°C
      2024 04 18 Ketvirtadienis

      Mokslininkai aptiko senėjimo geną

      Nuotrauka: REUTERS, Tingshu Wang

      2021-01-29 19:00:00

      Kinijos mokslininkams pavyko aptikti esminį geną, atsakingą už organizmo senėjimą. Buvo atliktas didžiulis darbas: ištirta daugiau nei 20 tūkst. genų. Manoma, kad terapija naujuoju genu padės prailginti gyvenimo trukmę.

      Šis „stebuklingasis“ genas – KAT7, kurio deaktyvavimas gali sulėtinti senėjimą, teigia dienraštis „Keczi žibao“.

      Tyrimų metu nustatyta, kad 81 proc. pelių, kurioms buvo deaktyvuotas minėtas genas, gyveno daugiau kaip 130 savaičių (apie 80 žmogaus metų). Tik 27 proc., pelių, kurioms KAT7 genas nebuvo deaktyvuotas, išgyveno iki 130 savaičių.

      Ar įmanoma visiškai sustabdyti organizmo senėjimą? Sausio 7 d. žurnale „Science Translational Medicine“ Kinijos mokslų akademijos ir Pekino universiteto mokslininkų komanda publikavo šešerių metų tyrimą. Redaguodami genomą, jie aptiko esminį geną, atsakingą už senėjimą (KAT7).

      Dar 2015 m. Kinijos mokslininkai CRISPR „genetinių žirklių“ technologijos dėka sudarė žmogaus genome esančių vienas šalia kito per 20 tūkst. genų žemėlapį. Iš šio kiekio genų buvo „iškirptas“ minėtas senėjimo genas. Kol pavyko rasti reikiamą geną, buvo išaugintos dešimtys milijonų ląstelių, ištirta daugiau kaip šimtas naujų genų, veikiančių žmogaus ląstelių senėjimai.

      Pelių gyvenimo trukmė, deaktyvavus KAT7 geną, pailgėjo daugiau kaip 20 proc. Nustatyta, kad šio geno deaktyvacija sulėtina žmogaus kepenų senėjimą bei sumažina uždegiminius procesus, padeda gydyti leukemiją.

      Toliau tiriamas apie šimtas naujų genų, susijusių su senėjimo procesais.

      Šaltinis

      Skaityti komentarus