°C
      2024 04 19 Penktadienis

      Didžiausias kada nors atliktas tyrimas patvirtina: mobiliojo ryšio bokštų spinduliuotė gali sukelti vėžį

      Nuotrauka: collective-evolution nuotr.

      2018-12-30 09:00:00

      Mokslininkai paprašė Pasaulio sveikatos organizacijos tarptautinės vėžio tyrimų agentūros iš naujo įvertinti mobiliųjų telefonų kancerogeniškumą po to, kai „Ramazzi“ institutas (RI) bei JAV vyriausybės tyrimai pranešė, jog vis kartojasi tie patys, neįprasti vėžiniai susirgimai.

      Tyrėjai kartu su garsiojo „Ramazzi“ instituto  mokslininkais pranešė, kad didelės apimties, visą laboratorijos gyvūnų gyvenimą trukusio tyrimo metu buvo nustatyta, jog  veikiami  mobiliojo ryšio bokšto skleidžiama radiacija, jie susirgo vėžiu. Kitas, 25 mln. JAV dolerių kainavęs JAV nacionalinės toksikologijos programos (NTP) tyrimas, kuriame žiurkės buvo veikiamos kur kas didesniu mobiliųjų telefonų radiacijos kiekiu, taip pat nustatė neįprasto širdies vėžio, vadinamo švanoma, susirgimus. Be to, RI tyrimas nustatė piktybinių smegenų navikų moteriškos lyties žiurkėse  bei priešvėžinių būklių, įskaitant Švano ląstelių hiperplazijos,  pagausėjimą abiejų lyčių žiurkėse.

      „Mūsų rezultatai su žiurkėmis, kai jos yra veikiamos aplinkoje aptinkamu radiacijos kiekiu, sutampa su JAV NTP tyrimu  ir sustiprina gautų rezultatų patikimumą. Kartu šie tyrimai suteikia pakankamai įrodymų, leidžiančių kreiptis į tarptautinę vėžio tyrimų agentūrą ir prašyti iš naujo įvertinti ir klasifikuoti jų išvadas dėl mobiliojo ryšio bokšto skleidžiamos spinduliuotės kancerogeniškumo žmogui“,- sakė Fiorella Belpoggi, mokslų daktaras, tyrimo autorius ir RI tyrimų direktorius.

      „Ramazzini“ tyrimo metu 2448 Sprague-Dawley žiurkės nuo gimimo iki mirties, maždaug 19 valandų per dieną buvo veikiamos aplinkoje aptinkamos mobiliojo ryšio bokšto skleidžiamu radiacijos kiekiu (1.8 GHz GSM radijo dažnio spinduliuotė (RFR) susidedanti iš  5, 25 ir 50 V/m). RI tyrime naudojo bazinės stoties skleidžiamą radiacijos kiekį kaip, pavyzdžiui, mobiliojo ryšio bokštų antenos. Spinduliuotė buvo kur kas mažesnė negu NTP tyrime, kur buvo naudojama mobiliųjų telefonų skleidžiama radiacija.

      „Spinduliuotės kiekiai, naudoti „Ramazzi“ tyrime buvo mažesni nei JAV FCC leistinas kiekis. Kitaip tariant, žmogus teisiškai gali būti veikiamas tokiu kiekiu radiacijos. Ir visgi vėžys išsivystė gyvūnų organizmuose, nors jie buvo veikiami leistinu spinduliuotės kiekiu. „Ramazzi“ rezultatai sutampa su NTP tyrimo rezultatais, o tai rodo, kad tyrimas yra patikimas“,- paaiškino Ronald Melnick, mokslų daktaras, buvęs vyresnysis NIH toksikologas, kuris suplanavo NTP tyrimą, šiuo metu dirba vyresniuoju mokslo patarėju „Environmental Health Trust“ (EHT). „Valdžia turėtų sugriežtinti spinduliuotės normas tam, kad apsaugotų visuomenę nuo šios žalingos, ne terminės spinduliuotės.“

      „Šis svarbus tyrimas, kurį atliko viena iš labiausiai pripažintų institucijų, suteikia neįkainojamą naudą techninei literatūrai ir išreiškia svarius argumentus, kurie skatina abejoti elektromagnetinės radiacijos, sklindančios iš bazinės stoties ar mobiliojo ryšio bokšto poveikiu žmogui“,- pareiškė „Environmental Research“ vyriausiasis redaktorius Jose Domingo, mokslų daktaras, toksikologijos profesorius Reus medicinos universitete, Katalonijoje, Ispanijoje.

