°C
   2020 05 28 Ketvirtadienis

   Profesorius Jonas Grigas: Apie nejonizuojančios elektromagnetinės spinduliuotės žalą

   Nuotrauka: BNS nuotr.

   Autorius: Profesorius Jonas Grigas
   2020-02-27 11:00:00

   Nuomonė, kad silpna EMS neveikia žmonių, neatitinka tikrovės.

   Lietuvoje rengiamasi įdiegti 5G ryšius. Daug rašoma, kad jie daug kartų paspartins informacijos perdavimą, priėmimą ir įrašymą, padės kurti daiktų internetą, labai pasitarnaus verslui ir žmonėms. Tai pusiau tiesa. Verslui pasitarnaus, o žmonėms? Nutylima, kad 5G ryšiai dėl didesnio mikrobangų dažnio, o tuo pačiu didesnio jų kryptingumo ir didesnės aplinkos objektų (medžių, namų ir t. t.)  sugerties turės naudoti daug daugiau mikrobangas spinduliuojančių antenų. Dėl to labai padidės aplinkos elektromagnetinė tarša nejonizuojančia spinduliuote, kuri kenksminga žmonių sveikatai. Ar naujosios technologijos turi būti diegiamos žmonių sveikatos sąskaita? Tą reiktų gerai apsvarstyti su visuomene.

   Tarptautinė Elektromagnetinės saugos komisija, susirūpinsi didėjančia nejonizuojančia elektromagnetine tarša ir jos žalingu poveikiu žmonių sveikatai, dar 2006 m. vasario 22 – 24 d. konferencijoje Italijos Benevento mieste priėmė rezoliuciją, kurioje pabrėžiama, kad yra vis daugiau mokslinių duomenų, rodančių, jog mūsų aplinkoje dabar esanti elektromagnetinė spinduliuotė (EMS), sklindanti ypač iš bevielių ryšių mobiliųjų tinklų, žalingai veikia žmonių sveikatą.

   Nuomonė, kad silpna EMS neveikia žmonių, neatitinka tikrovės. Tarptautiniai EMS standartai yra ne adekvatūs. Jie sukurti remiantis tik juntamu šiluminiu EMS poveikiu. Leistinos EMS normos yra pasenę, jos buvo prieš dešimtmečius nustatytos remiantis tik trumpalaikiu didelio intensyvumo spinduliuotės poveikiu, kuri sukelia sveikatos sutrikimus dėl padidėjusios kūno temperatūros ir nervų sužadinimo. Naujausi tyrimai rodo, kad net silpna EMS gali sutrikdyti žmonių sveikatą, todėl leistinos normos turi būti daug mažesnės.

   Epidemiologiniai ir in vivo beiin vitro eksperimentiniai tyrimai parodė, kad net silpna EMS vaikams ir suaugusiems gali sukelti vėžį ir kitus susirgimus. Susikaupę epidemiologiniai ir laboratoriniai tyrimai rodo, kad ilgas mobiliųjų telefonų naudojimas skatina smegenų auglius ir kitas ligas (žiūr. www.esmogas.lt).

   Rezoliucija skatina šalių vyriausybes mažinti leistinos EMS žmonių aplinkoje dydį. Tuo tarpu Lietuvoje buvusi sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė padarė atvirkščiai – 2015 m. spalio 30 d. buvusią leistiną EMS normą 10 mkW/cm2 padidino 10 kartų ir įteisino naują normą HG80:2015, leidžiančią kiekvieną žmogaus kūno kvadratinį centimetrą, kiekvieną vaiko ir suaugusio akį, 24 valandas per parą veikti 100 mikrovatų spinduliuote. Tokia spinduliuotė jau net nėra silpna. Taip ministrė „apsaugojo“ žmonių sveikatą, kai tuo tarpu 2011 m. vasario 3 d. penkių šalių pasaulio mokslininkai Seletuno konferencijoje pasiūlė leistiną EMS sumažinti iki saugios 0, 02 mkW/cm2, t. y. 5000 kartų mažesnės, nei R. Šalaševičiūtės patvirtinta dabartinė leistina spinduliuotės Lietuvos norma (100 mkW/cm2).

   Rezoliucija skatina:

   1) vietoj bevielių ryšių (Wi-Fi) naudoti šviesolaidžius ar koaksialinius kabelius.

   2) Informuoti visuomenę apie potencialią mobiliųjų ir bevielių telefonų grėsmę. Patarti geriau naudotis laidiniais telefonais.

   3) Apriboti mobiliųjų ir bevielių telefonų naudojimąsi vaikams ir paaugliams.

   4) Planuoti ryšių antenas ir bokštus taip, kad jų EMS mažiausiai veiktų žmones. Reikia atsiklausti žmonių apie tokių bokštų statybą ir juos informuoti apie jų skleidžiamos EMS dydį. Lietuvoje mobiliųjų ryšių bokštus stato didžiausiose žmonių koncentracijos vietose.

   5) Miestuose kurti laisvas nuo Wi-Fi zonas mokyklose, ligoninėse, bibliotekose ir gyvenamose patalpose. Lietuvoje daroma atvirkščiai – tose vietose kuriamos Wi-Fi zonos.

   Rezoliuciją pasirašė 53 garsūs įvairių šalių mokslininkai. Jų pavardes galima rasti rezoliucijoje internete.

   Taip pat žiūrėkite panašią sekančių metų Londono rezoliuciją.

   2008 metais Europos Parlamentas įpareigojo šalis nares sumažinti nejonizuojančios elektromagnetinės spinduliuotės leistinas normas. Nepaisant Benevento (2006), Londono (2007),Venecijos(2008), Porto Alegre (2009) ir vėlesnių daugelio šalių – Amerikos ir Europos – mokslininkų pareiškimų, Lietuvoje tvyro palaiminga tyla. Telekomunikacijų bendrovės įrenginėja Wi-Fi namuose ir viešose vietose, diegia nuotolinio nuskaitymo vandens ir elektros skaitliukus, skleidžiančius žalingą EMS. Onkologinių ligonių daugėja, o Lietuvos valdžia ir medikai yra kurti pasaulio mokslininkų balsui.

   Esame dar tolimame Europos pakraštyje! Dabar Sveikatos apsaugos ir Susisiekimo ministerijos, ruošdamiesi 5G ryšių diegimui, kuris labai padidins elektromagnetinę taršą, paruošė projektą dar 10 kartų padidinti leistiną elektromagnetinės spinduliuotės normą, kuri 50 000 kartų viršytų mokslininkų nustatytą saugią 0,02 mkW/cm2 normą. Ar reikia skubėti?

   Skaityti komentarus

   Eli 2020 27 02 11:22

   Manau rimtus klausimus pagal Konstitucija sprendzia referendiumu, todel rysio biznieriai , turetu gauti visu tautieciu leidima, o ne mazos grupuotes seime .

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Antanas 2020 27 02 07:38

   tas kliedesys ne naujas. Tokie sklido dar nepriklausomybės pradžioj nuo maždaug 1990 iki 2000 metų. kokių nesireiškė proto bokštu, - kad mobilus telefonas pavojingas sveikatai, kad jis sukelia vėžį, kad sukelia širdies ligas.... Ir kokių valstybių mokslininkai netyrė... O koks rezultatas??? jei būtų taip buvę, kaip buvo kliedima, tai jau žmonija senai turėjo išnykti nuo žemės paviršiaus, nes jau vos ne darželinukai vaikai su mobiliais telefonais vaikšto. Ir tas kliedesys kartojasi kas keli metai, kai tik į gyvenimą įdiegiama nauja technologija. Tai jau tapo aksioma. ir tiek atsiranda mokytų žmonių, tiek specialistų, kad net neįdomu... O jūs proto bokštai, kaip manot, tie žmonės, kurie kuria tas technologijas, kaip jie? ar jie idijotai??? ir apsišvitina tom EMS jie pirmutiniai, ir daugiausiai.... Bet dar nei vienas nemirė ir nesusirgo.... Patariu prieš kliedint pasidomėti. Ir pasaulis nemiega, jau kuriamas 6G ryšys.... Ir dar vienas daiktas. Nuo kintamos srovės įdiegimo į gyvenimą Žemės rutulys senai skesta elektromagnetinių bangų okeane. Pačių įvairiausių ilgio bangų, nuo daugybės metrų iki ankstremų. Štai jau antras šimtas metų, kai Tesla įdiegė tai į gyvenimą. Ir tokių skeptikų ir tada buvo... Vienas pirmutinių buvo Edisonas, kuris deja vėliau prisipažino savo sūnui, kad buvo neteisus.... Žmonės, susiraskit apie ką nors įdomesnio rašyti...

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Rimantas 2020 29 02 02:01

   Ar ir tie daugybė mokslininkų pasaulyje, kurie ištyrė mikrobanginės soinduliuotės poveikį organizmamas, irgi visi kliedi?

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Vidmantas 2020 29 02 05:06

   Uzsakytas straipsnis ryskiai.O autorius neturi zalio supratimo apie elektromagnetiniu bangu poveiki organizmui.Reikia organizuotis ir priesintis ,nes tai labai kenksminga sveikatai.

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Vidmantas 2020 29 02 07:02

   Atsiprasau,komentare klaida,.Reikia skaityti -Uzsakytas straipsnis ryskiai.Komentatorius ir tt.

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai

   Rasa 2020 24 04 11:05

   Aciu, profesoriau, už drąsą ir jūsų indėlį mūsų tautai.

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai