°C
      2024 11 23 Šeštadienis

      Vienas būdas, kaip viską prisiminti

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      Autorius: Rasa Sagė
      2018-09-28 19:00:00

      Mūsų smegenys veikia taip, kad mes puikiai prisimename istorijas, vaizdinius, tačiau sunkiai prisimename nesusijusią informaciją, kaip tarkime, vardus, veidus, telefono numerius, slaptažodžius.

      Šis būdas vadinasi asociacija. Mokslininkai yra įrodę, kad mes prisimename viską, ką esame kada nors matę ar patyrę, tačiau ta atmintis glūdi pasąmonės lygmenyje. Ištraukti į sąmonę ją galime per asociacijas, kurdami susijusias istorijas.

      Paslaptis tame, kad mūsų smegenys veikia taip, kad mes puikiai prisimename istorijas, vaizdinius, tačiau sunkiai prisimename nesusijusią informaciją, kaip tarkime, vardus, veidus telefono numerius, slaptažodžius.

      Pagalvokite patys, ar sunku prisiminti, apie ką buvo matytas filmas arba skaityta knyga? Turbūt užtenka vienos užuominos ir prisimenate visą istoriją detaliai. Asociacijos būdu galima prisiminti ne tik filmo ar knygos siužetą, tačiau ir telefono numerius, vaistų pavadinimus, koks yra naujo pažįstamo vardas, pavardė, ar kur matėte tą žmogų.

      Pradžioje kurti asociacijas ir istorijas jums reikės daugiau laiko. Tačiau jei praktikuositės, ne tik prisiminsite vis daugiau reikiamos informacijos, bet istorijas imsite kurti automatiškai. Turėsite asociacijų „banką“, kuriame galėsite bet kada pasiimti reikiamą. Ilgainiui išsivystys automatizmas, kuris dar vadinamas meistriškumu.

      Tokių istorijų kūrimas yra ne tik naudinga atminčiai, bet ir plečia jūsų sąmonę, skatina kūrybiškumą. Be to, tai yra labai labai juokinga ir įdomu. Pabandykite patys ir pamokykite savo draugus.

      Čia aptarsime keletą dalykų, kuriuos mes visi norime prisiminti, tačiau šį principą galite taikyti  prisiminti absoliučiai viskam.

          

      Skaičiai

      Tam, kad skaičius paverstume į istoriją, kurią mūsų smegenims bus lengva įsivaizduoti ir ją prisiminti, jums reikės kiekvieną skaičių susieti su tam tikru daiktu, kurį tas skaičius jums primena. Tarkime, reikia prisiminti 86536728950

      8-besmegenis, 6-gyvatė, -5-dama su skrybele, 3-bangos, 6-storas vyras, 7-kartuvės, 2-sraigė, 8-akiniai, 9-balionas, 5-dviračio priekis, 0-baranka.

      Asociacijos gali būti bet kokios, svarbu, kad jums būtų aišku, koks konkretus skaičius jūsų smegenyse asocijuojasi su konkrečiu daiktu.

      Taigi, prie besmegenio vidury žiemos, nei iš šio nei iš to, prišliaužė gyvatė. Tai pamatė dama su skrybėle ir iš baimės ėmė mojuoti rankomis ir kelti oro bangas, tada atbėgo storas vyras, kuris ką tik norėjo pasikarti. Vyras pamatė, kad gyvatė dantyse buvo sraigė, o ant jos akių – akiniai. Iš burnos gyvatė išpūtė balioną ir staiga sėdo ant dviračio ir nuvažiavo, po priekiniu ratu sutraiškydama baranką.

      Istorija atrodo visiškai absurdiška, tačiau svarbu ne tai. Atsiminimui svarbu, kad jūs galėtumėte tai įsivaizduoti ir tai būtų šiek tiek neįprasta, juokinga, keista, sukeltų jūsų emocijas. Tokių istorijų jūs galite sukurti šimtus, ir jūsų smegenys prisimins jas visas, lygiai taip pat kaip prisimenate kada nors prieš daugelį metų matytą filmą. Tokiu būdu atminties galimybės padidėja daugybę kartų.

      Veidai

      Turbūt dažnai tenka pagalvoti: „Kur aš jį mačiau“, ar ne? Veidams galioja ta pati asociacijos taisyklė, tačiau geriausia prisiminti ne tik veidą, bet ir žmogaus vardą. Jei vardo nežinote, suteikite jam vardą patys.

