°C
   2020 07 05 Sekmadienis

   Įrodyta, jog meilė tiesiogiai veikia naujagimio smegenų dydį, o neatsakingas tėvų auklėjimas, ankstyvosios psichologinės traumos bei užgauliojimas stabdo jų vystymąsi

   Nuotrauka: Pixabay nuotr.

   2020-02-20 08:00:00

   Skamba neįtikėtinai, tačiau meilė vaikui gali tiesiogiai pasireikšti per jo smegenų dydį - mylimo, laimingo naujagimio smegenys sparčiau vystosi - yra didesnės, sveikesnės bei fiziškai stipresnės, nei atstumtų vaikų, kenčiančių nuo nepriežiūros ar prievartos, patiriančių psichologinių traumų. Tai įrodo, kad vaiko poreikis būti mylimam pasireiškia ne tik per psichologinę prizmę - gebėjimą tapti nepriklausoma ir savimi pasitikinčia asmenybe, tačiau ir fizinę - meilė skatina normalų vystymąsi.

   Tai svarbi informacija tėvams, ypač svarstantiems, ar naujagimiai turėtų būti itin prisirišę prie savo motinų, ar iškart auklėjami griežtai -  paliekami išsiverkti, jog išmoktų patys nusiraminti. Pasirodo, jog tai peržengia kūdikio savarankiškumo ir emocinio stabilumo galimybes - pastarasis auklėjimo būdas neabejotinai paliks žymę tolimesniame vaiko vystymesi. Tai gali padaryti didžiulę įtaką psichinei sveikatai, netgi gali nulemti, kokiu suaugusiu žmogumi jis taps, ar jam teks susidurti su psichologinėmis problemomis bei priklausomybėmis. 

   Smegenų skenavimas 

   Šiame paveikslėlyje vaizduojamos dviejų vaikų smegenys. Kairėje - normalų vystymąsi patyrusio vaiko smegenys - kūdikio, turėjusio mylintį, dėmesingą, nuolat besirūpinantį globėją, kuris reagavo į vaiko poreikius ir pozityviai su juo bendravo. Dešinėje matomos smegenys yra vaiko, kuris buvo atstumtas, užgauliojamas ir auginamas aplaidžiai. 

   Pasak mokslininkų, dešinysis vaikas išaugs į suaugusįjį, kuris yra mažiau protingas ir mažiau empatiškas. Taip pat, jis turės didesnį polinkį į priklausomybę nuo narkotikų. Labiau tikėtina, jog toks vaikas taps įsitraukęs į smurtinius nusikaltimus ar susidurs su psichinėmis bei kitomis sveikatos problemomis. 

   Pasak Kalifornijos universiteto psichiatrijos profesoriaus Allano Schore’o, pagrindinio neurologo, tiriančio, kokią įtaką vaiko vystymuisi daro globėjo suteikta meilė, normaliam kūdikio smegenų vystymuisi yra privaloma pozityvi motinos ir naujagimio sąveika - nuo to priklauso smegenyse susidarančios nervinės jungtys. 

   Kas yra svarbiausia? 

   Nuo trečiojo nėštumo semestro pradžios, iki antrųjų kūdikio gyvenimo metų, vaiko smegenys padidėja daugiau nei dvigubai, tačiau tik esant tinkamoms sąlygoms - jei naujagimis sulaukia tinkamo dėmesio, patiria meilę, rūpestį ir globėjų atsidavimą.  

   Pasak A. Schore, „Tam, kad žmogaus smegenys galėtų vystytis, joms reikalingas kontaktas su kitais žmonėmis. Nenaudojamos jungtys nutrūksta. Ląstelės, kurios įsijungia, susilieja kartu ir tokiu būdu nemiršta. Nėra taip, jog smegenys auga ir auga be sustojimo. Jose vyksta įvairūs persitvarkymai. Smegenų dezorganizacija yra smegenų persitvarkymo dalis. Tai yra milžiniška milijardų neuronų žūtis bei nervinių jungčių, vadinamų sinapsėmis, atjungimas. Šis etapas taip pat yra smegenų augimo dalis.“ 

   Kai kuriems žmonėms yra akivaizdu, kokia svarbi globėjų meilė yra pirmaisiais žmogaus gyvenimo metais. Tačiau yra daugybė žmonių,  kurie to nesupranta. Jie tiki, jog norint užauginti savarankišką, nepriklausomą vaiką, jie privalo mokėti susidoroti su visais sunkumais jau nuo pat pradžių. Deja, jie nesuvokia, kad kūdikiai dar neturi jokių priemonių tai padaryti patys. Jei jie verkia, net kai nėra alkani, kai neserga arba nesant reikalui keisti jų sauskelnių, jiems iš tikrųjų reikia meilės, rūpesčio ir dėmesio.

   Pasikartojantys ciklai 

   Tokie tėvai, kurių tėvai augino juos aplaidžiai, neturi pilnai išsivysčiusių smegenų ir taip pat apleidžia savuosius vaikus - jų pačių vaikų smegenys kenčia nuo tokios pat vystymosi stokos. 

   Kadangi manoma, jog tokia žala yra ilgalaikė, kai kurie gali būti įsitikinę, jog nebelieka vilties, nes šis ciklas nesąmoningai kartosis iš kartos į kartą. Tačiau turėdami šias žinias ir būdami sąmoningi galime praktikuoti ankstyvąją intervenciją. Tai apima tokius socialinius pokyčius, kaip, pavyzdžiui, motinų švietimas. Būtų idealu, jei moterys, kurios galimai turi polinkį apleisti ar užgaulioti savo vaikus, būtų mokamos, kaip reikia rūpintis naujagimiu. 

   Prieš maždaug 20 metų tokia ankstyvoji intervencija buvo išbandyta JAV.  Niujorke tokia programa gyvavo ilgiausiai. Ten atlikti tyrimai rodo, kad rizikos grupėms priklausiusiems vaikams, kurių motinos sulaukė pagalbos, sekėsi žymiai geriau, palyginti su pagalbos negavusiais vaikais. Statistika rodo, kad pagalbos sulaukę vaikai užaugę buvo areštuoti maždaug 50 procentų rečiau, 80 procentų sumažėjo apkaltinamųjų nuosprendžių ir žymiai rečiau buvo piktnaudžiaujama narkotikais.

   Saugokite savo vaikus 

   Reikia tikėtis, jog jau greitu metu ši informacija bus savaime suprantama kiekvienam žmogui ir visi vaikai augs apsupti meilės ir rūpesčio. Tačiau iki to laiko, svarbu šviesti aplinkinius ir rūpintis naująja karta.    

   Skaityti komentarus

   Patricia Conor 2020 08 05 02:22

   MANO ISTORIJA Čia yra tikra ir tikra. Aš esu čia, kad paliudyčiau apie didįjį vyrą, kuris atvedė pas mane vyrą, kai jis išsiskyrė su manimi dėl kitos moters, kurią jis sutiko jo darbo vietoje. Aš bandžiau gauti pagalbos iš daugelio vietų ir šaltinių, kad sugrąžinčiau savo vyrą, tačiau niekas neveikė, bet kai susisiekiau su gydytoju Ilekhojie, jis vėl privertė nusišypsoti, grąžindamas mane savo vyrui su savo ypatingomis galiomis .. Jei jūs patiriate kokių nors problemų savo santuoką, santykius ir turite kokių nors panašių problemų, susisiekite su šiuo puikiu vyru dabar. Jis tavęs nenuvils. Čia yra jo el. Paštas: [email protected] „WhatsApp“ +2348147400259

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai