°C
      2024 04 26 Penktadienis

      Jolanta Blažytė: Labai „darnus“ mokestis darnioje Lietuvoje

      Nuotrauka: Minfo koliažas

      Autorius: Jolantos Blažytės Facebook įrašas
      2020-02-12 15:00:00

      „Darnios Lietuvos“ programą vykdanti vyriausybė pritarė pasiūlymui į Lietuvą ateisiančius naujus ir stambius investuotojus atleisti nuo pelno mokesčio. Investuotojas turi sukurti ne mažiau 200 darbo vietų ir investuoti ne mažiau 30 mln eur. Ši lengvata galiotų paslaugų centrams ir gamybos įmonėms.

      „Kalbant apie mokestines lengvatas nesame konkurencingi, nes Lenkijoje šiek tiek geresnės sąlygos“, - teigia Ekonomikos ir Inovacijų viceministras.


      Ir tikrai: Lenkijoje geresnės sąlygos, Latvijoje – nulinis pelno mokesčio tarifas, Estijoje – taip pat nulinis. Taigi akivaizdu, kad Lietuvos verslas su savo 15 proc. pelno mokesčiu nekonkurencingas. Ir štai Lietuvos vyriausybė priima saliamonišką sprendimą, kad konkurencingu Lietuvoje taptų tik tas verslas, kuris į Lietuvą ateis naujai ir bus daugmaž „prie stambesnių“. O visas smulkus ir jau nuo seno Lietuvoje veikiantis gamybos verslas ir toliau nekonkurencingai trinsis tarp girnų, t.y. tarp konkurencingų Lenkijos, Estijos, Latvijos ir naujųjų Lietuvos verslų. Bet kokiu atveju, bus labai įdomu stebėti, kaip koks nors smulkus ir pelno mokesčius mokantis bandelių kepėjas konkuruos su mokesčių nemokančiu stambiu duonos gamintoju. Juk nemokėti pelno mokesčio tai reiškia turėti papildomas galimybes tos pačios kvalifikacijos darbuotojams mokėti didesnius atlyginimus ar kasmet po 15 procentų daugiau investuoti į technologinį atsinaujinimą bei našumo didinimą.

      Panašu, kad Lietuvos laukia tikras darnos pliūpsnis. Negana to, kad nebeaišku keliais frontais vyksta mūšiai Seime, tokie pat mūšiai nusimato ir Lietuvos versle: viename fronte senbuviai ir smulkūs verslai, kitame – naujieji ir stambieji. O pasekti Estijos bei Latvijos pavyzdžiu ir tiesiog visoms įmonėms taikyti nulinį pelno mokesčio tarifą Lietuvoje misija neįmanoma. O kaip gi – tada tikrai įsivyrautų darna ir aiškumas. O mums gi - kuo daugiau „bordelio“, tuo geriau. Kokia šio saliamoniško sprendimo pasekmė? Na, logiškai galvojant, visas šiuo metu veikiantis Lietuvos gamybos verslas turėtų „užlinkti“, o jo vietą pakeisti naujai atėjęs stambus ir vienodomis sąlygomis su kaimyninėmis šalimis dirbsiantis verslas Taigi belieka pasveikinti šią vyriausybę ir toliau einant protėvių bebrų pramintais takais: „atimam, dalinam, perskirstom, bet nieko papildomo nekuriam“.

      P.S. Ši nuomonė, ginkdie, visiškai nereiškia, kad įstojau į svieto lygintojų gretas, kurie dabar visu balsu šaukia, kad šis vyriausybės sprendimas yra dovana buržujams. Ir toliau ištikimai lieku toje populiacijoje, kuri galvoja, kad šalies progresas priklauso ne nuo pajamų lygybės, bet pirmiausia nuo galimybių lygybės. Verslo srityje ši lygybė vadinama vienodomis konkurencinėmis sąlygomis.j

      Skaityti komentarus