Virkštelės kraujo paėmimas – tai kur kas paprastesnė procedūra, nei gali atrodyti, padedanti išsaugoti unikalias naujagimio kamienines ląsteles. Daugelio pasaulio šalių ginekologai šiuo klausimu išsako teigiamą nuomonę ir pabrėžia, kad sprendimą nėščia moteris turėtų priimti sąmoningai, remdamasi objektyvia informacija.
Kamieninės ląstelės, trumpai tariant, yra randamos kaulų čiulpuose ir periferiniame kraujyje. Tačiau vertingiausias šaltinis – virkštelės kraujas, kurį tėvai gali išsaugoti vaiko gimimo metu.
Kas yra kamieninės ląstelės?
Tam tikra kraujo dalis, susidaranti dar mamos įsčiose, patenka į kūdikio virkštelę. Būtent jame yra vertingos kamieninės ląstelės, turinčios unikalių gebėjimų savaime atsinaujinti ir diferencijuotis į kitas ląsteles, iš kurių yra sukurti mūsų audiniai. Kamieninės ląstelės, gaunamos iš virkštelės arba placentos kraujo, gali virsti, pavyzdžiui, raudonaisiais kraujo kūneliais, trombocitais ar nervų ląstelėmis.
Kamieninės ląstelės mūsų organizme yra visą gyvenimą, tačiau su amžiumi jų skaičius ir potencialas mažėja. Vėliau jos atsiranda pirmiausia tuose audiniuose, kur būtina nuolat gaminti naujas ląsteles, pvz., kaulų čiulpuose, odoje, žarnyne. Medicinoje dažniausiai naudojami kamieninių ląstelių šaltiniai yra kaulų čiulpai, periferinis kraujas ir virkštelės kraujas.
Kuo skiriasi virkštelės kraujas ir kaulų čiulpai?
Mokslininkai jau seniai įrodė, kad hematopoetinės kamieninės ląstelės iš virkštelės kraujo yra naudingesnės nei kaulų čiulpų ląsteles, nes jos geba lengviau dalytis bei transformuotis į norimų audinių ląsteles. Unikalios virkštelės kraujo kamieninių ląstelių savybės leidžia jas naudoti gydymui net ir esant nepilnai audinių antigenų atitikčiai. Tai nepaprastai svarbi savybė, nes ji padidina galimybę atlikti transplantacijas tarp artimiausių šeimos narių – ne tik vaikui, iš kurio jos buvo gautos.
Kam yra naudojamas virkštelės kraujas?
Pasaulyje kamieninės ląstelės iš virkštelės kraujo transplantacijai naudojamos nuo 1988 metų. Neeilinės kamieninių ląstelių galimybės leidžia jas plačiai pritaikyti medicinoje. Virkštelės kraujo kamieninių ląstelių transplantacija dabar yra standartinė priemonė gydant tam tikras vėžio formas ir imuninės sistemos ligas bei tam tikras genetiškai paveldimas ligas. Ligų, kurioms gydyti naudojamos kamieninės ląstelės, sąraše yra apie 80, tačiau šis skaičius nėra baigtis. Mokslininkai ir toliau tiria bei tyrimais plečia šį sąrašą.
Norite sužinoti daugiau apie jų pritaikymą, saugojimo sąlygas ir kitą, jus dominančią, informaciją? Paskirkite vizitą Placenta.lt klinikoje ir mes jums atsakysime į visus kilusius klausimus.
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Skaityti komentarus