°C
   2020 06 06 Šeštadienis

   Astra Genovaitė Astrauskaitė: „​​Tai buvo meninis performansas, tačiau kartu ir protesto akcija“

   Nuotrauka: Astra Genovaitė Astrauskaitė | asmeninis albumas

   Autorius: Loreta Fokienė
   2019-10-01 09:00:00

   Mūsų valstybė - Tėvynė Lietuva. Už ją negaila net gyvybę paaukoti...

   Sekmadienį Vilniaus Lukiškių aikštėje esantis „Laisvės kalvos“ maketas buvo apipiltas raudonos spalvos dažais.

   Astra Genovaitė Astrauskaitė feisbuko paskyroje taip pakomentavo šį savo veiksmą:

    „Meninis performansas - „Čia mirtis, čia žuvo Lietuvos partizanai, kovoję prieš SSSR okupaciją“

   Baisus, žiaurus Partizanų bunkeris Lukiškių aikštėje - tai okupacijos, nelaisvės, mirties simbolis, todėl pagalvojau, kodėl šiuolaikinis menininkas Andrius neapipylė jo granatomis susprogdintų partizanų krauju?
   ...

   Juk mano mylimas literatas, poetas, buvęs mokytojas Bronius Krivickas žuvo miške, užverbuotam KGB - istų agentui jį išdavus... Kiti, nenorėdami gyvi pasiduoti, stribams apsupus bunkerį, - patys susisprogdindavo... Jauni, už Andrių jaunesni, ar jo amžiaus vaikinai.

   Gaila, kad 2:00 val. dienos Lukiškių aikštė buvo tuščia. Meninį sumanymą - performansą „Čia mirtis, čia žuvo Lietuvos partizanai, kovoję prieš SSSR okupaciją“ teko atlikti be žiūrovų...“ 

   A. G. Astrauskaitė sutiko atsakyti į minfo.lt klausimus ir plačiau pakomentuoti, kodėl ir ką ji padarė, kokia šio veiksmo prasmė ir tikslas.

   Gerbiama Astra, kaip Jums kilo mintis šiam veiksmui?

   Portale 15min pamačiau straipsnį, kuriame A. Labašauskas sakė, kad čia visi laisvi žmonės galės išreikšti savo emocijas, būti laisvi, kūrybiški. Tuomet aš ir pagalvojau: o, gera idėja! Jie deklaruoja, kad bunkeris - laisvės simbolis (žmonės kitaip nevadina, tik bunkeriu - A.G.Astrauskaitės paaiškinimas), tačiau iš tiesų bunkeris - mirties, okupacijos simbolis. Juk ten žūdavo partizanai. Jie susisprogdindavo bunkeriuose, kai būdavo išduoti ir apsupti. Tai ir pagalvojau, kad tam jų bunkeriui trūksta kraujo. Pagalvojau - A.Labašauskas neaptaškė krauju, tai reikia man. Ir taip spontaniškai pagalvojau, kad imsiu su akvareliniais dažai ir padarysiu performansą

   Atėjau dieną, žinojau, kad daug kamerų ten yra. Net nusiminiau, kad žmonių nesimato. Ir padariau tokį „granatos sprogimą - kraujo ištaškymą“. (šypsosi)   Kiek ilgaamžė ta raudona spalva - dar kažkas matosi?

   Ne, lietus nuplovė, nieko nebeliko. Laikinai čia buvo - dažai vandeniniai. Kartu tai ir protesto akcija, nes aš esu už Vytį Lukiškių aikštėje. Ši aikštė turėtų būti valstybingumo aikštė, joje turėtų būti įamžinta tūkstantmetė Lietuvos istorija - kunigaikščiai, kūrę ir su Vyčiu ėję ginti Tėvynę. Galėtų būti obeliskas, ant kurio sienų viskas tilptų ir aukštai iškeltas Vytis - kad jo neaptaškytų. (juokiasi)
   Man patinka Gitenio Umbraso skriejantis Vytis... 

   Kaip dabar jaučiatės?

   Visai nesigailiu, nes Vilniaus valdžia nesiklauso žmonių nuomonės, tūkstantinių mitingų, parašų, peticijų. Keli žmonės nusprendžia, ką jie nori daryti ir daro! O tie šiuolaikiniai meno kūriniai juk laikini, kaip laikinas ir mano šitas performansas, kuris tik pusdienį pabuvo ir dingo - nuplovė lietus...   Viešoje erdvėje matėsi pasipiktinusių žmonių žinutės - kokį pavyzdį mokiniams rodo taip besielgianti mokytoja?! Kaip manote Jūs pati, kokį pavyzdį šį sekmadienį parodėte savo mokiniams?

