Vasario mėnesį Lietuvoje vedėte seminarą apie virškinimo sistemą, sakėte: „Mes esame tai, ką sugebame suvirškinti“. Ar galite plačiau pakomentuoti šią mintį?
Yra kitas pasakymas – „Mes esame tai, ką valgome“, tad šiek tiek perfrazavau ir pakeičiau šią mintį. Labai daug turiu pacientų, kurie valgo tikrai gerą maistą, bet jie vis tiek skundžiasi įvairiais sveikatos sutrikimais dėl to, jog yra didžiulis disbalansas jų virškinimo sistemoje. Atsiminkime vieną dalyką, - jeigu mes gerai nesuvirškinsime maisto, iš jo negausime maistinių medžiagų, tuomet nukentės visos kitos mūsų sistemos.
Kai mes sutvarkome virškinimo sistemos darbą, tuomet labai dažnai pastebime, jog ir galvos skausmas dingsta, ir oda susitvarko, ir sąnarių skausmo nelieka....Be to, reikėtų žinoti, jog tarp virškinimo sistemos ir smegenų yra labai didelis ryšys – klajoklinis nervas eina iš smegenų į virškinimo sistemą. Tai jei mes turime kažkokius uždegiminius procesus virškinimo sistemoje, tai gali labai neigiamai paveikti mūsų smegenų darbą, gali varginti įvairūs nuotaikos svyravimai, nemiga ar net lemti depresijos išsivystymą.
Atėjo Šv. Velykos. Norisi Jūsų paklausti, kaip išvengti persivalgymo per Velykas ir ką daryti, jei nemalonių persivalgymo simptomų, tokių kaip rėmuo, pilvo pūtimas visgi nepavyko išvengti? Ar griebtis vaistų ar visgi yra natūralių, paprastų priemonių, kurios gali pašalinti šiuos nemalonius simptomus?
Pirmiausiai žmonėms norėčiau duoti labai praktišką patarimą – neužsigerinėkite maisto. Tam, kad turėtume pakankamai virškinimo fermentų, skrandžio sulčių. Kaip ten bebūtų, mes vis tiek valgysime per Velykas tikriausiai daugiau nei įprastai, tad bent jau leiskime mūsų virškinimo sistemai veikti kuo efektyviau.
Antra, siūlyčiau neužkandžiauti Velykų metu. Įsidėkite į lėkštę kiek norisi ir nueikite nuo stalo tuomet, kai jau esate apie 90 proc. sotūs. Iš įvairių mitybos specialistų labai dažnai girdžiu vieną patarimą - nueik nuo stalo dar truputį alkanas – blogai, nes nuėjus nuo stalo alkanam labai dažnai vėliau norėsis užkandžiauti.
Jei visgi persivalgymo Velykų metu nepavyko išvengti, tuomet siūlyčiau nusipirkti imbiero ir citrinos – pasidaryti iš jų šiltą arbatą, kuri yra labai gera virškinimui, jei skrandis prastai dirba.
Taip pat virškinimui gerinti galima naudoti obuolių sidro actą. Jei žmogus namuose turi natūralaus, nepasterizuoto obuolių acto, labai siūlyčiau tik pradėjus valgyti išgerti pusę valgomo šaukšto tokio acto praskiesto su šiek tiek vandens. Tai reiškia, kad viskas, ką mes suvalgysime, bus truputėlį geriau suvirškinama.
Dar siūlyčiau stebėti save, kaip valgote. Savo seminaro metu aš kalbėjau apie kramtymą – mes juk dažnai net nekramtome, o skrandis juk dantukų neturi, tad gerai sukramtykime maistą tam, kad skrandžio sultys galėtų lengvai atlikti savo darbą.
Dar vienas patarimas norintiems išvengti persivalgymo per Velykas – keletą dienų prieš šią šventę papasninkauti. Prieš Velykas yra Gavėnia, pasninko laikotarpis, tačiau šiais laikais retas kuris jo laikosi... O veltui, nes pasninkas labai geras dalykas: jis moko mus valgyti mažiau.
O ką manote apie įvairias vaistažoles, pavyzdžiui, vaistines ramunėles ar vaistinę melisą, kaip vaistus nuo virškinimo sutrikimų?
Aš net labiau rekomenduočiau pankolį – jį galima kramtyti, jis padeda nuo pilvo pūtimo, geriau yra nei melisos ar ramunėlės.
Kitas labai geras dalykas – kiaulpienių arba pelyno arbata. Visas, kas kartu, yra labai, labai gerai virškinimui.
O ar šios arbatos neturi šalutinio poveikio?
Žinoma, kad turi. Nėščioms ir maitinančioms moterims reikėtų būti labai atsargioms su vaistažolėms, taip pat žmonėms, kurie vartoja vaistus. Pastaraisiais metais žmonės labai dažnai yra patys linkę nuspręsti, ką ir kaip vartoti, tačiau galima greitai „nusigydyti“, nes tai, kas tinka vienam žmogui, gali visiškai netikti kitam.
Kaip atrodys Jūsų Šv. Velykų stalas? Ar bus valgomi kiaušiniai su majonezu ar visgi majonezą pakeisite kažkuo kitu?
Liūdnas mano stalas bus, nes netoleruoju kiaušinių. Dar nesugalvojau, ką valgysiu per šias Velykas. Tikriausiai ruošiu silkę su morkomis ir grybais, troškinsiu mėsą...O apie majonezą – jei jis naudojamas retkarčiais, tai nieko tokio, tačiau jį puikiai galima pakeisti į krienus. Krienai juk puikiai tinka ant kiaušinio, o tuo pačiu jie yra gerai virškinimui. Atsiminkime, jog majonezas – tai hidrogenizuotas riebalas, kurio reikėtų vengti mūsų mityboje.
Ačiū už pokalbį.
Tautvilę Šliažaitę galite sekti socialiniame tinkle „Facebook“:
https://www.facebook.com/ManaPractice/
Sužinoti daugiau apie jos vykdomą veiklą: http://manapractice.com
Skaityti komentarus