      „Sujungti JAV NTP rezultatai su „Ramazzini“ tyrimo rezultatais, sustiprina mūsų komandos bei kitų mokslininkų atliktų tyrimų su žmonėmis rezultatus, kad radijo dažninė radiacija sukelia akustinę neuromą (vestibuliarinę švanomą) bei gliomas, ir turėtų būti klasifikuojama kaip kancerogeniškas žmonėms“,- sakė Lennart Hardell, mokslų daktaras, psichoepidemiologas, kuris tyrinėjo aplinkos veiksnius, sukeliančius vėžį, įskaitant herbicidus, pesticidus bei telefonų radijo dažninę radiaciją.

      „Įrodymų, jog bevielis ryšys yra kancerogeniškas, padaugėjo ir jie daugiau negali būti ignoruojami“,- sakė Toronto universiteto, visuomenės sveikatos padalinio profesorius Emeritus Anthony B. Miller, Kanados ir JK „Royal Colleges of Physicians“ narys, EHT vyresnysis medicinos patarėjas bei ilgametis Pasaulio sveikatos organizacijos patarėjas.

      „Šis tyrimas kelia abejones, ar gyvenant šalia mobiliojo ryšio bokšto, tai nekenks sveikatai. Vyriausybė turėtų imtis veiksmų ir sumažinti sklindančią radiaciją iš tokių bokštų. Mobiliojo ryšio bokštai neturėtų stovėti šalia mokyklų, ligoninių ar žmonių namų. Visuomenės sveikatos agentūros turėtų šviesti visuomenę, kaip sumažinti visų bevielių įrenginių poveikį – nepriklausomai nuo to, ar spinduliuotė sklinda iš mobiliojo ryšio bokšto, telefono, ar bevielio interneto mokyklose“,- pareiškė David O. Carpenter, buvęs Albany universiteto, visuomenės sveikatos fakulteto dekanas. „Tai labai skubu, nes yra planuojama pastatyti mažus 5G mobiliojo ryšio bokštus kas 300 metrų kiekvienoje gatvėje visoje šalyje. Šių 5G „mažų bokštų“ antenos kels grėsmę kiekvienam gyvenančiam toje gatvėje ar vaikštančiajam. Padidėjusi ekspozicija padidins vėžio bei kitų ligų kaip, pavyzdžiui, elektros hiperjautrumo riziką.

      „Ramazzini“ instituto tyrėjai atliko beveik 500 vėžio biologinių tyrimų su daugiau kaip 200 medžiagų, o jų tyrimas yra ypatingas tuo, kad gyvūnai gyvena tol, kol miršta sava mirtimi, tam kad būtų aptinkami vėlai išsivystantys navikai. 80prc. žmonių navikai išsivysto, kai jie perkopia 60 metų ribą. Toks ilgas tyrimo metodas leido RI aptikti vėlai išsivystančius navikus dėl cheminių medžiagų poveikio, o jų tyrime aprašyti benzeno, ksileno, mancebo, formaldehido ir vinilo chlorido poveikiai.

      „Šis tyrimas kelia susirūpinimą“,- sakė Annie J. Sasco, išėjusi į pensiją „INSERM“ tyrimų direktorė bei buvusi tarptautinės vėžio tyrimų agentūros / Pasaulio sveikatos organizacijos padalinio vadovė, Prancūzija, teigė, kad „kai kurie rezultatai nėra statistiškai reikšmingi dėl reliatyviai mažo gyvūnų skaičiaus. Visgi, rezultatai neturėtų būti ignoruojami. Didesni tyrimai galėtų būti statistiškai reikšmingi, o bet koks statistiškai reikšmingas įvykis yra tik vieno aspekto  vertinimas tarp poveikio ir ligos. Biologiškai reikšmingi ir suderinami rezultatai tarp žmonių ir gyvūnų sustiprina įrodymus, kad spinduliuotė veikia kancerogeniškai. Faktas, kad abu eksperimentiniai tyrimai užfiksavo vienodus, retus navikus, kurie taip pat turi ryšį su klinikiniu vaizdu – stulbinama“

      „Tokie efekto rezultatai nėra netikėti“,- pareiškė Devra Davis, mokslų daktarė, „EHT“ prezidentas, prisimindamas „Jacobs universiteto“ bandymą su gyvūnais, išspausdintą 2015 metais, kuris taip pat rado, jog maži radijo dažninės spinduliuotės kiekiai skatina navikų augimą. „Šis tyrimas patvirtina vis augančius įrodymus ir suteikia progą vyriausybei priimti apsaugos įstatymą, kuris mažintų ekspoziciją visuomenėje ir skatintų privatų sektorių kurti technologijas be radiacijos.“

