°C
   2021 01 24 Sekmadienis

   Atnaujintas kontaktas su marsaeigiu „Perseverance“

   Nuotrauka: NASA nuotr.

   2020-08-02 15:00:00

   Galite ramiai atsikvėpti: NASA naujasis marsaeigis „Perseverance“ sėkmingai atnaujino kontaktą su Žeme. Liepos 30 dieną, tuoj pat po pakilimo į kosmosą, ryšys su „Perseverance“ buvo trumpam nutrūkęs. Taip nutiko dėl to, jog, praskrendant pro Žemės šešėlį, erdvėlaivio temperatūra buvo nukritusi truputėlį žemiau, nei tikėtasi, todėl marsaeigis įjungė „Tausojantį“ (angl. „Safety“) rėžimą.

   NASA atstovai teigė, jog jaudintis nereikėtų, nes tai yra tik nedidelis suklupimas ir „Perseverance“, kuris kainavo 2,7 milijardo dolerių, turėtų greitai atsigauti. Optimistiški lūkesčiai atsipirko ir liepos 31 dieną marsaeigis persijungė į optimalų rėžimą ir sėkmingai tęsė normalias funkcijas.

   „Išėjus iš „Tausojančio“ rėžimo mes galime toliau tęsti savo darbą ir užtikrinti saugų „Perseverance“ atvykimą į Marsą“, pranešime spaudai nurodė „Mars 2020“ projekto vadovo pavaduotojas Matt Wallace. „Kita stotelė – Jezero krateris“. Marsaeigis turėtų nusileisti viduryje 45km. pločio Jezero katerio 2021m. vasario 18d. Manoma, jog jo viduryje prieš milijardus metų buvo ežeras ir upė „Delta“. 


   Vidutinės mašinos dydžio roboto pagrindinė funkcija – ieškoti gyvybės ženklų arba įrodymų, jog ji čia kažkada egzistavo. Taip pat marsaeigis analizuos rastą geologinę informaciją. Surinktus geologinius mėginius „Perseverance“ išsiųs atgal į Žemę jungtinės NASA ir Europos  kosmoso agentūros misijos metu. Tai turėtų įvykti 2031 metais.

   Kitas iš „Perseverance“ kelionės tikslų - išbandyti naujausią techniką. Viena jų leidžia iš Marso CO2 pripildyto oro generuoti deguonį. Marsaeigis taip pat turi mažą sraigtasparnį „Ingenuity“, kuris turėtų išbandyti pirmąjį rotatorinį skrydį už Žemės ribų.


   „Mars 2020“ yra viena iš trijų misijų, kurios šiuo metu bando pasiekti raudonąją planetą. Kiti du yra Jungtinių Arabų Emyratų „Hope“ palydovas, pakilęs liepos 19d., ir Kinijos „Tanwen - 1“ palydovo - marsaeigio misija, prasidėjusi liepos 23d. Visi jie kelionės tikslą turėtų pasiekti 2021 metų vasario mėnesį.

   Skaityti komentarus