      Tam, kad įsidėmėtumėte veidą, jums reikia išskirti vieną ar du jo bruožus ir susieti juos su istorija. Tarkime, visi žinome, kaip atrodo Albertas Einšteinas. Buvo padaryti tyrimai, kad įsivaizduodami mokslininką, žmonės įsivaizduoja tokį žmogų, kaip atrodė Albertas Einšteinas. Taigi, įsivaizduokime naują pažįstamą, turintį susivėlusius, pasišiaušusius plaukus. Asociaciją jau turime – Einšteinas. Žmogaus vardas yra Algis. Kuriame istoriją, kaip Einšteinas gauna algą – milijoną dolerių per mėnesį. Matote paveiksliuką? Taigi, kitą kartą sutikę tą žmogų, prisiminsite: a, tai Einšteinas, Algis.

      O žmogus neturi jokių išskirtinių bruožų? Jis visada turi kažką: plaukų spalvą, galbūt nešioja akinius, turi tam tikrą veido išraišką, galbūt išskirtines ausis, labai plonas ar storas lūpas, išsišovusius skuostikaulius. Visam tam galite sukurti savo asociaciją. Žmogus arba jo bruožas turi jums ką nors priminti, ką jūs gerai žinote: jūsų seną mokytoją, kaimyną, draugą ar bendradarbį, ar net gyvūną.

      Jei nežinote vardo, sukurkite istoriją, susietą su vieta, kur žmogų pamatėte. Tarkime, moteris jums primena jūsų pusseserę Marytę, apvalainą, geraširdišką moteriškę, o pamatėte ją per televizorių, rodė, kaip ji  kasa bulves. Taigi, įsivaizduokite savo Marytę, kuriai paskambina televizija ir paprašo, kad ji parodytų savo unikalų bulvių kasimo metodą, kurio visi labai nori išmokti. Matote savo pusseserės Marytės veidą sulaukus tokio skambučio? Tą veidą pamatysite ir vėl, kai reikės prisiminti tą moterį – kur aš ją mačiau?

          

      Vardai, pavardės

      Vardus ir pavardes, lygiai taip pat, kaip ir pavadinimus, lengva prisiminti, jei susikuriate jiems asociaciją ir skaidote juos dalimis. Tarkime, 30 metų vyras, vardu Jonas. Jo veidas jums primena jūsų buvusio klasioko bruožus. Jei neprimena konkretaus žmogaus, pažiūrėkite detaliau: gal jo žili plaukai primena sidabrą arba jo nosis primena kažkieno nosį? Suradę asociaciją su gerai sau pažįstamu žmogumi arba jo bruožu, pagalvokite, kaip galite prie šio vaizdo prijungti jo pavardę. Tarkime, žmogus primena klasioką, kuris buvo labai tylus. Naujo žmogaus vardas ir pavardė yra Kristupas Kanalauskas. Įsivaizduokite savo klasioką besimeldžiantį Kristui (Kristupas), šalia kanalo, kuriame jis ką tik pametė žmonos auskarą (Kanalauskas).   

      Pavadinimai

      Prisiminti neįprastus pavadinimus yra ypač paprasta. Principas tas pats: padalinkite juos dalimis ir sukurkite asociacijų istoriją. Tarkime, neseniai išgirdau apie naują knygą, jos autorė Miler (tiek man reikėjo prisiminti), knygos pavadinimas „Esminis pasirinkimas“. Miler įsivaizdavau kaip mielas žmogus, ne ji rašo apie santykius, o santykiai yra esmė – „esminis“, pasirinkimas įsivaizdavau ją, mielą žmogų, sėdinčią prie stalo ir pasirenkančią apie ką rašyti - apie esmę.

          

      Pamesti daiktai

      Prisiminimas kur palikote daiktus, yra šiek tiek kitoks, tačiau tai yra taip pat darbas su savo pasąmone. Ieškant pamestų daiktų jums reikės prisiminti visus savo veiksmus po to, kai paskutinį kartą matėte ar naudojote tą daiktą. Kur ėjote, ką paėmėte, ką darėte. Tarsi atsukti savo gyvenimo juostelę atgal ir paskui vėl sukti ją į priekį, iki šios akimirkos. Kažkurioje vietoje, kur jūs buvote tarp tos akimirkos, kai matėte daiktą ir dabar, kai esate jį pametę, yra jūsų daiktas. Jūsų pasąmonė žino, kur jis yra, jums tik reikia tą informaciją ištraukti į paviršių, į sąmonę. Todėl labai naudinga ramiai atsisėsti ir prisiminti kiekvieną savo veiksmą.

      Tačiau jei padėjote daiktą ir norite vėliau prisiminti, kur jis yra, vėlgi – kurkite asociaciją ir istoriją. Tarkime, tai yra raktas nuo sandėliuko, kuriame padėtos bulvės. Raktą jūs pasidėjote į antrą stalčių nuo viršaus virtuvės spintelėje. Įsivaizduokite, kad rakto formos bulvė atgyja ir nuo virtuvės grindų lipa į viršų, kur pakeliui sulūžta per pusę (antras stalčius). Beveik 100 procentų, kad atsiminę šią istoriją prisiminsite, kur padėjote raktą. 

      Skaityti komentarus