°C
      2024 03 28 Ketvirtadienis

      Kinai sukūrė „dirbtinę saulę“ – bus 6 kartus karštesnė už tikrą ir generuos neribotą energiją

      Nuotrauka: Pixabay

      Autorius: Tautvilė Merkevičiūtė
      2020-04-03 08:00:00

      Kinija ketina iki šių metų pabaigos pabaigti kurti „dirbtinę saulę“, praneša vietos žiniasklaida. Neįtikėtina struktūra bus pajėgi pasiekti 100 milijonų laipsnių Celsijaus, o tai yra šešis kartus karščiau nei mūsų Saulės centras.

      Mokslininkai tikisi, kad „dirbtinė saulė“ padės panaudoti branduolių sintezės jėgą. Branduolio sintezė yra procesas, kai du lengvieji branduoliai (atomo dalys) yra naudojami kuriant vieną „sunkų“ branduolį. Ši „branduolinė reakcija“ išskiria didžiulius energijos kiekius.

      Tai priartintų žmoniją prie neribotos švarios energijos kūrimo, imituojant reakcijas, natūraliai vykstančias Saulės viduje. Pasitelkdami branduolių sintezės metu pagamintą energiją, galėtume panaudoti beveik beribę švarią energiją. Atsižvelgiant į Žemės aplinkosaugines problemas, tai yra puikus mokslo atradimas.

      Apie „dirbtinę saulę“ Kinijos tyrėjai pirmą kartą paskelbė dar praėjusių metų lapkritį, tačiau projektas tik neseniai pasiekė svarbų etapą. Viso pasaulio tyrėjai dešimtmečius bandė pasiekti šį tikslą . Pagrindinė problema buvo rasti prieinamą būdą, kaip vienoje erdvėje laikyti karštosios plazmos vamzdynus ir išlaikyti ją pakankamai stabilią, kad įvyktų sintezė.

      Kinijos žiniasklaida praneša, kad ankstyvieji bandymai leido tyrėjams sukurti stulbinančiai aukštą temperatūrą. Šią savaitę mokslininkai paskelbė, kad eksperimentiniame pažengusiame superlaidžiame „Tokamak“ (EAST) reaktoriuje Hefei pagaliau buvo pasiekta daugiau kaip 100 milijonų laipsnių temperatūra, nustatant naują sintezės technologijos rekordą ir priartinant mus prie naujo energijos amžiaus.

      Derinti didžiulį energijos kiekį, išlaisvintą sulydant atomus, nėra lengva. Norint išmesti šias daleles kartu su pakankamai jėgos, reikia jas stipriai suspausti arba sutrenkti kartu su galingu gniužuliu. Giliai Saulės viduje vandenilis susilieja esant maždaug 15 milijonų laipsnių Celsijaus temperatūrai. Tai daroma pridėjus koncentruoto sunkio jėgą. Jei norime to pasiekti Žemėje, mums reikia daug karštesnės krosnies. Tai yra, beveik septynis kartus karščiau nei Saulės vidus. Ir tada tą karštą vandenilio darinį turime laikyti pakankamai ilgai, kad jis būtų naudingas energijai gaminti.  

      Tai yra didelis projektas, kuriame dalyvauja mokslininkai iš 35 šalių, visų tikslas yra vienodas – nauja ir švari energija. Kadangi projektas turėtų būti užbaigtas per šiuos 2020 metus, panašu, kad galėsime pradėti stebėti ir jo veikimą bei pirmus realius rezultatus. 

      Skaityti komentarus

      Zlobnas 2020 05 04 10:23

      E, jus nori daktaro oktopuso? Nes butent taip gaunat daktarą oktopusą

      0
      0
      Atsakyti

      Komentuoti gali tik registruoti vartotojai