      2017 metų sausį tarptautinėje konferencijoje, kurią rėmė „Environmental Health Trust“ ir „Hebrajų universitetas“, Fiorella Belpoggi, mokslų daktarė, RI tyrimų direktorė, pristatė pranešimą, kuriame sakė, kad gyvūnai, esantys aplinkoje, kurioje aktyvi radijo dažninė spinduliuotė, atsiveda kur kas mažesnes vadas. F. „Ramazzini“ atradimas dėl mažesnės vados sutampa su NTP tyrimu, kuris taip pat užfiksavo mažesnes gyvūnų vadas tų, kurie buvo veikiami spinduliuotės. Tuo metu italų žurnalas „Corriere“ išleido straipsnį apie „Ramazzini“ tyrimą ir pacitavo F. Belpoggi: „turime imtis maksimalių atsargumo priemonių, norint apsaugoti vaikus ir nėščiąsias.“

      Pabrėždami, jog „šiuo metu egzistuojantys standartai neapsaugo vaikų, nėščiųjų, o elektroniniai prietaisai tampa kūdikių ir mažų vaikų žaislais“,- D. Davis, pridūrė „dviejų dešimčių metų senumo FCC limitai buv nustatyti tuomet, kai vidutiniškai skambutis trukdavo 6 minutes, o brangūs telefonai buvo naudojami mažumos. Šie svarbūs tyrimai parodo, kad gyvūnams gali išsivystyti tos pačios retos vėžių rūšys, kurios buvo pastebėtos keliuose žmonių epidemiologiniuose tyrimuose. Dėl to „Environmental Health Trust“ prisijungia prie visuomenės sveikatos ekspertų iš Kalifornijos, Konektikuto bei Marilando. Prie jų taip pat jungiasi ekspertai iš Prancūzijos, Belgijos ir Izraelio tam, kad galėtų kreiptis į valdžią ir privatų sektorių bei paskatintų juos organizuoti dideles švietėjiškas kampanijas, saugesnių įrenginių kūrimą. Tokios technologijos sukeltų techninės ir programinės įrangos perversmą: mažėtų radiacija, būtų įdiegiamos stebėjimo sistemos, kurios padėtų greičiau užfiksuoti problemas, rasti sprendimus ir vengti jų pasikartojimo.“

      „Daugiau kaip tuzinas šalių rekomenduoja sumažinti vaikų ekspoziciją spinduliuotei, o tokios šalys kaip Kinija, Italija, Indija ir Rusija turi griežtesnes mobiliojo ryšio bokštų reguliacijos įstatymus lyginant su Jungtinėmis Valstijomis. Tačiau šis tyrimas suteikia mokslinių įrodymų, kuriais vyriausybė gali pasinaudoti ir imtis dar griežtesnių priemonių“,-kalbėjo Theodora Scarato, „EHT“ vykdomasis direktorius. 


      Apie „Environmental Research“

      „Environmental Research“ skelbia originalius tyrimus apie nepageidaujamų aplinkos medžiagų poveikį žmonėms ir gyvūnams. Pagrindinis žurnalo tikslas – įvertinti chemikalų ir mikrobiologinės taršos poveikį žmogaus sveikatai. in vivo ir in vitro tyrimai stengiasi nusakyti aplinkos sukeltos ligos etiologiją ir didinti mechanizmų, kurių dėka medžiaga sukėlė ligą, supratimą. Globalinio atšilimo / klimato pasikeitimo lėmusių veiksnių studijos ir jų poveikis visuomenės sveikatai taip pat yra svarbūs.

      Apie „Environmental Health Trust“

      EHT yra mokslinis, virtualus idėjų rezervuaras, atliekantis pažangiausius tyrimus susijusius su aplinkos veiksnių rizika sveikatai. EHT moko individus, sveikatos profesionalus bei bendruomenes apie reikiamus įstatymų pasikeitimus, kurie sumažintų riziką. ETH išlaiko pastoviai atnaujinamą pasaulinės atsargumo politikos duomenų bazę: daugiau kaip tuzinas šalių rekomenduoja sumažinti bevielio ryšio ekspoziciją vaikų tarpe. 

      Skaityti komentarus