°C
      2024 11 05 Antradienis

      Koks turėtų būti sveikatai naudingas Naujųjų metų stalas?

      Nuotrauka: Pixabay.com nuotr.

      2022-12-30 12:00:00

      Šiomis dienomis ruošiamės Naujiesiems metams ir kuriame planus šventės išvakarėse. Šią ypatingą dieną, kai susirenkame kartu su šeima, artimaisiais ir draugais, tampa ypač svarbu paruošti subalansuotų skonių stalą. Taigi, koks turėtų būti Naujųjų metų stalas? Kaip paruošti sveiką šventinę vakarienę?

      Jei ruošiatės į Naujųjų metų išvakarių vakarėlį, dieną geriausia pradėti lengvais pusryčiais, nes vakare bus daug įvairovės, sako turkų dietologė Özden Örkcü: „Be to, likus kelioms dienoms iki šventės pašalinus iš dietos kaloringą maistą, pajusite palengvėjimą. Galite pradėti nuo lengvų pusryčių, kuriuos sudaro pienas ir avižiniai dribsniai arba dribsniai be cukraus. Kitas variantas – sūris, viso grūdo duona, pomidorai ir agurkai. Kadangi kalakutiena yra liesa mėsa, joje mažai cholesterolio, ji lengviau virškinama. Daug vitamino B3 ir B6, cinko ir seleno. Gerai pasirinksite, jei gaminsite virtas sezonines daržoves, tokias kaip raudonieji kopūstai, morkos, Briuselio kopūstai, žiediniai kopūstai."

      Be kitų dalykų, į kuriuos reikia atsižvelgti, Özden Örkcü atkreipia dėmesį į didelį užkandžių kalorijų kiekį: „Užkandžiai paprastai yra šalti, tokie kaip saliamis ir šoninė, vėžiagyviai ir vėžiagyviai, ypač krevetės, kalmarai ar kiti užkandžiai su majonezu. Visi jie yra labai kaloringi. Vietoj to gali paimti sūrio. Galima pasivaišinti melionu, vyšniniais pomidoriukais, rūkyta kalakutiena ar rūkyta lašiša. Sūrį galite papuošti įvairiais prieskoniais, aromatinėmis žolelėmis, patiekti ant iešmelių, jį galite tepti ant nesmulkintų grūdų krekerių. Į grybus galima užberti sūrio. Patiekalai su alyvuogių aliejumi, taip pat, pavyzdžiui, cukinijų ir baklažanų mišinys su jogurtu, taip pat yra lengvi užkandžiai. Neturėtume pamiršti ir salotų, kurios yra neatsiejama Naujųjų metų stalo dalis. Galite virti keletą skirtingų salotų. Naudojant granatą sezoniniam patiekalui papuošti salotų lapais, suteiksite jam spalvos ir skonio. Vietoj sunkių desertų, pagamintų iš šerbeto, pirmenybę galima teikti lengviems pieno ar vaisių desertams, kurie per daug nevargina skrandžio. Moliūgų desertas - vienas iš lengviausiai pagaminamų, tačiau puikiai tinka žiemai. Be moliūgų deserto, taip pat turėtumėte pasirinkti lengvus vaisinius variantus, pvz., svarainius ir kriaušes. Tai puiki galimybė su kuo nors pasidalyti savo desertu."

      Dietologės teigimu, didžiausia alkoholio vartojimo problema – dehidratacija: „Prieš valgį, valgio metu ir vėliau vakare laikykite rankoje stiklinę vandens. Gerkite daug vandens. Atsižvelgiant į tai, kad Naujųjų metų išvakarėse prie stalo sėdėsite iki vėlumos ir nuolatos užkandžiausite, reikia gerti daugiau vandens. Jei norite riešutų, pirmenybę teikite lazdyno ir graikiniams riešutams, kuriuose yra vitamino E ir omega-3. Dėl didelio riebumo kų kiekis neturėtų viršyti vienos saujos. Valgyti reikėtų likus dviem valandoms iki ėjimo į lovą."

      Dietologė pabrėžia, kad sergantieji lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip cukrinis diabetas, širdies, inkstų ir kepenų ligos, ir tie, kuriems taikoma dietinė terapija, būtinai turėtų laikytis dietos ir įtraukti norimus maisto produktus į racioną tik pasikonsultavę su mitybos specialistu.

      Nesveika mityba ir nesaikingas gėrimas Naujųjų metų išvakarėse gali sukelti problemų, tokių kaip kraujavimas iš skrandžio, alkoholinė koma, padidėjęs cukraus kiekis kraujyje ir aukštas kraujospūdis, įspėja Özden Örkcü: „Kelias į sveikus Naujuosius metus ir gerą metų pradžią – subalansuota ir saikinga Naujųjų metų sutikimo mityba. Jei suvartojama per daug maisto, kitą dieną, norint išvengti antsvorio, galima padidinti fizinį krūvį. Valgykite nekaloringą maistą, kuriame gausu daržovių ir vaisių, subalansuokite prieš dieną gautą kalorijų perteklių.“

      Özden Örkcü taip pat pateikė šias rekomendacijas:

      – Pirmą dieną po Naujųjų metų, norėdami iškrauti skrandį, rinkitės lengvą, gerai virškinamą maistą.

      - Ryte paruoškite lengvus pusryčius iš jogurto, vaisių ir musliukų, naudodami daug žalumynų.

      - Per pietus valgykite sriubą ar lengvą sumuštinį, nepraleisdami valgių.

      - Venkite riebaus, kepto, angliavandenių turinčio maisto, pavyzdžiui, ryžių, makaronų, kepinių. Vietoj to, daržovių sriuba ir salotos, gaminamos namuose su sezoninėmis daržovėmis, yra geras pasirinkimas.

      – Užkandžių metu valgykite vaisius, kuriuose gausu vitamino C, pavyzdžiui, kivius, apelsinus, mandarinus.

      – Siekiant išvengti virškinimo sutrikimų ir pilvo pūtimo, maistą reikia valgyti lėtai ir kruopščiai sukramtyti. Šis metodas taip pat leis mums greitai pajusti sotumą ir valgyti mažiau.

      - Stenkitės išgerti bent tris litrus vandens per dieną.

      Šaltinis

      Skaityti komentarus