   Mano mokiniai tikrai man pritartų. Kai organizavau mitingą Lukiškių aikštėje dėl Vyčio, jame dalyvavo mano mokiniai. Jie laikė vėliavą, buvo labai pasipiktinę šituo bunkeriu. Savo rašiniuose (Astra yra lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja - red.pastaba) jie cituoja Bronių Krivicką - jauną poetą, rašytoją, lituanistą, kuris išėjo į partizanus ir buvo sušaudytas bunkeryje. Tai yra labai skaudi okupacijos tema. Vienas, kaip P.Cvirka, kuris buvo gabus rašytojas, išdavė Tėvynę, o kitas nuėjo ją ginti ir žuvo nuo okupantų. Štai Salomėja Nėris pasitraukė į Rusiją, o po to sakė: „į tave pareičiau keliais“ - atgailavo, supratusi gal, kad jaunatviškas idealizmas ją apgavo. 

   Per savo pamokas Jūs vaikams ne tik literatūrinę kūrinio analizę duodate, bet ir plačiau aiškinate, kas vyko istoriniame kontekste? 

   Taip. Ir kai aš organizavau tą mitingą dėl Vyčio, kviečiau vaikus prisijungti, dalyvavo daug mano gimnazistų. Matau, kad auga sąmoningas jaunimas, tačiau labai daug priklauso nuo mokytojų. Jei mokytojas skiepys vaikams patriotiškumą, meilę Tėvynei, pasakos, kad reikia už Lietuvą kovoti ir atsispirti liberalų diegiamam globalizmui, tai jie ir bus sąmoningi. O jei mokytojas tik išdėsto savo dalyką ir toliau numoja ranka į vaikų platesnį ugdymą, tai ir užauga globalistai, kuriems nėra svarbi nei Tėvynė, nei kalba, nei savos šalies istorija. Bet matau labai daug jaunimo, kuriems rūpi Lietuva. 

   Jūs jau buvote apklausta policijoje dėl šio savo veiksmo?

   Ne, dar nebuvau. Man tik paskambino ir pasakė, kad reikės susitikti, pakalbėti. Aš tą patį jiems pasakysiu, ką ir jums kalbėjau - nėra ką slėpti. Pasakysiu, kad čia turi būti valstybingumo aikštė - šviesi, erdvi, graži, neužgožta bunkeriais, kurie reiškia Lietuvos okupaciją. Juk aikštė labai didelė ir čia galėtų būti mūsų valstybingumo panteonas, architektai tai jau yra sumąstę, bet viskas ignoruojama. 

   O prieš tą jų kalvą ne aš viena pasisakau - visa Lietuva pasipiktinusi tuo, kas sostinėje vyksta!

   O kas toliau?

   Nerinkti į Seimą milijonierių ir parsidavusių liberalkomunistų. Grąžinti tikrą savivaldą, kad neliktų partijų sąrašų. Sekti Vengrijos pavyzdžiu, kitais, kurie rūpinasi visų pirma savo tautos ir savo valstybės eilinių žmonių gerove, atsižvelgia į jų prašymus, peticijas, nuomonę. Reikia visiems patriotams vienytis, neleisti niekinti, perrašinėti garbingos, tūkstantmetės Lietuvos istorijos, neleisti niekinti globalistiniams pseudo istorikams mūsų laisvės kovų prieš SSSR okupaciją didvyrių, kitų šviesuolių, tautos žadintojų - rašytojų, poetų ir labai brangių mums simbolių. Turime griežtai reikalauti šalinti iš sostinės liberalų bunkerius, vamzdžius, bačkas, ar seksualines mažumas reklamuojamas skulptūras. Manau, kad jų vieta sąvartyne. Jie paišo perėjas vaivorykštėm, o mes turim užsimerkti ir sakyti, kad tai gerai? Sorošiniam tautų, lyčių, rasių maišymui - negalime pasiduoti, nes privalo išlikti lietuviai, mūsų identitetas, mūsų krikščioniškos tradicijos ir kultūra.

   Mūsų valstybė - Tėvynė Lietuva. Už ją negaila net gyvybę paaukoti... O baudą, kokią paskirs - man garbė sumokėti, nes Lietuvos laisvės mirties bunkerį, arba dar žmonių vadinamą „raudų sieną“ - būtina taip pat išboginti į sąvartyną.

   Ačiū Jums už pokalbį.   Skaityti komentarus

   Virgina 2019 01 10 03:35

   Astra, jūs nuostabi, jūs drąsi, pagarba. Nežinojau apie akciją, būčiau būtinai atėjusi bent palaikyti.

   0
   1
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Irena 2019 01 10 05:30

   Net nesitiki, kad dar yra tokių mokytojų. Šaunuolė.

   0
   1
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Eugenija 2019 01 10 08:46

   Man dar niekada taip nebuvo gėda dėl kolegų veiksmų... Suprasčiau, jei tai būtų padarę neapykanta persisunkę pseudopatriotai... Bet tai gi mokytoja, kuri sėja mūsų vaikų sielose neapykantą, nepagarbą ir netoleranciją kitaip mąstantiems. GĖDA

   1
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Edita 2019 03 10 01:04

   Man labai nuoširdžiai gaila vaikų, kurie mokosi pas šitą mokytoją - toks siauras pasaulio matymas ir suvokimas jos galvoje - tai tiesiog mūsų švietimo tragedija, liūdna be galo :(

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai