°C
      2024 10 15 Antradienis

      Rašytoja Anė Lamot: 12 dalykų rašyme ir gyvenime, kuriuos aš tikrai žinau

      Nuotrauka: Anė Lamot | Wikipedia nuotr.

      Autorius: Rasa Sagė
      2018-10-13 10:00:00

      Pasaulis yra pilnas kvapą gniaužiančio grožio ir nepakeliamo skurdo. Jis užpildytas potvyniais ir kūdikiais, Mocartu ir spuogais. Viskas susukta į viena.

      Prieš keletą dienų, iki jai sukako 61-ri metai, rašytoja Anė Lamot (Anne Lamott) nusprendė parašyti viską, ką ji žino apie pasaulį. „Šiuolaikinėje populiarioje kultūroje yra tiek mažai tiesos, todėl labai gera yra būti tikru bent dėl keleto dalykų“, - sako Ane


      1. Pirmasis ir tikriausias dalykas apie pasaulį yra tas, kad visa tiesa yra paradoksali.

      Gyvenimas yra neįkainojama dovana, tačiau čia neįmanoma išbūti nuolat pakylėtam ir įkvėptam. Pasaulis yra pilnas kvapą gniaužiančio grožio ir nepakeliamo skurdo. Jis užpildytas potvyniais ir kūdikiais, Mocartu ir spuogais. Viskas susukta į viena.

      2. Beveik viskas pradės veikti ir vėl, jei išjungsime tai kelioms minutėms. Tai liečia ir mus.

      3. Išoriniame pasaulyje nėra beveik nieko, kas mums būtų reikalinga.

      Tai yra pati baisiausia tiesa. Mes negalime nusipirkti, pasiekti ar susiplanuoti savo proto ir sielos ramybės. Mes negalime suorganizuoti darnaus tobulėjimo, taikos ir ramybės žmonėms, kuriuos mylime. Jei kažkas kitas turi problemą, tai yra ne mūsų problema ir mes negalime jos išspręsti. Mes negalime padėti savo vaikams. Mūsų pagalba jiems ir kitiems žmonėms dažniausiai nėra labai naudinga. Tiesą sakant, mūsų pagalba dažnai yra toksiška. Pagalba yra tik saulėtoji kontrolės pusė.

      Ir mes, ir jie turime surasti savąjį kelią, savo atsakymus. O tai yra vidinis, ir tik vidinis, darbas.

      4. Kiekvienam žmogui, kurį pažįstame, nesiseka, jis yra sužlugęs ir išsigandęs, netgi tas, kuris atrodo labai stabilus, laimingas ir sėkmingas.

      Žmonės yra tokie patys kaip ir mes, daug labiau, nei mes įsivaizduojame. Todėl nesistenkime lyginti savo vidinio pasaulio su kito žmogaus išoriniu pasauliu. Tai tik suteiks dar daugiau skausmo. Mes negalime išgelbėti, pataisyti ar sukurti saugios aplinkos nei vienam kitam žmogui. Mes negalime išblaivinti nei vieno alkoholiko. Prieš 30 metų man išsiblaivyti paėjo katastrofa, kurią sukėlė mano elgesys ir mąstymas.  Tik tada aš paprašiau savo blaivių draugų padėti man.

      Vienas iš žodžio „Dievas“ trumpinių yra „Nevilties dovana“.  (angl. G-O-D: Gift Of Desparation). Rūpinimasis savimi yra tokia didelė jėga, kuri kyla viduje ir spinduliuoja iš mūsų į atmosferą, tarsi gaivaus oro gūsis. Tai ir yra didžiulė dovana, kurią mes galime suteikti pasauliui. Rūpinkitės, mylėkite save. Čia prasideda pasaulio taika.

      5. Šokoladas su 75 procentais kakavos, tiesą sakant, nėra maistas.

      Geriausias jo panaudojimas yra palikti gabaliuką gyvačių spąstuose arba pakišti jį po judančio stalo koja. Šis produktas niekada net nebuvo numatytas valgymui.

      6. Kiekvienas rašytojas pasaulyje rašo tragiškai blogus pirmuosius juodraščius, tačiau gerieji  iš jų lieka sėdėti savo kėdėse.

      Jie tiesiog rašo toliau. Tai turbūt yra didžiausias skirtumas tarp jūsų ir jų. Geri rašytojai lieka sėdėti ir dirba toliau. Todėl ir tik todėl jie tampa gerais. Tai jų garbės reikalas, susitarimas su savimi, kad jie turi tai padaryti. Tai yra gyvenimo sėkmės paslaptis.

      7. Kūrybinė sėkmė yra kažkas, nuo ko reikia atsigauti.

      Ji sužeis, sulaužys ir pakeis jus, tokiose vietose, kurių jūs net neįsivaizduojate. Ji gali nužudyti. Labiausiai degradavę mano pažįstami žmonės yra vyrai rašytojai, kurių knygos yra leidžiamos ir perkamos dideliais tiražais. Tačiau prisiminus pirmąjį punktą, ši tiesa taip pat yra paradoksali. Nes tai yra tikras stebuklas, kad tavo darbus leidžia, perka ir skaito. Išorinė sėkmė negali užpildyti skylučių tavo olandiškame sūryje-sieloje, bet rašymas ir bet kokia kita kūryba gali.

      8. Šeima yra tarsi akmuo po kaklu.

      Tai yra tiesa, net nesvarbu, kokia šauni jūsų šeima gali būti. Tačiau ir vėl, žiūrėkite į pirmąjį punktą. Giminės susitikimuose, kur jūs staiga pajaučiate savižudiškus jausmus, atsiminkite, kad pats didžiausias stebuklas yra tai, kad mes visi buvome pradėti, išnešioti ir gimėme. Žemė yra atleidimo mokykla. Ji prasideda atleidimu sau, o paskui jūs galite pradėti nuo pietų stalo.

      9. Renkantis maistą mums visiems reikia pabandyti tai daryti šiek tiek geriau.

      Jūs patys žinote, ką tai reiškia.

      10. Malonė yra dvasinis WD-40.

      Malonės paslaptis yra ta, kad Dievas myli ir Vladimirą Putiną, ir mane lygiai taip pat, kaip jis myli jūsų naująją anūkę. Pabandykite tai suprasti. Malonė pakeičia mus, gydo mus ir mūsų pasaulį. Malonė randa jus būtent ten, kur jūs esate dabar ir niekada nepalieka jūsų ten, kur jus rado. Malonė neatrodys kaip Kasparas, draugiškas vaiduoklis, bet galbūt jūsų kišenėje suskambės telefonas. Arba ateis laiškas. Ir kai pažvelgsite į save, jūs nusijuoksite. Juokas iš tikrųjų generuoja šventumą. Juokas verčia mus kvėpuoti ir grąžina mums mus pačius, grąžina mums tikėjimą savimi ir pasauliu. Ir atsiminkite, kad malonė visada ateina paskutinė.

      11. Dievas reiškia tik gerumą, čia tikrai nėra nieko gąsdinančio.

      Tai yra šventumas, tyrumas, meilė, vaikiškas protas arba “kosminis keksiukas”.  Emersonas sakė, kad pats laimingiausias žmogus yra tas, kuris garbinimo pamokų mokosi iš gamtos. Kitas vardas Dievui yra “Ne aš”. Todėl eikite į lauką, į gamtą ir žvelkite į viršų. Nežiūrėkite po kojomis, bet pakelkite akis - štai jums dar viena gyvenimo paslaptis.

      12. Mirtis yra esminis adreso pakeitimas.

      Artimo žmogaus mirtis jums suteiks nuolatinį namų pasiilgimo jausmą, tik gedėjimas ir ašaros šiek tiek apgydys sielą. Tačiau šio žmogaus, kuris pakeičia savo adresą žemėje, naujas adresas yra... jūsų širdis. Čia yra naujasis jo adresas.  Kaip sakė Ramas Dasas (Ram Dass): „Kai viskas pasakyta ir padaryta, mes iš tiesų tiesiog lankomės vienas kito namuose“.

      Skaityti komentarus