, išlaidos maisto produktams auga 30 proc. ir tai pramuš dideles skyles vidutinį ir mažesnį atlyginimą gaunantiems žmonėms, o kur dar komunaliniai mokesčiai ir turimi kreditai.

   Esminis galimas kainų mažėjimo pagrindas – vartojimo ribojimas – tai mes matome mažmeninės prekybos statistikoje, bet jis turi būti ilgesnis ir gilesnis, o tai greičiausiai įvyks rudenį – kai baigsis brangios atostogos, reikės leisti vaikus į mokyklą, išmokėti pabrangusius kreditus ir brangias komunalines sąskaitas.

   Skaityti komentarus