°C
      2024 04 20 Šeštadienis

      Jonavos geradaris, aprūpinantis kava tuos, kurie jos neįperka

      Nuotrauka: Asmeninis archyvas

      2018-03-08 04:00:00

      Paliktos kavos judėjimas pasaulyje veikia jau kelerius metus. Šios idėjos principas yra nusipirkti kavos sau ir taip pat sumokėti už antrą puodelį kavos kam nors, kas, galbūt, neišgali kavos nusipirkti pats.

      Devintas pagal dydį Lietuvos miestas, įsikūręs šalia Kauno, apsuptas Neries ir Šventosios upių tėkmės – Jonava. Miestas, per šimtmetį išaugęs penkiagubai, garsus ne tik iškiliais Lietuvos žmonėmis, tokiais, kaip dviratininkas olimpietis Linas Balčiūnas, estrados atlikėja Janina Miščiukaitė, krepšinio treneris Nerijus Zabarauskas, politikas ir buvęs Vilniaus meras Artūras Zuokas, bet ir nesibaigiančiu žmonių gerumu. Būtent didžiulis noras dalytis viskuo su kitais, paskatino susiburti žmones į bendruomenę ,,Palikta kava Jonavoje“.

      Paliktos kavos judėjimas pasaulyje veikia jau kelerius metus. Šios idėjos principas yra nusipirkti kavos sau, ir taip pat sumokėti už antrą puodelį kavos kam nors, kas, galbūt, neišgali kavos nusipirkti pats. Paliktos kavos puodelių skaičius paprastai yra tiesiog užrašomas kreida ant lentos esančios kavinėje, o pačios kavinės pasižymi iškaba, lipduku, ar kokiu kitu skiriamuoju ženklu, leidžiančiu aplinkiniams suprasti, kad čia jie gali palikta kava arba pasivaišinti, arba jos nupirkti kažkam kitam. Lietuvoje šis ženklas yra rusvas lipdukas su užrašu ,,Palikta kava. Dalinkis gėriu!“

      Šios idėjos pradininkas Jonavoje yra Darius Ulkštinas, subūręs ne tik paliktos kavos bendruomenę, bet ir jaunimo savanorių grupę Paneriečiai, atliekančią be galo daug gerų darbų.

      Darius sako, jog bendruomenės idėja Jonavoje kilo labai natūraliai. Judėjimas į Lietuvą iš Italijos jau buvo atneštas alytiškio Valerijaus Venciaus, Paneriečių savanorių grupė taip pat buvo užsidegusi naujiems geriems darbams, tad teliko tik susitarti su Jonavoje esančiomis kavinėmis, užklijuoti prie įėjimo lipdukus, pastatyti lentas, pasirūpinti kreidomis ir viskas – kelias gerumui buvo nutiestas.  Žinoma, iš šio gesto niekas niekur neuždirba, bet kaip pats D. Ulkštinas juokiasi, kad gal bent ten kažkas viršuje uždės pliusiuką už gerus norus.

      Tačiau ne viskas buvo it sviestu patepta. Kasmet Jonavos savivaldybė finansuoja jaunimo projektus. Pasitaręs su Paneriečių savanoriais, Darius nusprendė parašyti Paliktos kavos Jonavoje projektą ir pateikti jį konkursui. Buvo prigalvota daugybė būdų viešinti šią akciją – kino vakarai, susitikimai su aktoriais prie kavos puodelio. Projektas buvo atmestas, nors užėmė antrą vietą - autoriams nebuvo skirtas finansavimas ir pasakyta, jog visa tai tėra nesveiko gyvenimo būdo propagavimas ir lankymosi baruose bei kavinėse skatinimas. Visai kitas įvertinimas jų laukė Jonavos jaunimo tarybos apdovanojimuose. Palikta kava Jonavoje 2015-aisiais metais nuskynė du apdovanojimus – geriausias jaunimo projektas ir populiariausias tarp geriausių projektų. Visa tai buvo pasiekta be finansavimo, tik didžiuliu noru, užsidegimu ir atkakliu savanorių darbu bei gerų žmonių paliktų kavos puodelių skaičiumi. Po metų nuo šių apdovanojimų savivaldybė jau skyrė finansų judėjimui, tad buvo surengtas idėjos pristatymas su muzikine programa ir nemokama kava renginio dalyviams.

      Ir tai – ne vienintelis geras darbas atliktas Dariaus ir jo globojamų Paneriečių. Entuziastai surengė ir EKO dieną, kurių metu visas Jonavos mokyklas aplankė lektoriai ir skaitė paskaitas ekologijos tema, vyko eko-robotų konkursas. Taip pat Jonavą džiugino ir pėsčiųjų žygis, įvairūs protmūšiai, orientacinės varžybos.

      Tačiau labiausiai vyras didžiuojasi prieškalėdine akcija, kuomet iš jonaviečių buvo surinkti nereikalingi žaislai ir atiduoti tiems, kam jų labiausiai reikia. Dar ir dabar telefonas netyla nuo klausimų, kada ši akcija bus organizuojama dar kartą bei kur pristatyti nereikalingus žaislus. 

      Vyras sako, jog jam visuomet buvo labai artima socialinė tema ir kai tik gali, stengiasi visiems padėti. Jis sako, jog didesnių tikslų vedinas yra užsiėmęs ir politine veikla, per kurią jo žmona neteko darbo savivaldybėje. Bet nė vienas iš jų nenusimena ir vadovaujasi posakiu, jog nėra to blogo, kas neišeitų į gera. Dabar šeima daugiau dėmesio gali skirti savo sodybai, žemės ūkio darbams bei priartėjimui prie gamtos. 

      Skaityti komentarus