Mes visi savo dukroms linkime tik geriausio ir bandome jas išmokyti to, ką mokame patys. Tačiau tai, ką turėjome žinoti ir mokėti mes, būdami vaikai, gali visiškai nebetikti šiuolaikiniam vaikui. Todėl pirmiausia mes patys turime išmokti tai, į ką kreipsime savo dukrų dėmesį.
Taigi, ką turi žinoti ir mokėti šiuolaikinė mergaitė, dar nesulaukusi 10 metų ir ko, galbūt, dar nemokate jūs?
1. Ji gali nešioti princesės suknelę, tačiau ji nėra princesė.
Beveik visos mergaitės eina iš proto dėl princesių ir jų suknelių, karūnų, batelių ir prisegamų ilgų plaukų sruogų. Vaikiškų filmukų princesės yra labai gražios, geros, tačiau tuo pačiu trapios, jautrios, priklausomos ir didžiausias jų troškimas ir laimė yra sutikti princą. Visos klasikinės, gerai žinomos pasakos yra sukurtos pagal tokį scenarijų (Miegančioji gražuolė, Pelenė, Arielė, Gražuolė ir pabaisa ir kitos).
Mergaitė gali dėvėti princesės sukneles ir mėgti princesių filmukus, tačiau ji turi žinoti, kad negyvens realiame gyvenime ilgai ir laimingai tik todėl, kad įsivaizduos save princese. Todėl labai naudinga joms parodyti ir Muaną, Brave, Frozen ir kitus filmus, skaityti knygutes, kuriose nėra sekamos senosios klasikinės princo-princesės pasakos.
2. Mėgti skaityti, rašyti ir skaičiuoti.
Kai kurie tėvai daro klaidą galvodami, kad mokykla turi vaikus išmokyti, o tėvų darbas yra uždirbti pinigus ir juos išlaikyti. Mokykla gali išmokyti skaityti, rašyti, skaičiuoti, tačiau ji retai kada gali išmokyti pamėgti tai daryti. Todėl meilę išsilavinimui turi perteikti tėvai, ir ne kuo kitu, o savo pavyzdžiu. Skaityti knygas ir pirkti jas savo dukrai, rašyti vienas kitam laiškus, raštelius, atvirutes, pirkti dukrai smagių rašymo užduočių knygutes, skaičiuoti savo malonumui – kiek kartų pravažiavo raudonas automobilis, kiek liks saldainių, jei suvalgys tris, kiek žingsnių yra nuo namų durų iki lauko durų...ir panašiai.
3. Mokėti žaisti.
Nors, atrodo, kad nieko nėra natūraliau, tačiau vaikas, kuris visai neturi laisvo, tik sau skirto laiko kai nieko neprivalo daryti, nėra jau tokia retenybė. Vaikų psichologai vieningi – kiekvienas vaikas turi turėti laiko sau, kada jis nieko neprivalo daryti, o gali tiesiog...žaisti.
4. Žinoti, kas yra pinigai.
Dalinkitės savo pinigų uždirbimo ir leidimo kasdienybe su savo dukra. Ji turi žinoti, iš kur atsiranda pinigai, kaip ir kam jie išleidžiami. Pasakokite, koks yra jūsų šeimos biudžetas, kaip planuojate išlaidas, kaip ir kodėl taupote. Tai puiki galimybė ne tik išmokti finansinio raštingumo pagrindų, bet ir mokytis matematikos praktiškai.
5. Mokėti kurti.
Vaikai yra kūrėjai, tik dažnas suaugęs tai pamiršta. Drąsinkite savo dukrą išgalvoti dalykus, ieškoti netradicinių sprendimų, kurti pasakas, istorijas, fantastinius gyvūnus, receptus, rūbų derinius, šukuosenas.
6. Mokėti dalintis.
Vaiko savininkiškumas pasireiškia dar tada, kai jis pradeda suvokti, kad jis ir mama yra du atskiri žmonės. Vienas pirmųjų vaiko išmokstamų žodžių yra “mano”.
Jūsų dukra turi žinoti davimo ir gavimo rato principą. Jūsų užduotis yra išmokyti ją dalintis savo žaislais, o vėliau ji dalinsis savo laiku, dėmesiu ir meile. Išmokykite ją dalintis su džiaugsmu ir priimti tai, ką duoda kiti su tokiu pačiu džiaugsmu.
7. Mokėti priimti komplimentą.
Stebėtina, kaip sunku mergaitėms priimti komplimentus. Dažniausiai jos sutrinka, pasimeta, nutyla arba apsimeta neišgirdusios. Tačiau jūs turite jas išmokyti, kad antra dalinimosi rato dalis yra priėmimas. Jei kas nors joms pasako komplimentą, tai yra dovana. Jos turi mokėti priimti komplimentą kaip dovaną, džiaugtis juo ir padėkoti už jį.
8. Mokėti pataisyti pačiai.
Jūsų mergaitė gali daugiau, nei jūs galvojate. Leiskite jai pabandyti išmokti pirmiausia pataisyti dalykus pačiai, net jeigu ji vieną ar kitą daiktą sugadins, ar jai nepavyks iš pirmo karto. Tik jei per daug sudėtinga – parodykite jai, kaip tai daroma.
9. Mokėti namų ūkio darbus.
Jūsų mergaitė turi mokėti pasigaminti paprastus patiekalus, netgi jei tai reiškia chaosą virtuvėje. Ji turi mokėti užsiūti skylutę kojinėje, išsiurbti grindis ir išplauti indus. Jau nekalbant apie lovos pasiklojimą ir žaislų sutvarkymą. Vėliau už šį mokslą ji jums tik padėkos.
10. Mokėti apsiginti.
Tam nebūtina lankyti kovos menų būrelio. Jūsų dukra turi žinoti keletą triukų, ką ji gali padaryti užpuolikui (klykti, kąsti, bėgti, skambinti, prašyti praeivių pagalbos). Jūs turite išmokyti savo dukrą, kas yra priimtina ir nepriimtina kitų žmonių elgesyje, įskaitant žodžius, veiksmus, prisilietimus. Išmokykite į ką atkreipti dėmesį, ko saugotis.
11. Disciplinos.
Disciplina ir valia yra persmelkusios kiekvieną mūsų kasdienybės žingsnį. Lengviausia disciplinos pagrindus yra padėti vaikystėje. Pažadus reikia ištesėti, įsipareigojimus vykdyti, nemeluoti, viską gerai suplanuoti ir atlikti laiku. Vaikai, kurie buvo pratinami prie disciplinos, daug lengviau su ja susidraugauja suaugę.
12. Būti atsakingai už savo veiksmus.
Išmokti sakyti tiesą nelengva ne tik vaikui, bet ir dažnam suaugusiam. Melas yra natūralus apsigynimo būdas, kai jaučiame, kad reakcija į mūsų veiksmus bus neigiama. Išmokykite savo dukrą suprasti pasitikėjimo vienas kitu reikšmę ir, svarbiausia, nemeluokite jai, jei suklydote patys. Jūsų atvirumas paskatins jūsų dukros atvirumą.
13. Organizuotumo.
Kuo anksčiau jūsų dukra išmoks būti organizuota, tuo geriau. Ar ji pasiėmė savo kepurę, kuprinę, ar įsidėjo į ją sausainių ir vandens? Ar padarė visus namų darbus, ar susidėjo knygas, viską, ko reikia mokyklai? Padėkite jai, išmokykite pasirūpinti savo reikalais pačią.
14. Laiko planavimo.
Kad išmokytume savo dukrą laiko planavimo, jo turime mokėti patys. Nupirkite jai rankinį laikroduką ir paaiškinkite esminius laiko planavimo principus. Kaip susidėlioti savo dieną, kaip sutaupyti laiko ir kaip tą laiką panaudoti efektyviai.
15. Išmokti sveikai pasirinkti.
Jūsų dukra turi žinoti, kas yra sveika jos kūnui, protui, sielai, o kas ne. Paaiškinkite, kodėl jūs renkatės vieną ar kitą produktą prekybos centre, ką jums reiškia pasivaikščiojimas miške, nuskinto nuo medžio obuolio skonis ar kelionė į darbą ne automobiliu, o dviračiu.
16. Mokėti bendrauti.
Leiskite savo dukrai girdėti savo telefoninius pokalbius, ypač skambinant į oficialias įstaigas. Drąsinkite ją užduoti klausimus daktarei ar mokytojai. Pasiimkite, ją, kai tik galite, į savo susitikimus, renginius. O svarbiausia – bendraukite, kalbėkitės su savo dukra kuo daugiau ir apie viską.
17. Pabūti ramiai.
Išmokykite savo dukrą kaip nusiraminti (kvėpuoti, žiūrėti pro langą) ir pabūti tyloje. Išmokykite ją ne tik kalbėti, bet ir klausyti. Pasiimkite ją į savo meditacijos ar jogos kursą, arba tiesiog pabūkite kasdien kartu su dukra ramiai, tyloje.
