°C
      2024 04 23 Antradienis

      Išaiškintas seniausio meteorito kraterio žemėje amžius!

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2020-01-24 08:00:00

      70 kilometrų pločio krateris vakarų Australijoje buvo oficialiai paskelbtas pačiu seniausiu kraterių žinomu istorijoje.

      Anot mokslininkų išleistos publikacijos Nature Communications žurnaleYarrabubba krateris išties ne pirmoje jaunystėje - jis buvo išmuštas prieš 2.2 milijardo metų, +- penki milijonai metų šen ar ten.

      Judančios tektoninės plokštės bei erozija per milijardus metų ištrina beveik visus įkalčius, todėl mokslininkai neturi daug duomenų apie tai, kaip galėtų atrodyti tokio senumo krateriai ir kaip senoviniai meteoritai galėjo paveikti mūsų žemės reljefą, atmosferą ir gyvybę. 

      Ne per seniausiai, mokslininkai kitose vakarų Australijos vietose rado meteoritų liekanų, kurių amžius siekia 2.4 milijardo metų, bet, deja, šių meteoritų paliktų kraterių rasti nepavyko. 

      Yarrabubba krateris yra ant vienos iš seniausių žemės plutos dalių, vadinamos Yilgarn kratonu (stabili žemės plutos dalis) ir pagal naujausius duomenis, šis krateris, prieš tai seniausiu laikytą kraterį Vredefort, aplenkė 200-tais milijonų metų.

      Remiantis ankstesniais uolienų tyrimais, mokslininkai manė, jog Yarrabubba kraterio amžius yra tarp 2.6 ir 1.2 milijardų metų. Naujajame tyrime, mokslininkai nustatė žymiai tikslesnį kraterio amžių, analizuodami mikrostruktūras rastas kristalizavusio akmens likučiuose, kurios susidarė meteoritui trenkusis į žemę.

      Pas kraterio amžius nėra vienintelė naujiena, džiuginanti mokslininkus. Anot T. Erickson, geologo dirbančio NASA kosminių medžiagų tyrimų skyriuje, tuo metu, kai meteoritas trenkėsi į žemę, mūsų duomenimis, baiginėjosi ilgą laiką besitęsęs ledynmetis. Remiantis skaičiavimais, toks meteorito smūgis  žemė į atmosferą galėjo paleisti per 200 trilijonų kilogramų vandens garų į žemės atmosferą, kas galėjo ženkliai sušildyti planetą ir ištirpdyti ją apėmusį ledynmetį.


      Skaityti komentarus