°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Pigesnė ir sveikesnė mėsa: laboratorijoje iš ląstelių DNR pagaminta vištiena

      Nuotrauka: Food Navigator nuotr.

      2019-07-24 08:00:00

      Ar esate girdėję apie laboratorijoje užaugintą mėsą? Galbūt mokslinės fantastikos knygose ar per televizorių, tačiau galite nustebti sužinoję, kad tai tiesa.

      Įsivaizduokite pasaulį, kur veganai, vegetarai bei mėsėdžiai galėtų valgyti vienodą maistą ir gyventi santarvėje, nes nė vienas gyvūnas neturėtų kentėti ir kęsti nepakeliamo gyvenimo fermose. Ši realybė jau labai greitai gali virsti tikrove, nes laboratorijos sąlygomis buvo sukurta mėsa, kuria žmonės jau gali mėgautis.

      „Clean Meat“ (liet. „Švari mėsa“)

      Net šios mėsos pavadinimas skamba, kaip oksimoronas; ko reikia, kad mėsa būtų švari? Daugelis iš mūsų žino, ką turi iškęsti gyvūnai, gyvenantys nepakeliamomis fermų sąlygomis. Šių gyvūnų imunitetas dažnai nusilpsta, todėl jie užsikrečia ligomis. Tuomet jie yra šeriami antibiotikais tam, kad atsikratytų tų ligų, tačiau šiame procese pasigauna naujų.

      Ūkiuose auginami gyvūnai taip pat yra šeriami hormonais tam, kad jie greitai augtų, greičiau patektų į parduotuves ir vartotojai galėtų įsigyti mėsos, o didžiosios mėsos korporacijos ar greito maisto restoranai krautųsi turtus. Aišku viena – ši mėsa nėra švari. Korporacijos ir mėsos gamintojai visi yra išsitepę krauju. Šiais laikais vis daugiau žmonių renkasi organinę, be hormonų ar antibiotikų užaugintą mėsą ar gyvulinės kilmės produktus arba visiškai atsisako mėsos.

      Ar gali mėsa būti švari?

      Ar mėsa, užauginta laboratorijoje iš sveikų gyvūnų DNR, kurie maitinosi sveikai, gali būti laikoma švaria mėsa? Vertėtų nepamiršti, kad tokiu būdu gyvūnai nepatiria žalos ir nėra auginami tragiškomis sąlygomis, tad jūsų valia rinktis.

      Svarbūs klausimai

      Šiais laikais nusipirkti mėsos yra taip paprasta, jos pilna kiekvienoje maisto prekių parduotuvėje, tad žmonės, pirkdami net nesusimąsto apie mėsos kilmę. Ji ne tik buvo gaminama ne etiškomis sąlygomis, bet gyvulių ūkiai yra pagrindinis šiltnamio dujų efekto kaltininkas.

      Be to, žmonės valgys mėsą, nepriklausomai nuo to, kokiu būdu ji buvo pagaminta. Tad kodėl gi neišbandžius varianto, kur gyvūnams negresia joks pavojus ir gamta nepatiria žalos.

      Jei žinotumėte, kad galite valgyti mėsą, kuri buvo pagaminta etiškomis sąlygomis, nekenkia gamtai, yra sveika ir nė vienas gyvūnas nebuvo sužalotas gaminant ją – ar valgytumėte tokią mėsą? Ar tai suteiktų progą vegetarams arba veganams valgyti mėsą, jei jie jos atsisakė dėl moralinių sumetimų. Kyla klausimas, koks pavojus gali grėsti valgant laboratorijose užaugintą mėsą ir ar ta pakenktų mūsų sveikatai? 

      Skaityti komentarus