°C
      2024 04 26 Penktadienis

      Rusijoje kuriamas „kosminis vilkikas“ galėtų nugabenti atominę elektrinę į Marsą

      Nuotrauka: Deccant Herald nuotr.

      2021-07-26 09:00:00

      Gegužę spaudoje pasirodė pranešimai, kad preliminariai iki 2030 m. Rusija planuoja pradėti bandymus su branduoline energija varomu kosminiu vilkiku, pavadintu „Dzeusu”. Bandymai bus atliekami siekiant išsiųsti vilkiką į Marsą.

      Dabar, kaip praneša portalas „SputnikNews“, Rusijos kosmoso agentūros „Roscosmos“ dukterinė įmonė „Arsenal Design Bureau“ pasiūlė atominės elektrinės projektą būsimai Rusijos Marso bazei.

      Projekte numatyta, kad „Dzeuso” projektui sukurtos technologijos bus panaudotos Marso atominiam reaktoriui pastatyti. Marso atominės elektrinės idėja sukurta pagal 56,5 mln. USD projektavimo sutartį.

      Portalas „SputnikNews“ rašo, jog jau nuo 2010 metų Rusija dirba ties branduoliniu varikliu varomo erdvėlaivio idėja. 2019 m. kosminio vilkiko koncepcija buvo pristatyta „MAKS” tarptautinėje aviacijos ir kosmoso parodoje.

      Pernai gruodį buvo paskelbta 56,5 mln. USD sutartis su „Arsenal“ dizaino įmone dėl eksperimentinio kosminio vilkiko „Dzeuso” projektavimo darbų.

      Naujausiame pasiūlyme teigiama, kad reaktorių galima gabenti kosminiame vilkike, kuris nusileistų raudonos planetos paviršiuje naudodamasis parašiutų sistema. Suaktyvintas jis galėtų teikti energiją Rusijos Marso bazei, kuri veiktų kaip būsimų tyrinėtojų buveinė.

      Vos praėjusį mėnesį „Roscosmos“ vadovas Dmitrijus Rogozinas pareiškė, kad vilkikas „Dzeusas” taip pat galės būti siunčiamas į kitas planetas, įskaitant Venerą. Jis teigė, kad tai netgi gali padėti ieškoti gyvybės keliaujant už mūsų Saulės sistemos ribų.

      Nepaisant gana mažo Rusijos vyriausybės finansavimo „Roscosmos“ agentūrai (2020 m. ji išleido 3,58 mlrd. JAV dolerių, tuo tarpu JAV išleido 47,69 mlrd. JAV dolerių), Rusijos agentūra yra numačiusi daug ambicingų planų, kuriuose numatytas glaudesnis bendradarbiavimas su Kinijos kosmoso agentūra ir pastebimas atsiribojimas nuo JAV. 

      Balandžio mėnesį Rusijos kosmoso agentūra paskelbė, kad tikisi pradėti statyti savo orbitinę kosminę stotį jau 2025 metais. Tarptautiniai susitarimai dėl Tarptautinės kosminės stoties eksploatavimo baigsis iki 2024 m., taigi šis žingsnis rodo pasaulinio mokslinio bendradarbiavimo eros pabaigą.

      Kinija išleido 8,85 mlrd. USD savo kosmoso agentūros statymui. Neseniai ji tapo itin svarbia tarptautinės kosmoso pramonės dalimi. Agentūra, publikavusi roverio „Mars Zhurong“ užfiksuotus vaizdus, neseniai paskelbė apie bendradarbiavimą su Rusija orbitinės mėnulio kosminės stoties statyboje. Tai parodo, kad abi šalys yra tiesioginės NASA programos „Mėnulio vartai“ konkurentės, siekiančios pastatyti mėnulio bazę iki 2024 metų.

      Skaityti komentarus