°C
      2024 04 26 Penktadienis

      NASA išskyrė kvėpuojamą deguonį iš plono Marso oro sluoksnio

      Nuotrauka: USA today nuotr.

      2021-04-27 11:00:00

      Trečiadienį JAV kosmoso agentūra pranešė, jog naujausios misijos į Marsą metu, NASA įgyvendino dar vieną nežemišką pasiekimą - anglies dvideginį iš Marso atmosferos pavertė grynu, kvėpuojamu deguonimi.

      Precedento neturinti inovacija antradienį buvo pasiekta tiesiogine prasme ištraukus deguonį iš plono oro sluoksnio Marse. Mokslinė inovacija buvo atlikta eksperimentiniu prietaisu, šešių ratų roveriu „Perseverance“, į Raudonąją planetą nusileidusiu vasario 18 dieną, po septynis mėnesius trukusios kelionės iš Žemės planetos.

      Pirmą kartą įjungus skrudintuvo dydžio prietaisą, pavadintą  „Mars Oxygen In-situ Resource Utilization Experiment“, trumpai vadinamą „MOXIE“, buvo pagaminta apie 5 gramai deguonies, o tiek astronautui kvepuoti užtektų maždaug 10 minučių, pranešė NASA.

      Nors pirminė produkcija buvo kukli, šis žygdarbis pažymėjo pirmąjį eksperimentinį gamtos išteklių išgavimą iš kitos planetos aplinkos, kurį žmonės galėjo tiesiogiai panaudoti.

      „MOXIE nėra viso labo pirmasis instrumentas, gaminantis deguonį kitoje planetoje“, - pareiškė NASA Kosmoso technologijų misijos demonstracijų direktorius Trudy Kortesas. Jis pavadino tai pirmąja tokio pobūdžio technologija, padėsiančia būsimiems misijų dalyviams gyventi kitoje planetoje, „nutolus nuo žemės paviršiaus“.

      Prietaisas veikia elektrolizės būdu, naudojant ypatingą šilumą, padedančią atskirti deguonies atomus nuo anglies dioksido molekulių, kurios sudaro apie 95 procentus Marso atmosferos.

      Likę 5 procentai Marso atmosferos susideda iš molekulinio azoto ir argono. Marse yra nereikšmingų deguonies pėdsakų.

      Tačiau gausus atsargų kiekis yra būtinas siekiant išnagrinėti Raudonąją planetą. Atsargos reikalingos kaip tvarus kvėpuojamo oro šaltinis astronautams, taip pat yra būtinos raketos kurui, kad astronautai būtų parskraidinti namo.

      Ypač baugina milžiniški atsargų kiekiai, reikalingi raketoms paleisti iš Marso į kosmosą.


      Nuotraukoje - NASA „Jet Propulsion Laboratory“ technikai įtaiso „Mars Oxygen In-situ Resource Utilization Experiment“ (MOXIE) prietaisą į „Perseverance“ vidų.

      NASA duomenimis, norint, kad keturi astronautai atsiplėštų nuo Marso paviršiaus, prireiktų apie 7000 kg raketų kuro bei 25 000 kg deguonies.

      Mokslininkai vieningai nutarė, jog praktiškiau yra gabenti vieną toną deguonies konvertuojančią mašiną, nei bandyti iš Žemės ištraukti 25 tonas deguonies cisternose, NASA pranešime spaudai pasakojo  „MOXIE” pagrindinis tyrėjas Michaelas Hechtas iš Masačusetso technologijos instituto.

      Marse gyvenantiems ir dirbantiems astronautams prireiktų maždaug vienos tonos deguonies, kad jie galėtų dirbti visus metus, teigė M. Hechtas.

      „MOXIE“ yra sukurtas taip, kad surinktų 10 gramų deguonies per valandą. Mokslininkai planuoja per ateinančius dvejus metus mašiną paleisti dar bent devynis kartus skirtingomis sąlygomis ir greičiu, pranešė NASA.


      Nuotraukoje - roveris „Perseverance“.

      Pirmasis deguonies konvertavimas įvyko dieną po to, kai NASA paskelbė apie pirmąjį valdomo orlaivio skrydį kitoje planetoje, miniatiūriniam robotų sraigtasparniui sėkmingai pakilus ir nusileidus į Marsą.

      Kaip ir „MOXIE“, „Ingenuity“ pavadintas aparatas su dviem rotoriais nukeliavo į Marsą kartu su roveriu „Perseverance“, kurio pagrindinė misija yra ieškoti suakmenėjusių senovinių mikrobų pėdsakų, kurie Marse galėjo klestėti prieš milijardus metų.

       

      Skaityti komentarus