°C
      2024 05 02 Ketvirtadienis

      Begalinis pasitikėjimas savimi – tipinio psichopato bruožas

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      Autorius: Tautvilė Merkevičiūtė
      2019-06-19 21:00:00

      Savo kasdienybėje sutinkame begalę žmonių, vieni patinka daugiau, kiti – mažiau, tačiau jeigu savo kelyje esate sutikęs psichopatą, tikriausiai sutiksite kad su tokiu žmogumi bus tikrai sunku rasti bendrą kalbą ir tuo labiau – sulaukti iš jo užjautimą, ar tikrą bei nuoširdų patarimą. Nors klinikinę psichopatiją turinčių asmenų kiekis svyruoja tarp 1-3%, tačiau asmenų, turinčių psichopatinių bruožų (subklininkinių atvejų) kiekis vidutiniškai svyruoja apie 10%. Tai reiškia, jog yra didelė tikimybė, kad su tokiu asmeniu susidursite gana artimoje aplinkoje – šeimoje, draugų ir pažįstamų tarpe, o galbūt ir darbo aplinkoje. 

      Pagrindiniai psichopato bruožai

      Visi į psichopatiją linkę asmenys pasižymi itin stipriu pasitikėjimu savimi ir empatijos nebuvimu. Patys į viską reaguodami šaltakraujiškai, jie nesuvokia kitų žmonių jausmų ir dažnu atveju visiškai neturi sąžinės. Tokie žmonės – egocentriškos asmenybės, manančios, kad viską daro geriau, dažnai gyvenančios „parazituojančiu“ būdu – tai yra kitų žmonių sąskaita.

      Remiantis knyga „Beveik psichopatas“ (Almost a Psychopath), teigiama, jog: „Psichopatija yra psichologinė būsena, kurioje asmuo rodo didelį empatijos kitų jausmams trūkumą, norą užsiimti amoraliu ir antisocialiniu elgesiu trumpalaikiams laimėjimams pasiekti ir kraštutiniu egocentrizmu.“ Susitelkę į savo tikslą tokie asmenys visiškai praranda orientaciją ir nepaiso jokių moralumo ribų bei normų ir visiškai praranda savo „vidinius stabdžius“. Siekdami savo naudos ir tikslo jie gali taip „įsivažiuoti“, jog lyginant su automobiliu, galime įsivaizduoti, kaip šis lekia visomis eismo juostomis, nepaiso kelio ženklų, pakeliui gali partrenkti porą žmonių ir per juos tiesiog pervažiuoti, taip pat dar „nukerta“ kelio ženklus, kurie jam nebuvo patogūs, arba važiuoja pėsčiųjų taku, jei tik nori aplenkti priekyje stovinčias mašinas. Svarbiausia – jis juda link savo tikslo visu greičiu, o aplinkybės – visiškai jo nedomina.

      Psichopatai darbinėje aplinkoje

      Gana keista yra tai, jog psichopatai geba puikiai siekti karjeros ir pasiekti gana neblogų rezultatų. Šie žmonės, nors ir egocentriški bei bejausmiai, tačiau turi puikų gebėjimą save pateikti teigiamai ir puikiai maskuoti savo dažnai su morale prasilenkiančius veiksmus bei sprendimus. Tokie žmonės geba būti puikiais teisininkais, užsiimti menine veikla, būti akademikais, samdomais darbuotojais ar net vadovais ar siekti karjeros kitose srityse. To pasiekia būdami profesionaliais manipuliatoriais – daro pačius bjauriausius dalykus, bet ne savo rankomis, jie naktimis gali kurpti įvairias strategijas ir intrigas, siekdami įgauti ir išlaikyti visiška kontrolę. Kadangi jie puikiai moka prisiderinti ir manipuliuoti, todėl jiems nėra problema užsidėti rūpestingumo kaukę vien tam, kad galėtų įsiveržti į kito asmens asmeninę erdvę, kad vėliau tuo galėtų pasinaudoti prieš tą patį žmogų, savo asmeniniam tikslui ar ambicijoms patenkinti, nesvarbu, jos teks pasinaudoti dezinformacija ar apsimestiniu rūpesčiu. Puikus pavyzdys – politinio trilerio House of Cards pagrindinis veikėjas Frankas Andervudas. Nors panašių veikėjų galime sutikti greičiausiai ir savo artimoje aplinkoje, arba išgirsti iš draugų, kurie su tuo susiduria.

      Ar įsitikinote, kad tai psichopatas?

      Dažnu atveju, paskaitę apie vieną ar kitą diagnozę, o šiuo atveju, apie – psichopatiją, nepulkite kaltinti ir diagnozuoti žmonių šiuo sutrikimu vien todėl, kad jis jums nepatinka. Kita visuomenėje populiari klaida, tarp mėgėjiškai ir savarankiškai besidominčių psichologija – psichopatų ir psichotiškų žmonių suvienodinimas ir koreliacija. Svarbu žinoti, jog psichotiškas reiškia, jog asmuo mato aliuzijas, gali regėti nebūtus dalykus, pvz. – elfus, o psichopatai su tuo neturi nieko bendro, nes pasaulį mato realiai ir visiškai aiškiai, bet pasižymi antisocialiu ir amoraliu elgesiu. Nėra instrukcijų, kaip bendrauti su tokiais žmonėmis, nes kiekvienas iš jų – unikalus, vienintelis patarimas, kurį dažiausiai pataria psichologai  - neprisijungti prie jų žaidimų ir intrigų, nes tai tik paskatins psichopatą paspausti daugiau „gazo“ ir tiesiog nenusileisti iki tokio lygio, pasipriešinant pagundai su psichopatu įsivelti į platesnes diskusijas, siekiant parodyti savo poziciją. 

      Skaityti komentarus