°C
      2024 04 26 Penktadienis

      Mokslininkai pagaliau rado vaistą maliarijai pažaboti

      Nuotrauka: Wikipedia | Metileno-mėlis

      2018-03-26 13:00:00

      Kol kas tyrėjai išskyrė tik vieną šalutinį vaisto poveikį: po vaisto pavartojimo, šlapimas nusidažo ryškiai mėlyna spalva.

      Visiems yra tekę girdėti apie maliariją bei jos sukelėją, vienaląsti organizmą - maliarinį plazmodijų. Ir nors mūsų klimatas šios infekcijos plitimui per šaltas, pasaulis kasdien tampa tik mažesnis ir vis daugiau mūsų renkasi itin egzotiškus kraštus savo atostogų kryptimis. Vietas kuriose nė vienas nėra apsaugotas nuo šios mirtinos infekcinės ligos, kuria užsikrėsti užtenka vieno uodo įkandimo. Remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, visame pasaulyje kasmet užregistruojama 212 milijonų naujų infekcijos atvejų ir net 429 tūkstančiai mirčių. Dažniausiai dėl maliarijos infekcijos mirštanti populiacijos dalis yra vaikai, ypač gyvenantys Afrikoje. Ir nepaisant to, kad per pastarąjį dešimtmetį plačiai naudotos prevencinės priemonės, kaip įvairūs insekticidai ar tinkleliai nuo uodų, metinį maliarijos sukeltų mirčių skaičių sumažino beveik perpus, infekcijos plitimas yra sunkiai kontroliuojamas ir pasiglemžia vis daug gyvybių.

      Šiemet atliktas mokslinis tyrimas savo išvadose teigia, kad seniai medicinos bei kitose srityse naudojamas dažas metileno mėlis yra saugus žmonių vartojimui ir žudo maliarijos parazitus nepalyginamu greičiu, vertinant jį kartu su kitais iki šiol mum žinomais maliariją gydančiais preparatais. Studija buvo atlikta Malyje, kartu su Radbudo Universiteto medicinos centru, Kalifornijos universiteto bei Maliarijos tyrimų ir mokymų centro pagalba. Tyrimo metu maliarija užkrėsti pacientai buvo gydomi standartine artemisino terapija, kombinuojant ją su minėtais mėlynais dažais. Rezultatai buvo stulbinantys: pacientai ne tik pasveiko per vos 2 dienas, bet taip pat buvo užkirstas kelias tolimesniam infekcijos plitimui, po vos 48 valandų jie nebegalėjo perduoti maliarijos parazitų kitiems uodams.

      Tyrimas išpublikuotas The Lancet infekcinių ligų žurnale žymi itin svarbų proveržį maliarijos gydymo bei prevencijos strategijoje. Vis didesnė maliarijos parazitų populiacijos dalis yra atspari šiuo metu egzistuojantiems vaistams ir gydymo metodams, ir šis rezistentiškumas toliau sparčiai auga. O tais atvejais kai gydymas visgi efektyvus, šiuo metu naudojami preparatai efektyviai panaikina infekcijos sukeltus simptomus, bet neužkerta kelio jos plitimui. Maliarijos plazmodijus yra vienaląstis parazitas,  kuris naudojant tradicinį gydymą, paciento kraujyje išlieka mažiausiai savaitę laiko, kol ten, jis skyla į gametocitus – vyriškos ir moteriškos lyties ląsteles. Jei tuo metu užkrėstam žmogui įkanda kitas uodas, jis kartu su žmogaus krauju įčiulpia ir gametocitinių ląstelių, kurios patekusios į vabzdžio kūną yra apvaisinamos, taip susiformuojant naujiems maliarijos sukelėjams. Tokiam uodui įgėlus kitam žmogui, jis užkrečiamas maliarija ir taip toliau tęsiamas šis mirtinas ciklas, platinantis parazitą.

      Tyrėjai prie įprastų gydytomu metodų pridėję dažo metileno mėlio nustatė, kad tokiu būdu jie gali visiškai sustabdyti parazito ciklą ir jį eliminuoti iš paciento kraujo vos per dvi dienas. Tyrimą koordinavęs Radbudo universiteto profesorius Teun Bousema, savo pranešime spaudai teigė kad metileno mėlio galimybės taip greitai sustabdyti ligos plitimą yra labai daug žadančios ir negana to, dažas puikiai veikia kovojant su tomis plazmodijaus rūšimis, kurių šiuo metu vartojami vaistai neveikia.

      Kol kas tyrėjai išskyrė tik vieną šalutinį vaisto poveikį. T. Bousema teigia naudojęs jį pats ir vienintėlis jo aptiktas dalykas: po vaisto pavartojimo, šlapimas nusidažo ryškiai mėlyna spalva. Ir nors tai gana keistas  efektas, tyrėjų teigimu jis nekelia jokio papildomo pavojaus. Vis dėlto, T. Bousemos komanda šiuo metu tiria šio vaisto panaudojimo galimybes ir ieško būdų kurie nuslopintų vaisto lemiamus šlapimo pokyčius. Jei mokslininkai šio rezultato nepasieks, tiekėjai turės tinkamai paaiškinti šio šalutinio poveikio galimybę ir užtikrinti pacientus, kad dėl to nereikia jaudintis, atsisakyti pradėti ar nebaigti gydymo.

      Tad šis naujas gydymo metodas atrodo labai daug žadantis, nepaisant mažų trikdžių (kaip mėlynas šlapimas), kurie turi būti išspręsti iki vaistas bus plačiai prieinamas infekcijos gydymo tikslams. O labiausiai jaudinantis šio tyrimo atradimas yra laikas, tai, kad ši gydymo strategija naudojant metileno mėlį gali taip greitai užkirsti kelią infekcijos plitimui, jog galbūt padės sunaikinti maliariją visiems laikams.

      Šaltiniai:

      http://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099(18)30044-6/fulltext

      http://www.who.int/features/qa/10/en/

      http://www.who.int/features/factfiles/malaria/en/

      Skaityti komentarus