°C
   2022 08 15 Pirmadienis

   K. Sutton: amerikietis kultūristas, pamilęs Lietuvą iš pirmo žvilgsnio

   Nuotrauka: K.Sutton | Asmeninis archyvas

   2018-06-28 19:00:00

   Korinas Suttonas – žinomas amerikietis kultūristas, kūno rengybos treneris ir fotomodelis. Buvęs JAV kariuomenės jūrų pėstininkas vieną dieną pajuto, kad smurto ir mirčių jau matė pakankamai – tapo veganu, paliko kariuomenę, pradėjo užsiiminėti kultūrizmu, dalyvauti varžybose, tapo profesionaliu sporto  treneriu ir mitybos specialistu. Dabartinis K. Suttono tikslas – savo pavyzdžiu įkvėpti žmones gyventi sveikiau, sąmoningiau ir skleisti žinias apie veganizmą visame pasaulyje.

   Kiek laiko esate veganas? Kas įkvėpė pasirinkti šį gyvenimo būdą?

   Veganu tapau 2012-aisiais. Mane įkvėpė žinomo gyvūnų teisių aktyvisto Gary Yourofsky kalba. Tai, ką išgirdau, palietė iki širdies gelmių. Smurtas prieš gyvūnus asocijavosi su tais žiaurumais, kuriuos mačiau dalyvaudamas kare. Aštuoneris metus tarnavau JAV kariuomenėje, dalyvavau taikos misijose Irake. Ir vienur, ir kitur labai daug kraujo, kančių bei mirčių. O aš visuomet norėjau būti herojumi bei daryti pasaulį geresne vieta gyventi. Todėl nutariau tapti veganu, išėjau iš kariuomenės ir gyvenimą paskyriau šviesti žmones veganizmo, gyvūnų teisių ir sveikos gyvensenos temomis. Per savo gyvenimą mačiau labai daug smurto, todėl dabar labiausiai noriu matyti taiką.

   Kaip reaguojate į žmonių, kurie mano, jog maitinantis veganiškai negalima būti puikios sportinės formos, nebent vartojant steroidus, reakcijas?

   Kuomet žmonės galvoja, kad naudoju steroidus, vienintelis dalykas, kurį jiems atsakau tai yra tiesa- aš esu 100% natūralus. Aš esu 3x profesionalus kultūristas iš 3 skirtingų natūralių kultūrizmo organizacijų, kuriose jie atlieka narkotikų testavimu per šlapimą ir poligrafą. Taip pat siūlau asmenims, kurie manimi netiki, kad jie visada gali prisiregistruoti prie mano 12 savaičių pertvarkymo programos, kurioje aš asmeniškai padėsiu siekti rezultatų naudojant augalinę dietą. Aš nesileidžiu į diskusijas su žmonėmis, kurie vadovaujasi tik savo nuomone, o ne faktais.  

   Kokias klaidas daro žmonės, kurie nori užsiauginti raumeninę masę maitindamiesi veganiškai?

   Pagrindinė klaida, kurią daro žmonės yra ta,jog jie nepakeičia gyvūninių produktų jiems pilnaverčiais augaliniais produktais. Mano patarimas: sužinokite apie įvairių maisto produktų maistinę vertę. Tai ypač svarbu renkantis baltymus. Taigi, tofu, lęšiai, pupelės, kanapės, bolivinė balanda ir seitanas yra puikūs baltymų šaltiniai, tačiau kanapės taip pat gali būti puikus riebalų šaltinis. Tai yra pavyzdys, kaip svarbu mokytis ir sužinoti, kokie maisto produktai gali būti puikūs, kad būtų galima sujungti arba valgyti atskirai, kad būtų galima gauti optimalų kiekį medžiagų iš kiekvieno maisto šaltinio. 

   Kokie yra geriausi riebalų ir angliavandenių šaltiniai?

   Vienas iš mano mėgstamų augalinių riebalų šaltinių - "Clean Machine" pagamintas aiflower aliejus, kuris turi EPA (svarbiausia Omega 3 rūgštis) apie 400% didesnį kiekį nei chia, kanapių ir linų sėklos. Be to, labai mažai riebalų. Taigi galiu pasimėgauti kitu riebalų turinčiu maistu, tokiu kaip avokadai, riešutai, sėklos. Mano mėgstamiausias ir geriausias angliavandenių šaltinis yra braškės, nes turi didelį vitamino C kiekį, taip pat labai mažai angliavandenių. Jas vadinu „Dievo saldainiais". Žinoma, svarbiausi angliavandenių šaltiniai yra grikiai, lęšiai, avinžirniai, ryžiai, bulvės, avižos.

   Kaip stresas yra atsakingas už raumenų praradimą?

   Stresas atlieka labai svarbų vaidmenį, kai kalbama apie raumenų netekimą. Tai daugiausiai veikia hormono kortizolio lygį. Kai mūsų kortizolio lygis yra per didelis, tai gali sukelti daug streso. Mūsų kūnai nėra sukurti ilgą laiką praleisti stresinėje aplinkoje. Kuomet būname tokioje būsenoje, tai veikia vandens susilaikymą, todėl gali būti sunku atsikratyti riebalų, taip pat sunku užauginti raumenis. Bandant auginti raumenis svarbu išlikti ramiam ir vengti streso dienos metu. Net jeigu darbas yra sunkus ir sukelia stresą.  Rekomenduoju atlikti praktikas, kurios padeda kovoti su stresu. Pavyzdžiui, darant jogą kartą per savaitę arba 10-15 minučių meditacijos kiekvieną dieną gali padėti kontroliuoti aukštą streso lygį. Taip pat padeda ir apie 6 - 8 valandos kokybiško miego.

   Kokia jūsų nuomonė apie kultūrizme paplitusius „cheat meal“ ir „cheat day“? Ar rekomenduojate tai savo klientams?

   Ne, aš nerekomenduoju „cheat meal“ ar „cheat day“, nes tai nėra mano praktikos dalis. Tai, ką mokau žmones daryti - tai išmokti makro medžiagų skaičiavimą. Kiekvienas žmogus turi tam tikrą kiekį maisto produktų, kuriuos jis gali naudoti kaip energiją ir tai sudaro jų bendrą kalorijų suvartojimo kiekį. Rekomenduojamas suvartojamų kalorijų kiekis skaičiuojamas priklausomai nuo siekiamų rezultatų ir sveikatos tikslų. Kuomet aš rekomenduoju,  kokį maisto medžiagų kiekį jie turėtų gauti, klientai tai turi pastoviai sekti, kiek ir ko suvalgo. Aš rekomenduoju naudoti MyfitnessPal programą telefone. Tai žmonėms leidžia valgyti,  ką jie nori, jeigu toks maistas atitinka jų makroelementinių ir mikroelementinių maistinių medžiagų paros kiekį.

   Kokia jūsų nuomonė apie GMO maistą? Ar tai labai pavojinga? Ar vartojate ekologišką maistą?

   Mano nuomone, GMO maisto mes turėtume stengtis nevartoti ir rinktis kuo labiau ekologiškus maisto produktus. Kuomet maistas yra auginamas nenatūraliai, jis skatina neigiamas sveikatos pasekmes ateityje. Buvo atlikti tyrimai, kurie parodė, kad GMO maisto produktai yra prastesni, lyginant su ekologiškais. AŠ renkuosi ekologiškus produktus be GMO, pesticidų.

   Kaip  svarbu yra valgyti organizmą šarminantį maistą?

   Suvalgant daugiau šarminių augalinių maisto produktų kūnas išvengia chroniškų ligų. Atvirkštinis atvejis, kuomet vartojami gyvūninės kilmės produktai, kurie visi yra stipriai rūgštinantys. Pagrindinė vėžio ir kitų ligų  priežastis yra rūgštinė organizmo terpė. Naudodami daugiau šarminių maisto produktų mes apsaugosime savo kūną nuo daugelio ligų.

   Kaip pagaminti tobulą glotnutį? Koks jūsų mėgstamiausias receptas?

    Manau, kad tobulas kokteilis turėtų būti pagamintas iš trijų pagrindinių makroelementų grupių, tai yra: baltymų, angliavandenių ir riebalų. Taigi, pavyzdžiui, galime kaip baltymus rinktis augalinius baltymų miltelius. Angliavandenių atveju galime naudoti tam tikrą vaisių ar daržovių tipą arba net abu. Tada riebalai, tokie kaip bet kokio tipo riešutai ar sėklos, pvz., migdolai ir kanapės. Kadangi kokteilis turi trijų tipų šaltinius, kurie yra proporcingi jūsų įprasto valgymo intervalui, jis gali būti naudojamas kaip atskiras patiekalas. Nederėtų maišyti per daug skirtingų produktų, nes apsunkins virškinimo sistemos darbą ir laiko trukmę, per kurią maistas bus suvirškintas.
   Mano mėgstamiausias kokteilis: 1 kaušelis clean green baltymų miltelių, 90 g brokolio, 145 g braškių, 1 kaušelis E3 live, 250 ml vandens.

   Kaipi išlikti sąmoningu valgant maistą?

   Mano protas jau sąmoningai suvokia, ką valgau, nes aš veganas dėl gyvūnų gerovės ir teisių. Aš buvau veganas jau šešeris metus, todėl, kai matau mėsą, aš matau tai kaip mirusios gyvūnų kūno dalis. Aš nepatiriu troškimo nesveikam maistui, nes suprantu, jog jis buvo sukurtas tam, kad žmogų viliotų, nors iš jo jokios naudos nėra. Vienintelis dalykas, kuris tinka  mano lėkštėje - tai sveikas maistas, kuriam išgauti nebuvo naudojama skausmas ir kančia. Taip aš žinau, jog maistas, kurį ketinu vartoti, neturės jokios neigiamos energijos, trukdančios mano asmeninei sveikatai ir gyvenimo gerovei.

   Korinai, kokia šiuo metu yra veganizmo judėjimo padėtis Jungtinėse Amerikos Valstijose?

   JAV veganizmas auga sparčiai, tačiau vis dar nėra labai papiltęs. Tačiau tai auga, dabar atsidaro daugiau veganiškų restoranų. Veganiškų maisto produktų pasirinkimas maisto prekių parduotuvėse sparčiai didėja. "Veg Festivaliai" tampa labai populiarūs, pradėti maitintis veganiškai tampa daug lengviau dėl atsidarančių veganiškų ir vegetariškų restoranų. Vis daugiau ir garsiau kalbama apie veganiško gyvenimo būdo naudą sveikatai ir planetai, tai skatina žmones keistis.

   Nesenai jūs savaitę lanketės Lietuvoje ir sakėte pranešimą Vegfest LT festivalio metu. Kokie jūsų įspūdžiai?

    VegFest LT buvo vienas geriausių veganiškų festivalių, kuriame man teko dalyvauti! Šventė prasidėjo anksti ryte 7 val.  „Rytėliu“ . Jo metu vyko joga, šokiai ir nuotaika priminė tikrą vakarėlį! Tai buvo nuostabu, nes aš niekada nemačiau tiek daug žmonių, kurie taip linksmai leidžia laiką ryte. Aš esu ryto vaikinas ir myliu matyti žmones, tokius energingus iš pačio ryto. Man labai patiko muzikinė programa, kiti pranešėjai ir prekeivių siūloma produktų įvairovė. Viso renginiu metu vyravo šventinė atmosfera ir mačiau pilna laimingų ir sveikų žmonių. Man buvo taip smagu, tikiuosi sudalyvauti jame ir ateityje! Aš esu dėkingas, jog galėjau būti šio festivalio dalimi.

   O kokią įspūdį jums padarė Lietuvos šalis? 

   Būdamas čia tokį trumpą laiką aš spėjau pamilti Lietuvą! Tai buvo nuostabu!  Susipažinau su daug puikių žmonių, kurie man buvo draugiški ir malonūs. Mane labai sužavėjo Vilniaus ir Kauno bažnyčios, muziejai ir senų pastatų architektūra. Man patinka pamatyti pusiausvyrą tarp istorijos ir šiuolaikinės kultūros. Aplankiau daug veganiško maisto restoranų, kuriose maistas man tikrai patiko, apie tai daugiau kalbėsiu savo video vloge apie Lietuvą. Aš taip pat sužinojau, kad Lietuva turi vieną iš šviežiausių gruntinių vandenų pasaulyje: tai nuostabu! Mano patirtis buvo tikrai nepamirštama, tikrai tikiuosi čia vėl sugrįžti ateityje.  (šypsosi)

   Skaityti komentarus