°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Pirmasis lęšis jūsų akyse, galintis vaizdą priartinti iki 3 kartų

      Nuotrauka: Engineering.com nuotr.

      2020-02-05 08:00:00

      Mirktelėkit vieną kartą ir pamatykite, kas vyksta už 50 metrų lyg tai vyktų šalia. 

      Teleskopiniai lęšiai, leidžiantys priartinti vaizdą panorėjus, ateina į mūsų akiratį. 

      Naujausias prototipas, pristatytas  AAAS (Amerikos mokslo pažangumo asociacija) susitikime Kalifornijoje, jau greit galės padėti žmonėms su regos sutrikimais. 

      Šio tipo lęšis ypač padėtų žmonėms, sergantiems tinklainės degeneracija, liga, kurios metu žmogus pamažu praranda gebėjimą matyti daiktus, į kuriuos sufokusuotas jo žvilgsnis.

      Tai viena pagrindinių ligų, dėl kurios žmonės praranda regą Jungtinėje Karalystėje bei kitose Europos šalyse. Būtent dėl šios priežasties, išeities ieškoti ėmėsi šveicarų mokslininkų komanda, vedina inžinieriaus E. Tremblay. 

      Šveicarijos Federalinio Technologijos instituto projekto metu buvo sukurtas lęšis, ganėtinai didesnis už įprastinį, uždengiantis akies sklerą (akies baltymą).

      Lęšio viduje - mažyčiai aliumininiai veidrodžių diskai, apsupantys akies rainelę. Šviesai keliaujant per juos - ši keletą kartų atsimuša į veidrodžius, dėl ko vaizdas padidėja 2.8 karto.

      Padidinti - akies mirksniu

      Norint naudotis šiais naujoviškais lęšiais ir galėti juos įjungti ir išjungti, kartu reikia dėvėti ir elektroninius akinius. Mirktelėjimas viena akimi įjungia akinių poliarizuotos šviesos filtrą, kuris šviesą nukreipia į teleskopinę lęšių dalį.

      Mirktelėjus priešinga akimi - akiniai išjungia šviesos filtrą ir vaizdas tampa toks, koks buvęs.

      Naujasis prototipas remiasi dar 2015 metais pristatytu lęšiu, kuris taip pat artino vaizdą, bet priartinimo nėjo išjungti.

      Lęšių dizainas taip pat buvo pakeistas, mat ankstesnės versijos nėjo nešioti ilgiau nei porą minučių, kadangi akis nebuvo tinkamai aprūpinama deguonimi. Kadangi lęšiai ganėtinai stori, ypač viduryje, deguonis negali lengvai praeiti iki akie paviršiaus. Sprendžiant šią problemą, mokslininkų komanda sugalvojo lešyje padaryti mažyčius oro kanalus, leidžiančius deguoniui pateikti ant akies paviršiaus.

      Pagerinus deguonies prieinamumą, mokslininkai tikisi greitu metu pradėti bandymus su žmonėmis. Kol kas, naujasis modelis buvo testuotas tik naudojant akių muliažus ir transliuojant regimą vaizdą į kompiuterio ekraną.

      Išmanieji lęšiai greitu metu galės radikaliai pakeisti mūsų gyvenimus. Pavyzdžius, Kalifornijos Universiteto tyrėjai neseniai sukūrė lęšius, kuriuose yra transplantuoti spaudimo sensoriai, gebantys nustatyti galimai gręsiančią glaukomą. Kita mokslininkų komanda Vašingtone išrado lęšius, galinčius pastoviai monitoruoti žmogaus gliukozės kiekį kraujyje, kas gali greitu metu tapti labai naudinga žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu. 

      Artinantys lęšiai gali nevisai tikti žmonėms, turintiems neįprastinės formos akis, mat jie ganėtinai stori ir nuo netolygaus paviršiaus gali tiesiog „nušokti“, teigė J. Handa - oftalmologas dirbantis Hopkinso Medicinos universitete. Vis dėlto, jo manymu, šie ir panašūs lęšiai greitai gali užkariauti mūsų kasdieninį gyvenimą.


      Skaityti komentarus