°C
   2020 09 26 Šeštadienis

   Pelnas aukščiau visko arba ar liks miestuose sveikų brandžių medžių?

   Nuotrauka: BNS nuotr. | Minfo koliažas

   2019-11-08 11:00:00

   Sunerimę miestų ir miestelių gyventojai jau nesugalvoja kaip kovoti dėl masiškai kertamų sveikų brandžių medžių. Seimo narys Naglis Puteikis sako, kad medžių kirtimas rangovo akcininkams duoda didesnius viršpelnius, nei kitos sritys, prisideda ir iš ES per įvairius projektus gaunami pinigai, todėl kirtėjai net nesiruošia stabdyti darbų.

   Lapkričio 7 dieną N.Puteikis feisbuke rašė: 

   „Važiavome kartu su Rūta Janutiene šiandien į Šiaulius ginti pjaunamų sveikų kelių šimtų medžių. Pakeliui paskambino radviliškiečiai, pas juos pjaus virš 1000 ir tarp jų visiškai sveikus stambius ąžuolus keliuose Radviliškio miesto parkuose. Grįždami iš Šiaulių apžiūrėjome - Radviliškio centre sveikut sveikutėliai ąžuolai apie 20 cm apimties pažymėti raudonais dažais pjovimui! Nespėjus privažiuoti Panevėžio, perskaitėme feisbuke, kad kol mitingavome Šiauliuose, Vilniuje, Žirmūnuose per pusdienį šiandien išpjovė 166 sveikus brandžius medžius.

   Beveik visus tokius medžius visoje Lietuvoje pjauna už ES lėšas, skirtas aplinkosaugai ir oro gryninimui!!! Deja, bet abu šios koalicijos aplinkos ministrai - už tokią baisią praktiką. Deja, tam pritaria ir dauguma merų bei Seimo narių - jie už medžiapjūtę. Gal atsakymas slypi dividenduose - juk didžiausi viršpelniai rangovų akcininkams - pjaunant storesnius medžius parkuose ir aikštėse. O jei dar vietoje nukirstų medžių sodinamos lepios importinės ne mūsų klimato juostos vytelės ir šluotkočiai, o aplink juos išklojamas granitas iš Prancūzijos (pats brangiausias, kaip kad Vilniaus aplinkkelio bordiūrai), Kinijos (trupa Gedimino pr. Vilniuje) ir Ukrainos, tai tada statybinių bendrovių akcininkai ir iki 10 % nuo sąmatos už tokius projektus gaunantys architektai viršpelnius turi krautis į priekabą kastuvais. Taip išnyksta ES parama Lietuvai orui švarinti, pajamų nelygybei mažinti, švietimui ir atsilikimui nuo Vakarų Europos mažinimui - nes šiems dalykams ES pinigų tiesiog nebelieka. Vienykimės ir protestuokime!“

   Apie N. Puteikio minimą Vilniaus Žirmūnų mikrorajono medžių kritimą savo feisbuko paskyroje rašo ir Seimo narė Paulė Kuzmickienė:

   „Šiandien į mane kreipėsi sunerimę Žirmūnų gyventojai, taip pat informacija pasirodė spaudoje, kad Žirmūnuose tarp Minties, Žirmūnų ir Tuskulėnų gatvių yra vykdomi masiniai medžių kirtimai.

   Kiek man yra žinoma, šie darbai yra susiję su suplanuotais šios teritorijos tvarkymo darbais. Galima pasidžiaugti, kad Vilniuje pagaliau prasideda dideli senųjų rajonų aplinkos tvarkymo darbai ir ruošiamasi iš esmės pagerinti Žirmūnų rajono gyventojų aplinką. Taip pat suprantamas poreikis pašalinti pavojingus medžius ar invazines rūšis, tačiau aplinkos tvarkymas neturi virsti masiniu medžių kirtimu ir gyvenimo kokybės pabloginimu Žirmūnų gyventojams.

   Todėl reaguodama į šios dienos įvykius, kviečiu Vilniaus miesto administracijos direktorių Povilas Poderskis laikinai stabdyti medžių kirtimą teritorijoje tarp Minties, Žirmūnų ir Tuskulėnų g. bei kartu su ekspertais iš naujo įvertinti ar reikalingi visi suplanuoti kirtimai bei iš naujo informuoti visuomenę apie planuojamus darbus ir jų poreikį. Taip pat atsakyti į klausimus ar reikalinga iškirsti net 165 medžius nurodytoje teritorijoje? Ar jų visų būklė yra bloga? Kokių rūšių medžius suplanuota kirsti?

   Noriu akcentuoti, kad naujo medžio atsodinimas nėra lygus seno medžio nukirtimui. Dideli ir seni medžiai miestuose vasarą suteikia pavėsį, sumažina bendrą temperatūrą, mažina transporto triukšmo ir taršos poveikį bei suteikia erdves gyventojų rekreacijai. Reikia ne mažiau 20 metų, kol naujai pasodintas medis pradeda teikti visus išvardintus privalumus gyventojams. Todėl planuojant rajonų atnaujinimą, būtiną atsižvelgti į senų ir gerų medžių išsaugojimą.“

   Kol ruošiami raštai, neduodantys jokių teigiamų rezultatų, miestų gyventojai patys gelbėja medžius kaip gali: protestais, mitingais ar tiesiog prisirakindami ir neleisdami kirtėjams dirbti. Turbūt galime užduoti tik retorinį klausimą: ar liks miestuose brandžių sveikų medžių ar vis tik lengvas pelnas nušluos viską? 

   Skaityti komentarus

   Saulius 2019 10 11 08:14

   Matyt atėjo tas laikas kai sažinė susimaiše su kažkuo ,kuo kasdien atsikratome tualete. Uzdrausti visus medzių kirtimus kur tai nesuderinta su gyventojais ir neišaiškinus ar neišsiaiskinus naudos ar žalos aplinkai kirtimus sustabdyti. Žmogui pagal naujas taisykles savo sodinto medžio genet negalima ,o čia šluojama viskas kartu su pauksčių perimvietem ar žinduolių drevėmis,o po to skalanbijama apie nykstancias rūšis.Net kiauras medis gal būti naudingas aplinkai ten kur nėra žalos kitiems.

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Claudia Gee 2019 10 11 03:02

   Man baisu vien isgirdus,kad kertami medziai! Kodel siuo klausimu nepasisako ponas Nauseda?!O kodel nesiima atsakomybes Aplinkos ministerija?!Kreipiuosi i tauta,nes valdziazmogiams nusispjauti ant musu ir musu gamtos.Gerbiamieji,stokit ginti medziu,apjuosdami parkus susikibe uz ranku,kaip tai darem Baltijos kelyje.O taip pat paremkim streikuojancius mokytojus!

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai