°C
      2024 04 19 Penktadienis

      Alkoholis žaloja ne tik geriantįjį, bet ir jo artimuosius

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-09-27 08:00:00

      Pasak naujo tyrimo, kiekvienais metais vienas iš penkių suaugusiųjų JAV - iš viso apie 53 mln. žmonių - kenčia dėl kitų priklausomybės nuo alkoholio. 

      Politikai per pastaruosius du dešimtmečius garsiai ir daug kalba apie pasyvaus rūkymo padarinius, autorių teigimu, visuomenė taip turėtų kovoti su antriniais gėrimo padariniais, vadindami alkoholio žalą kitiems - svarbia visuomenės sveikatos problema. 

      Pasak tyrimo, kur buvo išanalizuota JAV nacionalinės apklausos duomenys - apie 21 proc. moterų ir 23 proc. vyrų, iš viso 53 mln. suaugusių žmonių, per pastaruosius 12 mėn. kentėjo dėl kitų priklausomybės nuo alkoholio. Tai grasinimai ar priekabiavimas, vandalizmas, fizinė agresija, žala susijusi su vairavimu, finansinėmis ar šeiminėmis problemomis. Pati dažniausia žala - grasinimas arba priekabiavimas, pranešė 16 proc. apklausos respondentų. 

      Skirtingos lytis patiria skirtingas skriaudas. Moterys dažniau pranešdavo apie šeimines ir finansines problemas, tuo tarpu apie sugadintą nuosavybę, vandalizmą ar fizinę agresiją dažniau pranešdavo vyrai. 

      “Pakankamai didelė rizika yra moterims nukentėti nuo alkoholiu piktnaudžiaujančių šeimos narių (paprastai vyrų), o vyrams - nuo alkoholikų ne iš šeimos rato.” 

      Papildomi faktoriai - amžius bei paties žmogaus požiūris į gėrimą buvo taip pat svarbūs. Jaunesni nei 25 metų amžiaus dažniau nukenčia nuo kitų priklausomybės nuo alkoholio. Be to, beveik pusė vyrų ir moterų, kurie teigė, jog taip pat dažnai išgeria, pranešė esą nukentėję nuo kitų geriančiųjų. Net žmonių, kurie geria, bet ne taip dažnai, priekabiavimo, grasinimų bei su vairavimu susijusios žalos rizika išauga du kartus lyginant su abstinentais. Daug geriančių statusą įgavo tie, kurie išgerdavo penkis ir daugiau gėrimų per vieną kartą (vyrams) arba keturis ir daugiau (moterims) kiekvieną mėnesį, 

      Mokslininkai, vadovaujami  mokslų daktarės Madhabika B. Nayak, išanalizavo dviejų telefoninių apklausų, atliktų 2015 metais, duomenis. Šis tyrimas, kurį finansavo nacionalinis piktnaudžiavimo alkoholiu ir alkoholizmo institutas, peržiūrėjo duomenis iš 8750 respondentų, 18 metų ir vyresnių bei pritarė alkoholio kontrolės įstatymams, pavyzdžiui, apmokestinimo bei kainos didinimo tam, kad sumažėtų alkoholio žala geriančiojo artimiesiems. 

      “Laisvė gerti alkoholį turėtų būti pasveriama taip, kad nebūtų įtraukiami kiti žmonės”, - rašo gydytoja Timothy Naimi iš Bostono medicinos centro. T. Naimi pasisako už alkoholinių gėrimų mokesčių didinimą, pabrėždama, kad yra svarių įrodymų, jog padidinus mokesčius, sumažėja daug geriančiųjų, todėl mažėja žala aplinkiniams. 

      Gydytojas Sven Andréasson iš Karolinska instituto Stokholme galvoja panašiai: nustatyti minimalią alkoholio kainą - svarbu tam, kad mažėtų gėrimo sukelta žala. 

      “Šiuo metu pasirodo vis daugiau literatūros apie nacionalinius alkoholio įstatymus, kurie mažina ne tik vartojimą, bet ir antrinius padarinius. Kainų įstatymai teigiamai veikia visų formų smurtą - mažėja užpuolimų, seksualinių priekabiavimų, partnerių smurto bei smurto prieš vaikus atvejų”, - rašo S. Andréasson. “Neseniai atliktas tyrimas dėl minimalios kainos puikiai tinka šiai temai, nes studijos Kanadoje rado, kad minimalios kainos įvedimas sumažino smurto atvejų skaičių.” 

      M. B. Nayak sutinka. “Kontroliuojantys įstatymai, pavyzdžiui, alkoholio kaina, mokesčiai, sumažintas prieinamumas bei panaikinta reklama - yra turbūt patys efektyviausi būdai mažinantys ne tik alkoholio vartojimą, bet ir žalą aplinkiniams”, - teigia ji. 

      Skaityti komentarus