18. Pažinti savo kūną.
Jūsų dukra turi žinoti, kad jos kūnas yra unikalus ir nepakartojamas. Ji neturi lyginti jo su kitų mergaičių kūnais, nes niekada neras tokio pačio. Nėra vieno dydžio, nėra vienos formos ar spalvos. Parodykite jai, kad visų rankos skiriasi, kojos skiriasi, nosys, oda ir plaukai skiriasi. Paaiškinkite apie modelius, kuriuos ji mato ant žurnalų viršelių ir per televiziją.
19. Savarankiškumo.
Mokykite, mokykite, mokykite ir tada leiskite pabandyti pačiai. Turėkite kantrybės ir nevertinkite rezultato, kuo toliau, tuo viskas seksis lengviau ir geriau.
20. Savigarbos.
Tai turbūt vienas svarbiausių dalykų, kurių jūs turite išmokyti savo dukrą. Savigarba reiškia giedrą požiūrį į save, į savo galimybes, savo norus. Tai reiškia suprasti, kas ji yra iš tikrųjų. Skatinkite ją suvokti save, savo jausmus, emocijas. Skatinkite pažinti save ir pamilti save tokią, kokia ji yra – nuostabią.
21. Pagarbos kitiems žmonėms.
Geriausia pamoka jūsų dukrai yra jūsų pagarbus bendravimas su pačiais įvairiausiais ir skirtingiausiai žmonėmis ir galimybė jai juos sutikti savo kasdienybėje. Deja, jūs negalėsite išmokyti savo dukros jausti pagarbą tiek jums, tiek kitiems žmonėms, jei nejaučiate jos patys.
22. Žinoti savo talentą.
Įdėmiai stebėkite, kam jūsų dukra jaučia trauką, kas ją uždega ir suteikite jai galimybę užsiimti ta veikla. Niekada nevėlu pradėti vystyti savo talentą, tačiau pastebėję jį jaunystėje jūs padėsite savo dukrai greičiau tapti tuo, kuo ji labiausiai nori būti.
23. Žinoti, kas yra sėkmė.
Labai daug vaikų bijo, nes galvoja, kad jiems nepasiseks. Išaiškinkite savo dukrai, kad jai jau pasisekė ir kad nėra pasaulyje nieko, ką galima būtų vadinti nesėkme. Kiekviena “nesėkmė” yra tik kelio posūkis, kuris veda į dar įdomesnį kelią. Jei užsidaro durys, atsidaro langas. Arba kitos, dar geresnės, durys. Rodykite jai, kaip jūs tvarkotės su savo “nesėkmėmis”. Rodykite jai, kaip padalinti didžiulę, neaprėpiamą užduotį į mažus, lengvus žingsnelius. Mokykite ją džiaugtis kiekviena, kad ir pačia mažiausia, sėkme. Įdiekite jai, kad gyvenimas yra nuolatinis mokymasis, o “nesėkmės” yra pamokos, kurias reikia išmokti, o išmokus gyventi dar smagiau, dar įdomiau.
24. Žinoti, kad svajonės išsipildo.
Jūsų dukra turi žinoti, kad tai, apie ką ji svajoja, kuria jos ateitį. Jos mintys ir žodžiai nėra paprasti, jie kuria jos gyvenimą. Išmokykite ją pažinti savo mintis. Nuspręsti, apie ką ji nori galvoti, o apie ką negalvos. Paaiškinkite, kad tai, kuo ji tiki, anksčiau ar vėliau taps jos realybe. Tai, kaip ji reaguoja į pasaulį, formuoja ją kaip asmenybę. Kiekviena jos žodis virsta tiesa, todėl neleiskite jai sakyti “aš negaliu” “aš nemoku”, “man nepavyks”.
25. Žinoti, kad jūs ją mylite.
Ne vien tik “savaime aišku”, ji turi tai girdėti. Kiekvieną vakarą pasakykite “aš tave myliu”.
Kartą viena pažįstama papasakojo, kad jos vaikystėje mamos beveik niekada nebūdavo namie, tačiau kiekvieną vakarą ji grįždavo vėlai vakare ir prieš jai ir seseriai užmiegant pasilenkdavo prie kiekvienos iš jų lovelės ir pasakydavo “aš tave myliu”. To užteko, kad jos ir sesers vaikystė būtų laiminga. To paprasto mamos „aš tave myliu“ kiekvieną vakarą.
26. Ji yra jūsų mokytoja.
Konfucijus yra pasakęs: “Aš išgirstu ir pamirštu. Aš pamatau ir prisimenu. Aš darau ir suprantu”. Jūs sužinosite, kad jūsų darbas mokyti savo dukrą atliktas gerai tada, kai ji ims to pačio mokyti jus. Skatinkite ją tai daryti, klauskite jos patarimo. Mokydama jus ji supras tai, ko nesuprato pati.
Skaityti komentarus