°C
   2021 11 27 Šeštadienis

   Aurimas Guoga: Paraleli visuomenė

   Nuotrauka: Asmeninio archyvo nuotr.

   Autorius: Aurimo Guogos Facebook įrašas
   2021-09-20 09:00:00

   Vaclavas Havelas, mano manymu įtakingiausias komunistinio bloko disidentas, rašė apie būdus kaip gyventi neprarandant žmogiškojo veido po totalitarine priespauda.

   Pirma grįžkime prie to kodėl gyvenimas totalitarizmo sąlygomis negali būti žmogiškas, neatitinka žmogaus prigimties. Vakar rašiau apie dvasines kančias, kaip nuodėmė neišvengiamai jas sukelia ir kaip dvasinės kančios užgraužia žmogų iš vidaus.

   Kai valdžia padega tavo namą, o po to liepia gesinti benzinu - kitaip nušaus! - žmogui tenka sunkūs pasirinkimai. Ko gero, geriausias atsakas - vaizduoti kad gesini benzinu, o iš tiesų kai tik valdžia nemato pilti vandenį. Taip ir mums su tuo kovydu - vaizduojam kad saugomės nešiodami kaukes, tačiau iš tiesų nuo kovydo apskritai nesisaugom - vietoj to kaip niekad anksčiau saugojam savo sveikatą kasdien atlikdami sveikuoliškus ritualus - tinkamai maitinamės, pakankamai judam ir sportuojam, kasdien šaltas vanduo ir grynas oras. 

   Matome, kad formuojasi kokia tai šešėlinė bendruomenė, metanti iššūkį valdžios nurodymams ir savo problemas sprendžianti ne valdžios prisakytu būdu. Šie žmonės patys sveikiausi, tačiau valdžia juos apšaukė kenkėjais ir ant jų karia šunis dėl savo politikos nesėkmių. 

   Dabar galime aiškiai suprasti ką kalbėjo V.Havelas. Totalitarinio diktato sąlygomis žmonės traukiasi į šešėlį, formuoja paralelią visuomenę. 

   Ši yra gyvybinga nes atitinka žmonių prigimtį ir poreikius. Dažniausiai ji veikia pusiau teisėtai - net ir totalitarizmo sąlygomis valdžia apsimeta kad visi yra laisvi, taigi jiems keblu beatodairiškai rauti paralelę visuomenę. Juo labiau, kad dažniausiai jie nieko neteisėto nedaro.

    

   Pavyzdžiui, nors Čmilytė ir paskelbė kad, kaip neva sako mokslas, apsipylimas šaltu vandeniu ir neapsaugo nuo kovydo, tačiau to mums neuždraus. Pirma, jiems būtų keblu paaiškinti tokį įsakymą, o dar svarbiau - kaip sukontroliuosi?

   Taigi žmonės, kaip pastebi V.Havelas, traukiasi į, kaip jis tai pavadino, paralelinę visuomenę. Pati gyvenimo prigimtis verčia tai daryti, o valdžia dėl tos pačios priežasties negali šio reiškinio užgniaužti.

   Toliau mano mintis. Kaip minėjau, valdžia visa kaip dergia paralelę visuomenę ir kabina ant jos savo nesėkmes. Mūsų atveju - dėl nevaldomai išaugusio sergamumo kalti sveikuoliai, nes jie nevykdo valdžios nurodymų sergamumui pažaboti. Matome, kad diktatūra su paralelia visuomene tvarkosi visų pirma informacinio karo būdu.

   Valdžia ir likusieji jos įtakoje jaučia nevaldomą trauką domėtis paralele visuomene, sugerti jos įtaką. Puikus to pavyzdys - prieš kelias dienas mane užfakčekijo ir paskelbė Delfyje. Galėjo patylėti, bet ne, ant visos šalies paskelbė kad esama tokios zaprieščionkės kaip Aurimas Guoga.

    
   Trauktis į šešėlinę visuomenę yra natūralus atsakas kylant diktatūrai. Šešėlinės visuomenės visiškai sunaikinti neįmanoma, o jeigu ji dar ir remsis į D-vo žodį - būtinai paties ant menčių pavergėjus. Tikriausiai nereikia ir sakyti, visa ką užvaldys diktatūra pavirs pelenais, o nauja pradžia kils iš alternatyvios visuomenės pradų.

   Video su įgarsintomis V.Havelo mintimis apie paralelią visuomenę:

   Skaityti komentarus