°C
   2024 07 16 Antradienis

   Stanislovas Tomas: „Iš Europos žmogaus teisių teismo nutarimo aišku, kad V. Adamkus ir A. Pocius turi būti apkaltinti“

   Nuotrauka: Stanislovas Tomas | Asmeninis archyvas

   2018-07-30 12:00:00

   Į klausimus atsako advokatas prof. dr. Stanislovas Tomas.

   Dirbi su bene rimčiausiomis politinėmis bylomis, susijusiomis su Lietuva. Laimėtas teismas dėl R. Pakso vardo apjuodinimo, dabar pareikalavai patraukti baudžiamojon atsakomybėn buvusį prezidentą V. Adamkų ir buvusį VSD vadovą A. Pocių dėl vadinamojo Violetinio (CŽV) kalėjimo Lietuvoje buvimo. Ar turi pakankamai įrodymų, jog toks kalėjimas Lietuvoje tikrai buvo? 

   Apie tai, kad slaptas kankinimų kalėjimas tikrai buvo paskelbė JAV Kongresas, Europos žmogaus teisių teismas, Jungtinių Tautų Priverstinių dingimų komitetas ir Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komitetas – tai faktas, įrodytas už pagrįstos abejonės ribų. Anot Strasbūro Teismo, abejonė gali būti tik nepagrįsta.

    Jei taip, kaip galėjo būti, kad šie aukšti pareigūnai nieko "nežinojo"? 

   Aišku, kad žinojo. Europos žmogaus teisių teismas rašo, kad VSD vadovas M. Laurinkus pasiūlė Prezidentui R. Paksui įsteigti kalėjimą. Tai rodo koks yra modelis – du pareigūnai – VSD vadovas ir Prezidentas priima sprendimą. Kalėjimas buvo įsteigtas po Pakso nušalinimo, kai Prezidentu buvo V. Adamkus, o VSD vadovu – A. Pocius. JAV Kongresas paviešino informacija, kad 4 slaptiems kalėjimams Lietuvoje, Lenkijoje, Rumunijoje ir Tailande buvo skirta 300 milijonų dolerių. Vieno kalinio išlaikymui CŽV mokėjo apie 1500 dolerių per vieną dieną. Šitie pinigai buvo skirti Lietuvos valstybei, o ne kokiai nors Tulpinių gaujai. Kitas nusikaltimas yra tas, kad V. Adamkus ir A. Pocius pavogė šiuos pinigus iš valstybės biudžeto – JAV skirti milijonai dolerių nebuvo apskaityti jokioje buhalterijoje. JAV skyrė pinigus ne asmeniškai Adamkui, o valstybei. 

   Neseniai paskelbta, kad su Tavimi nori susidoroti, viešumoje, socialiniuose tinkluose pasirodė grasinimai net nužudyti. Ar tai tiesiog bepročių, kurių gausu ir internete, kliedesiai, ar kažkas rimto? 

   Kai žinai, kad VSD slaptajame kalėjime 2 metus laikė ir kankino apie 30 žmonių ir tai buvo įrodyta tik 12 metų po kalėjimo uždarymo, kai VSD įtariamas V. Pociūno, D. Kedžio, teisėjo Furmanavičiaus nužudymu – ir, kai esi laimėjęs bylą prieš VSD Jungtinių Tautų Organizacijoje (kaip aš prieš kelias dienas) – pradedi vertinti kiekvieną idiotą rimtai. Plius, Generalinė prokuratūra tam idiotui net nepradėjo ikiteisminio tyrimo dėl grasinimo mane nužudyti. Saugiai jaučiuosi tik Vakaruose. 

   Kokia dabar Tavo, kaip advokato, dirbančio užsienyje, tačiau Lietuvos naudai, kasdienybė? Ar daug turi bylų? 

   Šiuo metu gyvenu Monake. Man patinka saulė, šilta Viduržemio jūra, prancūzų kultūra. Bet rudenį persikelsiu gyventi į Karybų salas – tropikų klimatas dar geresnis. Visos mano bylos šiuo metu eina į tarptautinius teismus. Dokumentai siunčiami elektroniniu paštu, posėdžiai būna 2-3 kartus per metus – todėl nėra skirtumo kur aš iš tiesų gyvenu. Taip bylų pakankamai daug – plius, aš turiu bylų ne tik prieš Lietuvą, bet ir prieš dar 44 valstybes. 

   Vienas tų demonų, su kuriais kol kas Lietuvoje sunkiai sekasi kovoti, yra politinė korupcija. Kaip manai, kodėl ji tokia gaji? Kodėl Estija sugebėjo su ja susidoroti, ar bent jau, kaip teigiama, situacija joje yra daug geresnė? Juk mes nepriklausomi maždaug tiek pat metų. 

   Estai aiškina savo pasiekimus iš dalies tuo, kad išstūmė buvusius komunistus iš visų svarbiausių postų. Lietuvoje komunistai tiesiog pasakė “mes nebe komunistai” ir viskas. Dalia Grybauskaitė savo daktarės disertacijoje siūlė didinti mokesčius kolūkiečiams, prekiaujantiems turguje, tam kad pas juos neišsivystytų “rinkos sąmonė”. Ir ji iki šiol nesigėdija sakyti, kad turi daktaro laipsnį. Su teisininkais situacija dar blogesnė. Mozė 40 metų vedžiojo žydus po dykumą, kad išmirtų senoji vergų tauta. Lietuvai 40 metų bus 2030 metais. Manau estams padeda ir suomių kultūrinė įtaka. Suomiai sukūrė sėkmingą, turtingą ir įkvepiančią kultūrą. Beje, DNR tyrimai rodo, kad dauguma lietuvių turi suomių kraujo – iki baltų atėjimo Lietuvos teritorijoje gyveno suomių gentys (lyviai ir pan.). Apie tai reikia kalbėti, nes tai progresyvi kultūra. 

   Kada laukti oficialių žinių dėl V. Adamkaus ir A. Pociaus? Gal jau paskirtas koks posėdis, kuriame bus svarstomas Tavo reikalavimas? 

   JTO paskelbė išvadas Nr. CCPR/C/LTU/CO/4, kur dar kartą pasmerkė Lietuvą už tai, kad po 8 metų tyrimo Generalinis prokuroras taip ir nesugebėjo rasti nė vieno įtariamojo, nors iš EŽTT nutarimo byloje Abu Zubaydah aišku, kad V. Adamkus ir A. Pocius turi būti apkaltinti. Džiugu skaityti JTO išvadas, nes jose konstatuojama, kad Lietuvos Generalinis prokuroras kaip visada nesusitvarko – dabar aš jas persiųsiu Hagos prokurorei. Mano tikslas – kad Hagos prokurorė atimtų šią bylą iš lietuvių ir tirtų iš Hagos. Hagos prokurorė tyrimui turi gauti leidimą iš Tarptautinio baudžiamojo teismo Ikiteisminio tyrimo kolegijos. Tai JTO išvada turi įtikinti šią kolegiją išduoti leidimą greičiau. Kita svarbi data – JT Priverstinių dingimų komitetas yra nustatęs datą – 2018-09-15. Iki šios dienos Lietuvos Generalinis prokuroras turi užbaigti tyrimą. Jis neužbaigs – ir tada Hagos prokurorė tikrai atims iš jo šitą darbą.

   Skaityti komentarus

   Romas 2018 23 08 03:01

   Pagarba S.Tomui !

   1
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai